داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 84394
 
تکمیل خط راه آهن قزوین به آستارا
 
وزیر راه و شهرسازی گفت: برای توسعه ترانزیت و جابه جایی بار و مسافر در کریدور شمال-جنوب، تکمیل خط راه آهن قزوین- رشت- انزلی- آستارا، به طول 371 کیلومتر برای کشورهای منطقه اهمیت زیادی دارد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۴
وزیر راه و شهرسازی گفت: برای توسعه ترانزیت و جابه جایی بار و مسافر در کریدور شمال-جنوب، تکمیل خط راه آهن قزوین- رشت- انزلی- آستارا، به طول 371 کیلومتر برای کشورهای منطقه اهمیت زیادی دارد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، عباس آخوندی روز پنجشنبه در بازدید از خط آهن قزوین-رشت در جمع خبرنگاران افزود: با توجه به این که احداث این خط آهن مورد توجه کشورهای منطقه بوده، وزارت راه و شهرسازی تکمیل آن را یکی از اولویت های اصلی خود قرار داده است.
وی پیشرفت فیزیکی خط آهن قزوین- رشت را 91.5 درصد اعلام و بیان کرد: این مسیر ریلی به طول 164 کیلومتر به سرعت در حال تکمیل است.
آخوندی گفت: مسیر ریلی قزوین به رشت 25 کیلومتر تونل دارد که 8.7 کیلومتر از آن را تونل های بزرگ تشکیل می دهد.
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: با وجود سختی ها و پیچیدگی های این مسیر ریلی، تمام این پروژه در مراحل مطالعات، طراحی و اجرا توسط متخصصان ایران انجام شده است.
آخوندی با بیان اینکه این پروژه ریلی، جنوب کشور را به شمال متصل می کند، گفت: این شبکه ریلی کشورهای آسیای میانه، روسیه و ایران را به کشورهای اروپایی متصل می کند و این شرایط استراتژیک بودن این طرح را نشان می دهد.
وی با بیان این که ارزش این پروژه 2 هزار و 500 میلیارد تومان است که اکنون بیش از 2 هزار میلیارد تومان برای آماده سازی این پروژه هزینه شده و بخش اعظم آن نیز با 33 هزار مترمربع ایستگاه در طول مسیر در حال آماده سازی است.
وزیر راه و شهرسازی گفت: این خط آهن پنج کیلومتر به داخل شهر رشت وارد می شود تا بتوانیم طرح شهرسازی ریل پایه را در این منطقه از درب به درب عملیاتی کرده و در ادامه، این پروژه را به بندر انزلی متصل کنیم.
آخوندی افزود: با اتصال این شبکه ریلی به بندر انزلی، حمل و نقل ترکیبی دریا و ریل در این قسمت کشور عملیاتی می شود و ما در صدد هستیم بخشی از مسافر و بار جاده و هوا را به این شبکه ریلی منتقل کنیم.
وی اظهار کرد: شبکه ریلی قزوین – رشت در نهایت به آستارا متصل می شود و این نیز برای ما و کشورهای آسیای میانه، روسیه و جمهوری آذربایجان اهمیت زیادی دارد و در گام بعدی در حال مذاکره برای تامین مالی احداث خط آهن رشت به آستارا هستیم و جهوری آذربایجان و برخی شرکت های بزرگ برای سرمایه گذاری در این مسیر ریلی اظهار تمایل کرده اند.
وزیر راه و شهرسازی گفت: پروژه ریلی رشت به آستارا نیز به علت این که از منطقه جنگلی و کوهستانی عبور می کند، بسیار برای سخت است اما برآورد شده که با تامین منابع مالی و تملک بسیاری از زمین هایی که در اختیار مردم است بتوانیم آن را طی سه سال آماده کنیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵