کد مطلب: 92214
 
چینی‌ها سهم قطر و گلنکور در روسنفت را خریدند
خرید بزرگ‌ترین شرکت نفتی روسیه توسط چینی‌ها
 
شرکت سی‌یی‌اف‌سی چین در معامله‌ای به ارزش ۹.۱ میلیارد دلار، بخشی از سهام بزرگ‌ترین شرکت نفتی روسیه، روسنفت، را خرید تا بدین ترتیب زوایای تازه‌ای از همکاری‌های رو به گسترده چین و روسیه در حوزه انرژی، پدیدار شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۲
شرکت سی‌یی‌اف‌سی چین در معامله‌ای به ارزش ۹.۱ میلیارد دلار، بخشی از سهام بزرگ‌ترین شرکت نفتی روسیه، روسنفت، را خرید تا بدین ترتیب زوایای تازه‌ای از همکاری‌های رو به گسترده چین و روسیه در حوزه انرژی، پدیدار شود.
به گزارش نکونیوز، شرکت سی‌یی‌اف‌سی چین، ۱۴.۱۶ درصد از سهام شرکت نفتی روسنفت را از صندوق سرمایه‌گذاری ملی قطر و شرکت بریتانیایی-سوئیسی گلنکور خریداری خواهد کرد.
شرکت سی‌یی‌اف‌سی تا همین چند سال پیش، یک شرکت بازرگانی نفت بسیار کوچک بود و ظرف این سال‌ها جهش بسیار بزرگی را تجربه کرده است. چین دومین مصرف‌کننده نفت خام در دنیا و بزرگ‌ترین واردکننده این کالای مهم است و ظرف سال‌های گذشته، حضور خود در تجارت و بازرگانی این کالای استراتژیک را افزایش داده است.
پیش از این در آذر سال ۹۵، شرکت گلنکور و صندوق سرمایه‌گذاری ملی قطر در یک معامله بزرگ، ۱۹.۵ درصد سهام شرکت روسنفت را به ارزش حدود ۱۱ میلیارد دلار خریداری کرده بودند. این معامله آن‌قدر بزرگ بود که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، شخصاً آن را برای نخستین بار در تلویزیون اعلام کرد.
گلنکور و صندوق سرمایه‌گذاری قطر تنها چند ماه پس از انجام این معامله، بخش بزرگی از سهام خود را به شرکت سی‌یی‌اف‌سی چین فروختند. گلنکور ۰.۵ درصد و صندوق سرمایه‌گذاری قطر ۴.۷ درصد از سهام روسنفت را نزد خود نگه خواهند داشت.
ارزش کل سهام روسنفت در بازار بورس ۵۷ میلیارد دلار است و معامله صورت گرفته یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌های چین در روسیه خواهد بود.
انتظار می‌رود که با انجام این معامله روابط چین و روسیه در حوزه انرژی هرچه بیشتر تقویت شود. روسیه در سال جاری با پشت سر گذاشتن عربستان سعودی به بزرگ‌ترین تأمین‌کننده نفت خام چین تبدیل شده و این معامله، جای پای روس‌ها در بازار نفت خام چین را محکم‌تر می‌کند.
هنوز دولت روسیه سهام کنترلی را در شرکت بزرگ روس‌نفت در اختیار دارد. علاوه بر این، ۱۹.۷۵ درصد سهام روسنفت نیز در اختیار شرکت بی پی است. روسنفت تقریباً ۵ ملیون بشکه در روز نفت تولید می‌کند. دولت روسیه در ماه اکتبر ۲۰۱۶، سهام خود در شرکت باشنفت را نیز به روسنفت فروخت و این معامله ارزش سهام روسنفت را بالا برد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵