کد مطلب: 34182
 
تکمیل زنجیره ارزش، نیاز صنعت پتروشیمی
صنایع تکمیلی پتروشیمی را دریابید
 
توسعه صنایع پتروشیمی در سراسر کشور، اگرچه طی دو دهه اخیر مورد توجه قرار گرفته، اما با این وجود توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی در بخش پایین دست چندان مورد حمایت نبوده و همین امر موجب گسسته شدن زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی شده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۴
توسعه صنایع پتروشیمی در سراسر کشور، اگرچه طی دو دهه اخیر مورد توجه قرار گرفته، اما با این وجود توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی در بخش پایین دست چندان مورد حمایت نبوده و همین امر موجب گسسته شدن زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی شده است.
به گزارش نکونیوز، زمانی توسعه صنایع پتروشیمی از طریق گسترش خطوط لوله از جمله خط اتیلن غرب و مرکز به عنوان بهترین راهکار توسعه صنعت پتروشیمی در کشور مورد توجه قرار گرفت و همین امر موجب شد توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی که زنجیره ارزش در این صنعت را تکمیل می کنند در حاشیه قرار بگیرد. این درحالیست که مهمترین مزیت توسعه صنعت پتروشیمی در کشور علاوه بر مزیتهای صادراتی و ارزآوری، توسعه صنایع تکمیلی در کشور بر پایه محصولات پتروشیمی و اشتغال زایی فراوان با هزینه پایین است. در حقیقت هزینه های فراوانی که برای توسعه صنایع پتروشیمی در مناطق غربی و مرکزی کشور با هدف محرومیت زدایی و اشتغال زایی در نظر گرفته شده، زمانی به نتیجه مطلوب منجر خواهد شد که با توسعه صنایع پایین دست پتروشیمی و به تبع آن صنایع تکمیلی همراه باشد که هم زنجیره ارزش را کامل می کند و هم اشتغال زایی بیشتری فراهم می سازد. ایجاد صنایع پتروشیمی با هدف اشتغال زایی در مناطق گوناگون کشور اگر بدون در نظر گرفتن صنایع تکمیلی باشد، چندان ارزشی ندارد چرا که ایجاد شغل با صنعت پتروشیمی، گران ترین راهکار اشتغال زایی است و تنها با ایجاد صنایع تکمیلی متعدد در پایین دست، می توان توسعه صنعت پتروشیمی در نقاط مختلف کشور با هدف محرومیت زدایی و اشتغال زایی را توجیه کرد. البته صنایع تکمیلی پتروشیمی هم با مشکلات فراوانی بویژه در دولت گذشته مواجه بوده اند. عدم توجه دولت به توسعه و تکمیل این صنایع، عدم در نظر گرفتن خوراک مناسب برای صنایع پایین دست، بی ثباتی در قیمت خوراک تحویلی به صنایع تکمیلی، بی ثباتی در قیمتها و نوسانات نرخ ارز، اتخاذ تصمیمات خلق الساعه برای صنایع تکمیلی از جمله تعیین قیمت دستوری برای صادرات یا تغییرات متعدد نرخ ارز و قیمت خوراک و مواردی از این دست، از جمله مشکلات مهم صنایع تکمیلی پتروشیمی در کشور بوده است. وزارت نفت در دوران جدید مدیریتی خود می تواند با در نظر گرفتن اولویتهایی برای صنایع تکمیلی پتروشیمی، زنجیره ارزش در این صنعت را که اصلی فراموش شده بوده بیش از پیش مورد توجه قرار دهد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵