کد مطلب: 84925
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
از نمایشگاه نفت تا قول جذب در نفت
 
هفته ای که گذشت با نمایشگاه بین المللی نفت در تهران آغاز شد و با خبرهایی درباره جذب ۲۵۰۰ نیرو در وزارت نفت ادامه یافت. سفر وزیر نفت به خوزستان هم یک آخر هفته نفتی برای خوزستان شکل داد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۴
هفته ای که گذشت با نمایشگاه بین المللی نفت در تهران آغاز شد و با خبرهایی درباره جذب ۲۵۰۰ نیرو در وزارت نفت ادامه یافت. سفر وزیر نفت به خوزستان هم یک آخر هفته نفتی برای خوزستان شکل داد.
به گزارش نکونیوز، بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی روز شنبه با برپایی یک هزار و ۱۶ غرفه متعلق به شرکت‌های داخلی و ۸۱۱ غرفه متعلق به شرکت‌های خارجی آغاز به کار کرد. این غرفه‌ها، نمایندگی ۴ هزار شرکت داخلی و خارجی را برعهده دارند. هرچند نمایشگاه نفت تهران، در این دوره از لحاظ کمی و کیفی رشد داشت اما غیبت چندین شرکت بزرگ نفتی پرسش برانگیز بود. شاید شرکتهای بزرگ نفتی همچنان در انتظار انتخابات ریاست جمهوری در ایران هستند تا فضای غبارآلود پیش روی آنها برای سرمایه گذاری در ایران رفع شود.
گزارش نکونیوز درباره تاریخچه نمایشگاه نفت تهران را درلینک ذیل بخوانید:
سایه ثبات سیاسی و اقتصادی بر نمایشگاه بیست و دوم

گزارش نکونیوز از مراسم افتتاحیه را در لینک ذیل بخوانید: 
افتتاح بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی نفت

جذب ۲۵۰۰ نفر در نفت
از زمانی که بیژن زنگنه در چهار سال پیش سکان هدایت وزارت نفت برا پذیرفت، بارها از افزایش حجم نیروها در نفت در زمان دولت گذشته که به زعم او بی ضابطه افزایش یافته اند انتقاد کرد. همین امر در جذب نیروهای قراردادی و همچنین استخدام فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت موانعی ایجاد کرد که این موانع تا اواخر سال گذشته کم و بیش پابرجا بود. اما از نیمه دوم سال گذشته گامهایی برای گشایش در این عرصه ها بویژه جذب نیروها در وزارت نفت ایجاد شد. البته برخی منتقدان دولت، این موضوع را انتخاباتی قلمداد کردند اما مشاور اجتماعی و منابع انسانی وزیر نفت، این موضوع را تکذیب کرد و گفت با توجه به خروج ۶ هزار نیرو از وزارت نفت به دلیل بازنشستگی، باید نیروهای جدیدی جذب شود. او در همین راستا روز سه شنبه از جذب ۲۵۰۰ نیرو در زوارت نفت خبر داد. خبری که یک روز بعد توسط وزیر نفت که به خوزستان رفته بود تایید شد.
متن سخنان مشاور وزیر درباره استخدام نیروهای جدید در نفت و سایر خبرها درباره نفتی ها را در لینک ذیل بخوانید: 
جزییات افزایش شایستگی کارکنان و استخدام ۲۵۰۰ نفر در نفت

سخنان وزیر نفت درباره جذب ۲۵۰۰ نیرو را در لینک ذیل بخوانید: 
جذب ۲۵۰۰ نفر در وزارت نفت

استفاده از کارت هوشمند سوخت الزامی شد
روز چهارشنبه پس از ماهها حاشیه درباره کارت سوخت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی استفاده از کارت هوشمند سوخت در جایگاه‌های عرضه بنزین و گازوئیل را با تصویب کلیات و جزئیات طرح اصلاح ماده ۱ قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت الزامی کردند. این مصوبه در حالی تایید شد که کمتر از یک سال قبل، همین نمایندگان، این موضوع را رد کرده بودند! نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح چهارشنبه با اصلاح ماده ۱ قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب کردند عبارت « از طریق عرضه بنزین و گازوئیل در بخش حمل و نقل با استفاده از کارت هوشمند سوخت» جایگزین عبارت «از طریق عرضه بنزین و گازوئیل در بخش‌های حمل و نقل،‌ صنعت و کشاورزی با اولویت کارت هوشمند سوخت» می‌شود. براساس تبصره الحاق شده به این ماده دولت مجاز است به منظور ترغیب مصرف کننده به استفاده از کارت هوشمند سوخت مختص هر خودرو از سیاست‌های انگیزشی در چارچوب قوانین و مقررات استفاده کنند. از ۲۲۰ نماینده حاضر، ۱۲۱ نماینده با این مصوبه موافقت کردند. در شرایطی که دولت مخالف این مصوبه بود. 

کاهش تولید نفت ایران
روز چهارشنبه اعلام شد که صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه آوریل ۸ درصد کاهش یافته و به ۲.۱۶ میلیون بشکه در روز رسیده است. هرچند این خبر با خوشحالی از سوی سایتها و خبرگزاریهای منتقد دولت بازتاب یافت، اما یک بررسی مختصر در میزان صادرات کشورهای عضو اوپک نشان می دهد این موضوع صرفا در مورد ایران رخ نداده است. در این میان در پی اختلافات بین ایران و هند، صادرات نفت ایران به هند کاهش یافته اما صادرات نفت ایران به اروپا افزایش داشته است. گزارش نکونیوز درباره کاهش صادرات نفت ایران را در لینک ذیل بخوانید: 
کاهش صادرات نفت ایران+ جزئیات

اینفوگرافی نکونیوز درباره مشتریان نفت ایران را در لینک ذیل ببینید: 
مشتریان نفت ایران

آخر هفته زنگنه در خوزستان
بیژن زنگنه وزیر نفت، چهارشنبه شب به خوزستان سفر کرد و علاوه بر نشست با مدیران نفتی، به برخی شهرها و مناطق فقیرنشین خوزستان سفر کرد و از مسوولیتهای اجتماعی نفت سخن گفت. وزیر نفت که چهارشنبه شب به اهواز رفته بود صبح روز بعد به منطه ملاشیه اهواز و سپس به هویزه رفت و گفت:این وزارتخانه در طرحی پنج ساله، پنج هزار میلیارد ریال اعتبار برای تامین زیرساخت های منطقه دشت آزادگان و هویزه نظیر احداث بیمارستان، راهسازی و امور عمرانی پیش بینی کرده که تاکنون سه هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال آن اختصاص داده شده است. وی در ادامه با جمعی از سران عشایر عرب این منطقه از نزدیک دیدار کرد و مسائل و مشکلات آن ها را مورد بررسی قرار داد. مشکلات معیشتی ، زیست محیطی و اشتغال از مهمترین مسائلی بود که اهالی این منطقه نسبت به آن اعتراض داشتند. جلوگیری از تبعیض و خدمات دهی بهتر در زمینه بهداشت و درمان نیز از دیگر مطالبات اهالی این منطقه بود که مسائل و مشکلات در این خصوص توسط تعدادی از اهالی منطقه ملاشیه اهواز برای وزیر نفت بازگو شد. زنگنه در ادامه برنامه های خود به سوسنگرد رفت تا در جلسه با شرکت کنندگان در طرح صنعت نفت در غرب کارون برای تقویت بنیه علمی داوطلبان آزمون سراسری شرکت کند. وی ظهر پنجشنبه به اهواز بازگشت و با مسئولان شهرک های صنعتی خوزستان و همچنین با مدیران صنایع فعال در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی جلسه داشت. وزیر نفت در این جلسه دستور داد کارگروه ویژه ای تشکیل شود تا از طریق آن از سازندگان تجهیزات صنعت نفت ، گاز و پتروشیمی خوزستان برای ساخت قطعات مورد نیاز این صنعت حمایت بیشتری شود.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵