کد مطلب: 90405
 
وضعیت صادرات نفت ایران، عربستان و اوپک
افزایش 39 درصدی صادرات نفت ایران
 
ادرات نفت خام ایران در ماه گذشته میلادی (۱۰ تیر تا ۹ مرداد) ۱۱۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به ۲ میلیون و ۲۹۰ هزار بشکه در روز رسید. در همین حال، صادرات نفت اوپک نیز در مجموع رکورد بی‌سابقه‌ای از خود برجای گذاشت و به ۲۶ میلیون ۱۱۰ هزار بشکه در روز رسید.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۶
صادرات نفت خام ایران در ماه گذشته میلادی (۱۰ تیر تا ۹ مرداد) ۱۱۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به ۲ میلیون و ۲۹۰ هزار بشکه در روز رسید. در همین حال، صادرات نفت اوپک نیز در مجموع رکورد بی‌سابقه‌ای از خود برجای گذاشت و به ۲۶ میلیون ۱۱۰ هزار بشکه در روز رسید.
به گزارش نکونیوز، کمیته مشترک اوپک و غیراوپک که مسئولیت نظارت بر توافق نفتی را برعهده دارد، اعلام کرده که از این به بعد امار و ارقام مربوط به صادرات نفت خام کشورهای طرف توافق را هم علاوه بر آمار تولید نفت، بررسی می‌کند.
در همین حال صادرات نفت اوپک به نحو بی‌سابقه‌ای افزایش یافته و در ماه ژوئیه به ۲۶.۱۱ میلیون بشکه در روز رسیده است.
برخی از کشورهای طرف توافق نفتی، صادرات نفت خود را به اندازه تولیدشان کاهش نمی‌دهند و برای حفظ سهم بازار خود، نفت ذخیره‌شده خود را به کشورهای مصرف‌کننده صادر می‌کنند. این امر باعث می‌شود تا موجودی انبارهای نفت در کشورهای واردکننده به اندازه کافی تحت تأثیر کاهش تولید نفت اوپک و غیراوپک قرار نگیرد. موجودی بالای انبارها در کشورهای واردکننده یکی از دلایل کاهش قیمت نفت بوده است.
طبق بررسی‌های رویترز صادرات نفت خام عربستان سعودی در ماه ژوئیه ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز بوده است. عربستان اعلام کرده که در ماه جاری (ماه اوت) صادرات نفت خود را به ۶.۶ میلیون بشکه در روز کاهش می‌دهد. این بدان معناست که عربستان باید در ماه جاری صادرات نفت خود را ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد.
عربستان از هم‌اکنون کاهش صادرات نفت خود به آمریکا را آغاز کرده است.
صادرات نفت خام ایران که در ماه ژوئن ۲ میلیون و ۱۸۰ هزار بشکه در روز بوده است در ماه ژوئیه به ۲ میلیون و ۲۹۰ هزار بشکه در روز رسیده است. در ژوئیه سال گذشته صادرات نفت ایران تنها ۱ میلیون ۶۵۰ هزار بشکه در روز بوده است و این بدان معناست که صادرات نفت ایران در ماه گذشته نسبت به همین ماه در سال ۲۰۱۶، ۳۹ درصد رشد داشته است.
مجموع صادرات نفت اوپک نیز از ۲۵.۷۴ میلیون بشکه در روز در ماه ژوئن به ۲۶.۱۱ میلیون بشکه در روز در ماه ژوئیه رسیده است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵