کد مطلب: 95365
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
از تغییر و معارفه تا نبرد با آتش
 
هفته ای که گذشت، صنعت نفت شاهد یک انتصاب و یک جلسه معارفه بود. اما صدها کیلومتر دورتر از مرکز، نبرد با آتش چاه ۱۴۷ رگ سفید همچنان ادامه دارد.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۷
هفته ای که گذشت، صنعت نفت شاهد یک انتصاب و یک جلسه معارفه بود. اما صدها کیلومتر دورتر از مرکز، نبرد با آتش چاه ۱۴۷ رگ سفید همچنان ادامه دارد.
به گزارش نکونیوز، ستاد راهبری مهار فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید در شرکت ملی حفاری روز پنجشنبه اعلام کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته با تمهیدات به‌کار گرفته شده مهارگران موفق به تخلیه بخش قابل ملاحظه ای از تجهیزات دکل ۹۵ فتح شدند. در این ارتباط هفت مخزن آب، اتاق کنترل برق دستگاه حفاری (SCR ) و اتاق کنترل فرمان سیستم گرداننده فوقانی (تاپ درایو) در مجموع در قالب ۹ محموله از فواصل نزدیک چاه خارج و به محل پیش بینی شده برای انباشت، انتقال یافت. از سوی دیگر کار جابجایی و ارسال ۱۵ محموله از تجهیزات دستگاه حفاری ۹۳ فتح برای حفر چاه امدادی و پنج سری از تجهیزات (Athey Wagon) به منظور مهار فوران از دهانه چاه، به منطقه عملیات انجام شد. همسو با این اقدام‌ها، آبگیری استخر، آماده سازی دو موقعیت برای استقرار دستگاه‌های حفاری و پاکسازی محوطه چاه استمرار دارد. یک روز قبل از آن معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید، با تشریح آخرین اقدامات مهارچاه۱۴۷ رگ سفید، گفته بود در بخش اجرای مقدمات و تمهیدات عملیات اصلی مهار فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید از برنامه جلوتر هستیم. عملیات اصلی مهار فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید به صورت Top kill یا بستن چاه از دهانه انجام خواهد شد، اما به لحاظ پیش بینی روش‌های جایگزین، دو حلقه چاه امدادی نیز در دو موقعیت جداگانه پیش بینی شده است که ایجاد لوکیشن و کمپ‌های آنها رو به پایان است و در چند روز آینده برنامه استقرار دکل‌های شرکت ملی حفاری نیز اجرایی خواهد شد. پاک نژاد افزود: در صورت طولانی شدن عملیات TOP KILL، هرکدام ازچاه‌های دوگانه یادشده که زودتر به عمق لازم برای کشتن چاه برسد، عملیات BOTTOM KILL یا کشتن چاه از عمق را به سامان خواهد رساند.
پیشبینی های اولیه حکایت از آن داشت که عملیات خاموش کردن آتش یک ماه تا یک ماه و نیم به طول می انجامد اما اقدامات صورت گرفته این امید را افزایش داده تا زودتر شاهد مهار آتش باشیم. هرچند ناهمواری موقعیت چاه، صخره ای بودن زیرساخت لوکیشن‌ها و راه‌های دسترسی، عملیات اجرایی مهار چاه رگ سفید را نسبت به چاه‌هایی که در موقعیت هموار و جلگه ای قرار دارند با دشواری بیشتری مواجه ساخته است. 

تغییر در راس شرکت پخش
پس از تغییرات در شرکت ملی حفاری، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی، این بار نوبت به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران رسید که صبح روز شنبه محمدرضا موسوی خواه با حکم مدیرعامل جدید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی – صادق آبادی -، به عنوان مدیرعامل شرکت پخش منصوب شد. موسوی خواه جایگزین منصور ریاحی شد که خود، اول شهریور ۹۵ به عنوان مدیرعامل شرکت پخش انتخاب شده بود و حال پس از حدود ۱۴ ماه جای خود را به مدیر دیگری می دهد. 
گزارش نکونیوز در این زمینه را در لینک ذیل بخوانید: 
دومینوی تغییرات نفت به پخش رسید

معارفه همزمان نورورززاده و شاهدایی
روز شنبه، مراسم معارفه مرضیه شاهدایی در مسوولیت جدید خود یعنی قائم مقامی وزیر نفت و معارفه سیدرضا نوروززاده به عنوان جانشین شاهدایی در راس شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران برگزار شد. مراسمی که با حضور پررنگ زنان برگزار شد؛ گویی انتخاب شاهدایی به عنوان قائم مقام وزیر نفت، بیش از آنکه برای نفتی ها حایز اهمیت باشد، به عنوان نمادی از حضور زنان در عرصه های مدیریتی برای زنان کابینه مهم بود. در این مراسم معصومه ابتکار رییس سابق سازمان محیط زیست که اکنون معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری است، شهیندخت مولاوردی، که پیش از ابتکار مسوولیت معاونت امور زنان را بر عهده داشت و اکنون دستار ویژه رئیس جمهوری در حقوق شهروندی است، و تعدادی از مدیران نفتی و نمایندگان مجلس از جمله نمایندگان زن مجلس شورای اسلامی حضور داشتند و علاوه بر نوروززاده و شاهدایی، زنگنه هم سخن گفت.
 گزارش این مراسم را در لینک ذیل بخوانید: 
از حضور پررنگ زنان تا برنامه های جدید در پتروشیمی

از پتروشیمی جم تا استعفای مدیرعامل صندوق بازنشستگی
روز یکشنبه خبر استعفای محمود اسلامیان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری رسانه ای شد. او پس از تقدیم استعفای خود به علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در پیامی خطاب به بازنشستگان، ضمن مروری بر عملکرد خود در سه سال گذشته، حل مشکلات بازنشستگان را نیازمند پیگیری‌های مستمر دانست. او در پیام نسبتا کوتاه خود، بخشی از عملکرد خود را برشمرد و از جمله نوشت : در حوزه اقتصادی ساماندهی شرکت‌ها انجام و حداقل ۲۱۰۰ میلیارد تومان اموال از دست رفته با حمایت دستگاه قضایی به صاحبان آن یعنی شما بازنشستگان بزرگوار عودت داده شد.
صندوق بازنشستگی کشوری یکی از بزرگترین هلدینگهای اقتصادی ایران محسوب می شود. سرمایه‌گذاری‌های صندوق بازنشستگی کشوری شامل حدود ۱۸۷ شرکت است که در شش هلدینگ تقسیم شده که یکی از آنها، هلدينگ نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاه (انرژی) است. در هلدینگ انرژی، ۷ شرکت قرار گرفته اند که صندوق بازنشستگی کشوری سهامدار شرکت های نفت ایرانول و نفت پاسارگاد و همچنین پتروشیمی جم و پتروشیمی امیرکبیر است. سهام صندوق بازنشستگی کشوری در این چهار شرکت، کمتر از ۵۰ درصد است. ضمن اینکه ۵۵ درصد سهام لوله سازی اهواز و ۱۰۰ درصد سهام نیروآتیه صبا و صبافولاد خلیج فارس را در اختیار دارد. نکته جالب، همزمانی استعفای اسلامیان با سخنان او درباره پرونده متهم پتروشیمی جم بود.
گزارش نکونیوز درباره این دو موضوع را در لینک ذیل بخوانید: 
استعفا پس از اعلام خبر دستگیری متهم پرونده پتروشیمی جم

رویای تداوم انحصار در بازرگانی پتروشیمی
مهدی شریفی نیک نفس مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی در هفته جاری ایده تشکیل اولین شرکت کشتیرانی پتروشیمی ایران را مطرح کرد و گفت: پارسال شرکت های پتروشیمی ایران حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار هزینه برای عملیات لجستیک و حمل دریایی محصولات صادراتی پتروشیمی و پلیمری پرداخت کردند. به طور متوسط سالیانه تا ۳۵ میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی، پلیمری، گاز مایع و میعانات گازی از ایران به بازارهای جهانی صادر می شود، بر این اساس تاسیس یک شرکت مشترک کشتیرانی برای حمل محصولات شرکت های پتروشیمی ضروری و دارای صرفه اقتصادی است.
شریفی در حالی این مساله را مطرح کرده که انحصار شرکت بازرگانی پتروشیمی در بازاریابی و فروش محصولات پتروشیمی ایران توسط بخش خصوصی با انتقادات فراوانی مواجه شده است. انحصاری که البته از سوی مرضیه شاهدایی مدیرعامل پیشین شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم حمایت می شد اما موضع مدیرعامل جدید ان پی سی در این زمینه مشخص نیست.
گزارش نکونیوز در این باره را در لینک ذیل بخوانید: 
بازخوانی پرسش نکونیوز از شاهدایی پس از ۱۴ ماه

ماجرای صادرات نفت کرکوک به کرمانشاه
صادرات نفت کرکوک به پالایشگاه کرمانشاه خبری بود که در اواخر هفته جاری مورد توجه قرار گرفت. علاء الموسوی مدیر شرکت بازاریابی نفت عراق گفته است که وزارت نفت عراق در حال رایزنی با وزرات نفت ایران برای انتقال بخشی از نفت خام کرکوک به پالایشگاه کرمانشاه است. وی میزان نفت انتقالی به پالایشگاه کرمانشاه را در مرحله اولیه ۱۵ هزار بشکه در روز عنوان کرده است. این میزان از صادرات نفت شمال عراق به کرمانشاه، چه بخشی از کل تولید نفت عراق است و اساساً اعلام این موضوع با چه هدفی صورت گرفته است؟ نکونیوز در گزارشی این موضوع را مورد بررسی قرار داده که می توانید در لینک ذیل بخوانید:
اهداف عراق از انتقال نفت خام کرکوک به پالایشگاه کرمانشاه

پایان خدمت پنج مشاور زنگنه
وزیر نفت روز چهارشنبه در پنج حکم جداگانه از خدمات و همکاری پنج نفر از مشاورانش قدردانی کرد.  در حکم بیژن زنگنه، وزیر نفت خطاب به محمدهادی نژادحسینیان، احمد ناطق نوری، محمد جواد عاصمی پور و احمد شفاعت آمده است:  با توجه به تفسیر جدید از قانون نحوه بکارگیری بازنشستگان در دولت، متاسفانه ادامه همکاری تمام وقت با آن جناب از این وزارتخانه سلب شده، لذا ضمن آرزوی سلامت و ادامه توفیقات برای جنابعالی، بدینوسیله از خدمات و همکاری‌های ارزشمند جنابعالی در مدت عهده داری مشاورت وزیر، صمیمانه تقدیر و تشکر می شود. همچنین در حکم وزیر نفت به سید رحیم عقیق آمده است: با توجه به تفسیر جدید از قانون نحوه بکارگیری بازنشستگان در دولت متاسفانه ادامه همکاری تمام وقت با آن جناب از این وزارتخانه سلب شده، لذا ضمن آرزوی سلامت و ادامه توفیقات برای جنابعالی، بدینوسیله از خدمات و همکاری‌های ارزشمند جنابعالی در مدت عهده داری مشاورت وزیر و مدیر کل بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت نفت، صمیمانه تقدیر و تشکر می‎شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵