کد مطلب: 85122
 
غافل‌گیری بزرگ روسیه و عربستان برای بازار نفت
توافق نفتی تا فروردین 97 تمدید می‌شود
جهش قیمت نفت
 
روسیه و عربستان سعودی برای تمدید طرح کاهش تولید نفت تا پایان سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ به توافق رسیدند. این خبر بازار نفت را تکان داد و در نتیجه آن قیمت‌ها در بازارهای آسیایی جهش کرد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۶
روسیه و عربستان سعودی برای تمدید طرح کاهش تولید نفت تا پایان سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ به توافق رسیدند. این خبر بازار نفت را تکان داد و در نتیجه آن قیمت‌ها در بازارهای آسیایی جهش کرد.
به گزارش نکونیوز، وزرای انرژی عربستان سعودی و روسیه که در پکن پایتخت چین به سر می‌برند، امروز (دوشنبه) خبر دادند که بر سر تمدید توافق تاریخی بین اوپک و غیراوپک تا پایان سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ (تا پایان مارس ۲۰۱۸ یا 11 فروردین 97) به توافق رسیده‌اند.
خبر این توافق برای فعالان بازار نفت، غافل‌گیرکننده بود. تصور عمومی بر این بود که توافق نفتی در جلسه ۲۵ مه ۲۰۱۷ اوپک (یعنی ۱۰ روز آینده) تا پایان سال ۲۰۱۷ تمدید می‌شود. اما روسیه و عربستان نه تا اجلاس اوپک در ۱۰ روز آینده صبر کردند و نه دوره مورد توافق آن‌ها تا پایان ۲۰۱۷ بود.
روسیه و عربستان، بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت اوپک و غیراوپک هستند که در توافق تاریخی کاهش تولید نفت حضور دارند. ۲۴ کشور در قالب این توافق متعهد به کاهش تولید نفت خود شده‌اند که از این میان بیشترین کاهش تولید مربوط عربستان سعودی و روسیه است.
وزرای انرژی روسیه و عربستان گفته‌اند که مصرند با اقدام دسته‌جمعی کاری کنند که موجودی انبارهای نفت در سراسر دنیا، به زیر میانگین پنج سال گذشته، کاهش یابد.
نفت سرشار موجود در انبارها باعث شده تا مازاد عرضه در بازار نفت تشدید شده و قیمت نفت کاهش یابد.
وزیر انرژی روسیه گفته است که مشاوره‌های مقدماتی نشان می‌دهد که تمام کشورهای طرف توافق نفتی با تمدید آن موافق هستند و دلیلی برای خروج این کشورها از توافق نفتی وجود ندارد.
وزیر انرژی عربستان نیز گفته است از آن‌جا که توافق نفتی نمی‌تواند موجودی انبارها را تا پایان ژوئن ۲۰۱۷ به میزان مطلوب کاهش دهد، ضروری است که این توافق تمدید شود.
عربستان و روسیه بیش از حد انتظار فعالان بازار، برای تمدید توافق نفتی تمایل نشان داده‌اند و این امر باعث شد تا بلافاصله پس از اعلام خبر توافق آن‌ها، قیمت نفت با جهش روبرو شود.
در حال حاضر نفت خام برنت با جهش حدوداً ۱.۷ درصدی در ۵۱ دلار ۶۹ سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود.
قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز با جهش حدودا ۱.۷ درصدی به ۴۸ دلار و ۶۳ سنت به ازای هر بشکه رسیده است.
وزرای انرژی روسیه و عربستان گفته‌اند که شرایط تمدید توافق نفتی همان شرایط موجود در توافق اولیه خواهد بود و کشورها طبق همان سهمیه نفت تولید خواهند کرد.
در جلسه ۲۵ مه اوپک، روسیه و عربستان سعودی نظر خود را با سایر کشورهای طرف توافق در میان خواهند گذاشت و احتمالاً پیشنهاد آن‌ها مورد پذیرش سایر کشورهای طرف توافق نفتی نیز قرار خواهد گرفت.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵