داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 83322
 
۱۰۰ روز ؛ دستاویزی برای تخریب
 
این روزها عده ای با تحریف گفته های «حسن روحانی » در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری مبنی بر حل مشکلات اقتصادی در ۱۰۰ روز به دنبال ایجاد فضای تخریب انتخاباتی هستند این در حالی است که بررسی وعده ها نشان می دهد، اقتصاد از مسیر تعیین شده انحرافی نداشته و بالعکس در سایه برجام بسیاری از وعده های اقتصادی روحانی به اجرا رسیده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۵
این روزها عده ای با تحریف گفته های «حسن روحانی » در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری مبنی بر حل مشکلات اقتصادی در ۱۰۰ روز به دنبال ایجاد فضای تخریب انتخاباتی هستند این در حالی است که بررسی وعده ها نشان می دهد، اقتصاد از مسیر تعیین شده انحرافی نداشته و بالعکس در سایه برجام بسیاری از وعده های اقتصادی روحانی به اجرا رسیده است.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، هر روز که به دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نزدیک تر می شویم، تب تبلیغات انتخاباتی بالاتر می رود. حال اینکه شیوه عده ای برای عرض اندام در این عرصه رقابت، تخریب حریفان است.
برخی ها این روزها مدعی هستند، رییس جمهوری در مبارزات انتخاباتی خود در سال ۹۲ گفته است، مشکلات اقتصادی کشور را ۱۰۰ روزه حل می کند.
برای بررسی صحت این ادعا کافی است به چهار سال قبل برگردیم، زمانی که نرخ تورم از مرز ۴۰ درصد هم عبور کرده بود، نرخ رشد اقتصاد منفی بود.دروازه های واردات بر روی تمام کالاهای خارجی باز بود و صنایع تولیدی در آستانه ورشکستگی قرار داشتند. نوسانات قیمتی در بازار به ساعت رسیده بود. ریسک سرمایه گذاری در ایران به بالاترین حد خود رسیده بود و پایین بودن امنیت سرمایه گذاری ، سرمایه گذاران داخلی را هم فراری داده بود.
در اوج درآمدهای نفتی، خزانه کشور به دلیل سیستم غلط توزیع پول خالی شده بود و از همه مهم تر از اینکه امید به زندگی مردم کشور به دلیل فشارهای اقتصادی روز به روز در حال کاهش بود. حال چطور ممکن است در این شرایط که برخی کارشناسان از این وضعیت تعبیر بحران و اضطرار اقتصادی را دارند، فردی ادعای حل تمام این مشکلات در ۱۰۰ روز را داشته باشد.
چند روز گذشته هم رییس جمهوری در نشست خبری اخیر خود در این باره تاکید کرد:« من گفتم اگر در انتخابات موفق شوم در پایان ۱۰۰ روز اول کارهایی که در ۱۰۰ روز کردم را اعلام می کنم، اما یک عده ای مخرب گفتند که من گفته ام ۱۰۰ روزه مشکلات را حل می کنم.
« آن که یک شبه حل می کرد کس دیگری بود، ما نیستیم. دولت کارهایی را در ۱۰۰ روز اول انجام داد و در پایان ۱۰۰ روز اول آن را اعلام کرد، در ۱۰۰ روز یکسری برنامه هایی از جمله موانعی که برای پیشرفت اقتصادی دارد، در ۱۵ روز اول در دولت ۱۹ ماده را تصویب و ابلاغ کردیم.»
کارشناسان معتقد هستند؛ وعده ۱۰۰ روز محقق شده چرا که مشکلات اقتصادی کشور شناسایی شده است این موضوع در تغییر رویکرد در اتخاذ تصمیمات اقتصادی کاملا مشخص است به همین دلیل موفقیت های امروز در حوزه اقتصاد مرهون اتخاذ سیاست های درست همان دوره است.

** معجزه رفع مشکلات اقتصادی در ۱۰۰ روز !
«مهدی تقوی» کارشناس اقتصادی در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا با بیان اینکه رییس جمهوری در وعده انتخاباتی خود در سال ۱۳۹۲ هیچ ادعای مبنی بر حل مشکلات اقتصادی در ۱۰۰ روز را نداد، گفت: وعده آقای روحانی شناسایی مشکلات اقتصادی کشور در این مدت زمان بود که توانست مشکلات موثر اقتصاد ایران را در موعد مقرر شناسایی کند.
وی تاکید کرد: زمانی که آقای روحانی اداره امور کشور را در دست گرفت نرخ رشد اقتصادی منفی و نرخ تورم ۴۰ درصد بود. توزیع پول در کشور بی حساب و کتاب بود و درهای اقتصاد جهانی و بازارهای بین المللی بر روی ایران بسته بود و تمام شاخص های اقتصادی در شرایط بحران و اضطرار قرار داشتند، بدیهی است که این حجم از مشکلات در ۱۰۰ روز قابل حل نیست.
تقوی با بیان اینکه در آن دوران اقتصاد ایران در سراشیبی قرار داشت، ادامه داد: اولویت دولت یازدهم به ثمر رسیدن برجام بود که زیر سایه برجام شاخص های اقتصادی کشورمان هم از شرایط اضطرار خارج شدند و پس از گذشت چهار سال شاهد موفقیت های چشم گیری در حوزه اقتصاد از جمله تک رقمی شدن نرخ تورم، مثبت شدن نرخ رشد اقتصادی و تراز تجاری کشور، افزایش جذب سرمایه گذاری های خارجی، افزایش تعاملات با بازارهای جهانی و ... هستیم.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: با وجود مشکلات متعدد در ساختار اقتصادی ایران ناشی از سیاست های غلط دو دولت گذشته، دولت یازدهم حتی با معجزه هم نمی توانست در ۱۰۰ روز مشکلات اقتصادی را رفع کند.
تقوی با بیان اینکه طبیعی است که در آستانه انتخابات چنین ادعاهایی برای تخریب افراد در فضای سیاسی منتشر شود، گفت: کسانی مدعی هستند آقای روحانی وعده حل مشکلات اقتصادی در کمتر از سه ماه را داده است به طور قطع سواد اقتصادی ندارند و نباید اظهارات این افراد را جدی گرفت چراکه صرفا به دنبال ایجاد جو متشنج در در فضای انتخاباتی هستند.

** عده ای به دنبال تخریب انتخاباتی
همچنین «هادی حق شناس» کارشناس اقتصادی در گفت وگو با گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا درباره ادعای برخی ها مبنی بر اینکه ریاست جمهوری وعده حل مشکلات اقتصادی در ۱۰۰ روز را داده بود، گفت: در پاسخ به ادعای این افراد می توان این سوال را پرسید آیا اساسا امکان تخریب ساختار اقتصادی در ۱۰۰ روز وجود دارد؟
وی تاکید کرد: با وجود اینکه تخریب ساختار اقتصاد بسیار آسان تر از اصلاح آن است اما امکان تخریب هم در ۱۰۰ روز وجود ندارد چه برسد به اینکه بتوان مشکلات اقتصادی را در این مدت زمان حل کرد.
این کارشناس اقتصادی با اشاره براینکه در فاصله سال های ۸۴ تا ۹۲ اقتصاد ایران بسیار تضعیف شد، ادامه داد: تضعیف اقتصاد کشور در دوره زمانی ۸ ساله رخ داد این در حالی بود که این سال ها در اوج درآمدهای نفتی قرار داشتیم بنابراین نمی توان انتظار داشت که اصلاح این ساختار در ۱۰۰ روز انجام شود و رییس جمهوری هم در انتخابات سال ۱۳۹۲ چنین ادعایی را نداشت.
حق شناس با تصریح براینکه در سال ۹۰ درآمد حاصل از فروش نفت و گاز ایران بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان بوده اما با این حال اقتصاد ایران در سال های ۹۱ و ۹۲ تا ۸ درصد کوچک شد، گفت: در آن سال ها ۲ سال پی در پی نرخ رشد اقتصادی کشورمان منفی بود و نرخ تورم به ۴۰ درصد رسیده بود، مشخص است که در این شرایط اقتصادی بحرانی امکان حل مشکلات در کمتر از ۳ ماه وجود ندارد.
وی افزود: آقای روحانی وعده ای مبنی بر حل مشکلات اقتصادی در ۱۰۰ روز را نداد بلکه از تغییر جهت گیری ها در اقتصاد ایران در ۱۰۰ روز با مردم حرف زد.
این کارشناس اقتصادی با بیان این جمله که آنچه در ۱۰۰ روز اول در حوزه اقتصاد محقق شد این بود که دولت یازدهم تصمیم منفی و مضر برای اقتصاد کشورمان اتخاذ نکرد، اظهار داشت: اساسا ویژگی برتر دولت یازدهم نسبت به دو دولت گذشته این است که سیاست غلط در اقتصاد کشور مانند طرح های شبیه به مسکن مهر و یا افزایش سقف یارانه های نقدی به اجرا نرسید.
حق شناس با تاکید بر اینکه عقل سلیم نمی پذیرد که کسی بتواند این حجم از مشکلات اقتصادی را در مدت زمان کمتر از سه ماه حل کند، ادامه داد: اگر مشکلات اقتصادی کشورمان در ۱۰۰ روز قابل رفع بود، به طور قطع درش رایط بحران قرار نمی گرفتیم .
وی افزود: معقدم این موضوعات با هدف تخریب انتخاباتی مطرح می شود که البته مهم تر از تخریب اشخاص، تحریف است که موثرتر از تخریب عمل می کند.

** نگاهی به تحقق وعده های رییس جمهوری
با توجه به شرایط اقتصادی کشورمان و اینکه امروز مهم ترین دغدغه و نگرانی مردم در حوزه اقتصاد است، مهم ترین شعارها و وعده های نامزدهای انتخاباتی هم حول محورهای اقتصادی می چرخد.
حال اینکه در شرایطی که چهار سال گذشته اقتصاد کشورمان حتی برای یک مدت زمان کوتاه هم پیش بینی پذیر نبود، مهم ترین وعده روحانی در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری، برگشت ثبات به اقتصاد ایران بود. امروز هم کسی نمی تواند عبور از نوسانات لحظه ای و جهش قیمت های سال های گذشته را انکار کند. به طوری که به گفته «سعید لیلاز» کارشناس اقتصادی کشورمان عده ای این روزها ثبات اقتصادی به وجود آمده را به رکود تعبیر می کنند.
حال این ثبات اقتصادی بر آمده از کاهش نرخ تورم است که از اصلی ترین وعده های روحانی در سال ۹۲ بود. در حالی که چهار سال گذشته نرخ تورم در کشور به ۴۰ درصد رسیده بود امروز به واسطه اتخاد سیاست های عقلایی در اقتصاد ایران و برچیدن سیاست توزیع پول به پشتوانه اسکنانس های پر قدرت بانک مرکزی، نرخ تورم تک رقمی شده است.
از دیگر مهم ترین موفقیت های اقتصادی دولت یازدهم افزایش نرخ رشد اقتصادی و مثبت شدن آن است که این نرخ رشد اقتصادی مثبت خود گویای بهبود شاخص های اقتصادی مختلف از جمله افزایش تولید است.
یادمان نرود وعده های اقتصادی دولت زیر سایه مهم ترین رویداد سیاسی کشورمان یعنی به ثمر رسیدن برجام محقق شده اند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵