کد مطلب: 41625
 
آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد:
پیش بینی تولید نفت غیراوپک در سال 2015
 
تولید نفت کشورهای غیر اوپک در سال ۲۰۱۵ میلادی کمتر از پیش‌بینی‌ها افزایش خواهد یافت و این روند به بهبود قیمت نفت در بازارهای جهانی کمک خواهد کرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۰
تولید نفت کشورهای غیر اوپک در سال ۲۰۱۵ میلادی کمتر از پیش‌بینی‌ها افزایش خواهد یافت و این روند به بهبود قیمت نفت در بازارهای جهانی کمک خواهد کرد.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، آژانس بین‌المللی انرژی با اعلام این‌که افزایش تولید نفت کشورهای غیر اوپک کمتر از آن چیزی است که پیشتر پیش‌بینی شده بود، گفته بهای نفت با این کاهش در نیمه دوم سال جاری میلادی بهبود خواهد یافت.
این سازمان با کاهش پیش‌بینی خود درباره تولید نفت کشورهای غیر اوپک تا ۳۵۰ هزار بشکه در روز، پیش‌بینی کرده است که نخستین کاهش تولید نفت در سال ۲۰۱۵ را در ماه جولای شاهد خواهیم بود. بنا بر این گزارش، بیش از نیمی از این کاهش متعلق به کشور کلمبیا است.
آژانس بین‌المللی انرژی که مقرش در پاریس قرار دارد و به بیش از ۲۹ کشور جهان در حوزه انرژی مشاوره می‌دهد، اعلام کرده است: «شرکت‌های نفتی بودجه‌های خود را به شدت کاهش داده‌اند و پروژه‌های خود را متوقف کرده یا به تعویق انداخته‌اند و نشانه‌های کاهش قریب الوقوع حجم تولید در کشورهای غیرنفتی دیده می‌شود.»
بهای نفت در بازارهای جهانی از اواسط سال گذشته میلادی آغاز شده و به‌طور کم‌سابقه‎ای به زیر ۵۰ دلار رسیده است. اکنون آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرده که تولید نفت در کشورهای غیراوپک در سال جدید میلادی تنها ۹۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به رقم ۵۷ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه خواهد رسید. در این میان تولید نفت در کلمبیا حدود ۱۷۵ هزار بشکه افزایش خواهد یافت که کمتر از پیش‌بینی‌های گذشته است. افزایش تولید نفت در کانادا و آمریکا نیز کمتر از پیش‌بینی‌های گذشته خواهد بود.
آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرده است: «به دلیل کاهش رشد اقتصادی جهان، کاهش بهای نفت نیز باعث نشده تا تقاضا برای نفت بیشتر شود. این در حالی است که پیش‌بینی‌ها درباره رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۵ نیز چندان تغییری را نشان نمی‌دهد. با این حال کاهش تولید نفت در کشورهای غیراوپک باعث خواهد شد که تقاضا برای نفت اوپک افزایش یابد. به‌طوری که این سازمان احتمالا نیاز خواهد داشت که روزانه ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت در روز تولید کند.»
بنا بر این گزارش، این مقدار اگرچه ۳۰۰ هزار بشکه بیشتر از پیش‌بینی قبلی آژانس است اما همچنان یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه کمتر از تولید ۱۲ عضو اوپک در ماه دسامبر گذشته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵