کد مطلب: 74034
 
چه کسی در موضع ضعف قرار دارد؟
عاقبت جنگ نفتی عربستان با ایران
 
ایران و عربستان سعودی دو قطب مقابل یکدیگر را در اوپک تشکیل می‌دهند؛ این دو در جنگ یمن و سوریه دقیقاً در نقطه مقابل هم ایستاده‌اند. اما وزنه هریک در مذاکرات نفتی بر سر طرح فریز نفتی چگونه است؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۵
ایران و عربستان سعودی دو قطب مقابل یکدیگر را در اوپک تشکیل می‌دهند؛ این دو در جنگ یمن و سوریه دقیقاً در نقطه مقابل هم ایستاده‌اند. اما وزنه هریک در مذاکرات نفتی بر سر طرح فریز نفتی چگونه است؟
به گزارش نکونیوز، عربستان در حالی به استقبال مذاکرات الجزایر می‌رود که نرخ رشد اقتصادی آن، امسال به نزدیک صفر یا حتی زیر صفر می‌رسد؛ اما ایران رشد اقتصادی حدود ۵ درصدی را تجربه خواهد کرد. در واقع، عربستان
عربستان برای جبران کسری بودجه به جان ذخایر ارزی خود افتاده و آن‌ها را به سرعت خرج می‌کند. سعودی‌ها در سال گذشته ۱۱۵ میلیارد دلار از ذخایر ارزی خود را آتش زده‌اند و آن را صرف تبعات سقوط قیمت نفت کرده‌اند. از ماه ژانویه تا ماه ژوئیه سال جاری میلادی نیز سعودی‌ها ۵۲ میلیارد دلار دیگر از ذخایر ارزی خود را صرف سرپا نگه داشتن اقتصاد خود کرده‌اند
شدیداً تحت تأثیر سقوط قیمت نفت قرار گرفته است.
ماه آوریل که مذاکرات بر سر طرح فریز نفتی در دوحه قطر شکست خورد، محمد بن سلمان، فرزند پادشاه، جانشین ولیعهد و رهبر اقتصادی عربستان اعلام کرد که سقوط قیمت نفت مشکل عربستان سعودی نیست و عربستان به راحتی می‌تواند تبعات ناشی از قیمت‌های پایین نفت را مدیریت کند. اما نمودار کاهش رشد اقتصادی عربستان که در زیر آمده، چیزی دیگری می‌گوید.
 
علاوه بر این، عربستان در حالی با ایران مذاکره خواهد کرد که کسری بودجه آن نیز بسیار بیشتر از ایران است. کسری بودجه عربستان در سال جاری میلادی معادل ۱۳.۵ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است؛ در حالی که کسری بودجه ایران کمتر از ۲.۵ درصد تولید ناخالص داخلی است. عربستان برای توازن در بودجه خود به نفت ۶۷ دلاری و ایران به نفت ۶۱ دلاری نیاز دارد.
فراتر از این عربستان سال گذشته نیز کسری بودجه حدود ۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی را تجربه کرده است. نمودار زیر کسری بودجه عربستان و ایران را با هم مقایسه می‌کند.

عربستان به ایران پیشنهاد داده که حاضر است تولید نفت خود را در سطح ماه ژانویه فریز کند، در صورتی که ایران حاضر باشد تولید نفت خود را در سطح کنونی فریز کند. عربستان در ماه اوت ۱۰.۶۹ میلیون بشکه نفت در روز تولید کرده و سطح تولید نفت این کشور در ماه ژانویه ۱۰.۲ میلیون بشکه در روز بوده است.
این بدان معناست که عربستان پیشنهاد کاهش ۵۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت خود را به ایران داده است. اما ایران در حال حاضر ۳.۶۵ میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کند و اعلام کرده زمانی به طرح فریز نفتی می‌پیوندد که تولید نفت خود را به حدود ۴ میلیون بشکه در روز، یعنی سطح پیشاتحریم، برساند.
کمتر کسی فکر می‌کرد عربستان به ایران پیشنهاد نفتی بدهد، اما ایران نپذیرد. این امر هم‌اکنون به واقعیت تبدیل شده است. وزیر نفت سابق عربستان قبلاً می‌گفت که عربستان به راحتی می‌تواند دوره قیمت‌های پایین نفت را پشت سر بگذارد، اما در حال حاضر دشواری سعودی‌ها در حال آشکار شدن است.
عربستان برای جبران کسری
عربستان سعودی مالیات‌ها را افزایش داده، برای نخستین بار به اخذ عوارض شهرداری روی آورده، حقوق وزرا را ۲۰ درصد کاهش داده و اعلام کرده خبری از پاداش کارمندان در سال جاری نیست. سیاست‌های ریاضتی رفته رفته بر اقتصاد عربستان سایه گسترانده و این امر زنگ خطر را برای سعودی‌ها به صدا درآورده است.
بودجه به جان ذخایر ارزی خود افتاده و آن‌ها را به سرعت خرج می‌کند. سعودی‌ها در سال گذشته ۱۱۵ میلیارد دلار از ذخایر ارزی خود را آتش زده‌اند و آن را صرف تبعات سقوط قیمت نفت کرده‌اند. از ماه ژانویه تا ماه ژوئیه سال جاری میلادی نیز سعودی‌ها ۵۲ میلیارد دلار دیگر از ذخایر ارزی خود را صرف سرپا نگه داشتن اقتصاد خود کرده‌اند. نمودار زیر روند کاهش ذخایر ارزی عربستان در دو سال گذشته را نشان می‌دهد.
 
وقتی ایران با تحریم مواجه بود، عربستان تولید نفت خود را افزایش داد و بخش بزرگی از سهم بازار ایران را تصرف کرد. ایران هم اکنون نسبت به سال ۲۰۰۷، ۴۰۰ هزار بشکه در روز نفت کمتری تولید می‌کند در حالی که تولید نفت عربستان نسبت به آن ۱.۳۷ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است. نمودار زیر روند تغییر تولید نفت ایران و عربستان را در سال‌های گذشته نشان می‌دهد.
 
اکنون به نظر می‌رسد ورق برگشته باشد. سعودی‌ها ترسیده‌اند. آن‌ها خود را ضدضربه و پیل‌تن می‌پنداشتند اما سقوط قیمت نفت تأثیر خود را بر اقتصاد عربستان گذاشته است.
عربستان سعودی مالیات‌ها را افزایش داده، برای نخستین بار به اخذ عوارض شهرداری روی آورده، حقوق وزرا را ۲۰ درصد کاهش داده و اعلام کرده خبری از پاداش کارمندان در سال جاری نیست. سیاست‌های ریاضتی رفته رفته بر اقتصاد عربستان سایه گسترانده و این امر زنگ خطر را برای سعودی‌ها به صدا درآورده است.
پیشنهاد مصالحه نفتی عربستان به ایران تنها در چنین چارچوبی قابل درک است. اما ایران وزن بیشتری در مذاکرات با عربستان دارد. اقتصاد ایران هیچ گاه به اندازه عربستان وابسته به نفت نبوده است. این واقعیتی بود که سعودی‌ها در جنگ نفتی خود با ایران آن را فراموش کرده بودند. اما آیا هم‌اکنون آن را به‌طور کامل به یاد آورده‌اند؟
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵