کد مطلب: 82152
 
امکان افزایش ذخایر نفت درجای میدان آذر تا ٤ میلیارد بشکه
 
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با اشاره به ٢ میلیارد و ٤٤٠ میلیون بشکه ذخیره نفت درجای کنونی میدان آذر، گفت: مطالعات نشان می دهد که امکان افزایش این ذخایر به سه میلیارد و ٥٠٠ میلیون تا چهار میلیارد بشکه وجود دارد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۹
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با اشاره به ٢ میلیارد و ٤٤٠ میلیون بشکه ذخیره نفت درجای کنونی میدان آذر، گفت: مطالعات نشان می دهد که امکان افزایش این ذخایر به سه میلیارد و ٥٠٠ میلیون تا چهار میلیارد بشکه وجود دارد.
به گزارش شانا، سید نورالدین شهنازی زاده امروز (٢٤ اسفند ماه) در مراسم آغاز مرحله نخست تولید زودهنگام میدان آذر عنوان کرد: حدود یک سوم این میدان مشترک در خاک ایران قرار دارد.

وی به تشریح ویژگی‎های این طرح توسعه ای پرداخت و گفت: تولید از این میدان که هم اکنون ١٥ هزار بشکه در روز است، تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده به ٣٠ هزار بشکه افزایش می‎یابد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) ادامه داد: در پایان فاز نخست توسعه میدان آذر، تولید به روزانه ٦٥ هزار بشکه می‎رسد.

شهنازی زاده، سقف هزینه سرمایه‎گذاری (Capex) این طرح توسعه ای را یک میلیارد و ٢٣٤ میلیون یورو اعلام کرد و گفت: در مرحله تولید زودهنگام تا ٣٠ هزار بشکه ١٠ حلقه چاه حفر می‎شود و این تعداد تا پایان توسعه به ١٩ حلقه چاه افزایش می‎رسد.

به گفته وی، مرکز فرآورش موقت برای جداسازی نفت و آب و سپس ارسال نفت به واحد بهره برداری دهلران، در طرح و تولید زودهنگام میدان آذر برنامه ریزی شده است و این نفت پس از فرآورش با خط لوله ای به طول ١٢٩ کیلومتر به واحد بهره برداری دهلران ارسال می‎شود.

مدیرعامل شرکت متن عنوان کرد: پس از مرحله تولید زودهنگام احداث ٦٣,٥ کیلومتر خط لوله انتقال نفت از دهلران به چشمه خوش و احداث ١٣٠ کیلومتر پله انتقال گازهای همراه به مرکز جمع آوری گاز در دهلران در دستور کار قرار می گیرد؛ این گازها سپس به ان‎جی‎ال ٣١٠٠ که هم اکنون در حال ساخت است، منتقل می‎شود.

شهنازی زاده به ساختار زمین شناسی پیچیده میدان مشترک آذر اشاره کرد و گفت: این طرح توسعه ای در بخش ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) هم عملکرد قابل دفاعی داشته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵