کد مطلب: 83485
 
ورود جدی میرکاظمی به عرصه رقابتهای انتخاباتی
وزیر نفت احمدی نژاد، رییس ستاد رئیسی شد
 
مسعود میرکاظمی وزیر نفت دولت دوم محمود احمدی نژاد، به عنوان رییس ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی منصوب شد تا به طور جدی به عرصه رقابتهای انتخاباتی وارد شود.
تاریخ انتشار : جمعه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۴۵
مسعود میرکاظمی وزیر نفت دولت دوم محمود احمدی نژاد، به عنوان رییس ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی منصوب شد تا به طور جدی به عرصه رقابتهای انتخاباتی وارد شود.
به گزارش نکونیوز، نخستین بار که میرکاظمی در کنار ابراهیم رئیسی دیده شد، در روز ثبت نام رئیسی در وزارت کشور بود که همراه با او به ستاد انتخابات کشور رفت. آن روز دو چهره سرشناس که هر دو از مدیران دولت احمدی نژاد بودند رئیسی را همراهی می کردند. یکی از آنها میرکاظمی بود و دیگری فرهاد رهبر.
ساعاتی پس از اعلام اسامی احراز صلاحیت شدگان انتخابات ریاست جمهوری، رئیسی دو حکم زد. یکی برای میرکاظمی که او را به عنوان رئیس ستاد انتخابات خود معرفی کرد و دیگری سید صولت مرتضوی شهردار فعلی مشهد که به عنوان رئیس ستادهای استانی او انتخاب شد. انتخاب سید صولت مرتضوی چندان دور از انتظار نبود چرا که او شهردار مشهد است که آستان قدس رضوی که تولیت آن بر عهده ابراهیم رئیسی است در آن قرار دارد و روابط نزدیکی بین آستان قدس و شهرداری مشهد وجود دارد. اما از همراهی میرکاظمی با رئیسی، سرنخ چندانی در دست نیست. او نخستین بار در روز ثبت نام رئیسی دیده شد و اکنون به عنوان رییس ستاد انتخاباتی رئیسی معرفی شده است. حضور میرکاظمی در کنار ابراهیم رئیسی نشان می دهد که او در برنامه های آتی این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری، جایگاه ویژه ای دارد و در صورت انتخاب رئیسی به عنوان رییس جمهور، شاید بار دیگر مسوولیت وزارت نفت را بر عهده بگیرد اما سوابق او در نفت نشان می دهد که رئیسی نباید چندان به مشاوره های او اعتماد کند.
میرکاظمی که از مرداد ۱۳۸۸ به عنوان وزیر نفت دولت احمدی نژاد معرفی شده بود، در اردیبهشت ۱۳۹۰ به بهانه ادغام دو وزارتخانه نفت و نیرو، توسط احمدی نژاد عزل شد که پس از منتفی شدن ادغام این دو وزارتخانه، دیگر به نفت بازنگشت و رستم قاسمی جایگزین او شد. اما طی همین مدت تقریبا کوتاه حضور در راس وزارت نفت، تصمیماتی گرفت که غیرکارشناسی بودن آن در همان دوره هم مشخص بود.
مهمترین تصمیم اشتباه میرکاظمی، کلید زدن فازهای ۳۵ ماهه پارس جنوبی بود. در شرایطی که فازهای ۱۲ تا ۱۸ پارس جنوبی، در حال توسعه بود و با توجه به تحریمها، با مشکلات مالی و فنی فراوانی مواجه بودند، وعده رویایی اتمام ۳۵ ماهه فازهای جدید را مطرح کرد و برای کلید زدن آن، محمود احمدی نژاد را هم به عسلویه برد. همان زمان کارشناسان این وعده او را زیر سوال بردند و غیرعملی می دانستند که خیلی زود، با عدم تحقق این وعده، اشتباه محاسباتی میرکاظمی روشن شد. این پروژه ها قرار بود پیش از پایان کار دولت احمدی نژاد در سال ۹۲ راه اندازی شود که این اتفاق رخ نداد.
توقف سوآپ نفت به صورت یکطرفه، که زیانهای فراوانی برای کشور در پی داشت یکی دیگر از تصمیمات اشتباه میرکاظمی بود که حتی جانشین او در وزارت نفت در همان دولت، رستم قاسمی هم آن را قبول نداشت و دوباره آن را برقرار ساخت. هرچند به دلیل یکطرفه بودن لغو سوآپ، زیانهای مالی فراوانی به ایران وارد شد و پس از مدتها هنوز هم سوآپ به دلیل بی اعتمادی حاصل شده در شرکای خارجی به دلیل لغو سوآپ، به شرایط اوج بازنگشت.
شعار خودکفایی بنزین در دوران تحریم، با استفاده از ریفرمیت پتروشیمی ها که بحث بنزین آلوده را دامن زد و علیرغم تکذیب توسط میرکاظمی، بعدها آلودگی این بنزین ها اثبات شد از دیگر اقدامات حاشیه ساز میرکاظمی بود.
میرکاظمی پس از پایان دوره وزارت، به عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی انتخاب شد و به کمیسیون انرژی رفت اما در انتخابات اسفند ۹۴، موفق به کسب آرای مردم تهران نشد و از حضور در مجلس بازماند. حال، یک سال پس از خروج از مجلس، در شرایطی که طی این مدت به عنوان منتقد دولت حسن روحانی، بارها موضع گیری و سخنرانی کرده است، در قامت رییس ستاد انتخاباتی مهمترین رقیب روحانی در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم به عرصه بازگشته تا شانس خود را آزمایش کند. شاید اگر رئیسی رییس جمهور شود، او این بار رویاهایی فراتر از تصدی وزارت نفت را در سر داشته باشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵