داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 84637
 
شکست پوپولیسم و اقتصاد با درهای بسته در انتخابات فرانسه
امانوئل ماکرون کیست و چگونه رئیس جمهور فرانسه شد؟
جوان‌ترین رهبر فرانسه از زمان ناپلئون تاکنون
 
امانوئل ماکرون میانه‌رو و طرفدارِ اتحادیه اروپا، مارین لوپنِ ملی‌گرا و ضد وحدت اروپا را شکست داد. ماکرون که هنوز تولید ۴۰ سالگی‌اش را نیز جشن نگرفته، جوان‌ترین رهبر فرانسه از زمان ناپلئون تاکنون است. «نه چپ و نه راست» یکی از شعارهای ماکرون بود و اکنون این چهره مستقل و غیرحزبی به امید اتحادیه اروپا در بروکسل و برلین تبدیل شده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۸
امانوئل ماکرون میانه‌رو و طرفدارِ اتحادیه اروپا، مارین لوپنِ ملی‌گرا و ضد وحدت اروپا را شکست داد. ماکرون که هنوز تولید ۴۰ سالگی‌اش را نیز جشن نگرفته، جوان‌ترین رهبر فرانسه از زمان ناپلئون تاکنون است. «نه چپ و نه راست» یکی از شعارهای ماکرون بود و اکنون این چهره مستقل و غیرحزبی به امید اتحادیه اروپا در بروکسل و برلین تبدیل شده است.
به گزارش نکونیوز، امانوئل ماکرون ۳۹ ساله با کسب بیش از ۶۵ درصد آراء، مارین لوپن از حزب جبهه ملی را در دور دوم انتخابات فرانسه شکست داد. مارین لوپن انتخابات فرانسه را صحنه تقابل بین «وطن‌پرستی» و «جهانی‌سازی» توصیف کرده بود. او بعضا از لفظ «جهانی‌سازی» وحشی استفاده می‌کرد.
لوپن شدیداً منتقد اتحادیه اروپا، تجارت آزاد و جهانی‌سازی بود و از حمایت‌گرایی اقتصاد و اقتصاد با درهای بسته حمایت می‌کرد. سیاست‌مداران طرفدار حفظ وحدت اروپا و در رأس آن‌ها آنگلا مرکل بیم آن را داشتند که با انتخاب لوپن، یک بار نتیجه انتخابات آمریکا و رفراندوم انگلیس این‌بار در فرانسه رقم بخورد. حالا پوپولیسم و در فرانسه شکست خورده است و آن‌ها می‌توانند نفس راحتی بکشند.
نتیجه انتخابات فرانسه باعث شد تا ارزش یورو در برابر دلار افزایش یابد و به بالاترین میزان در شش ماه گذشته برسد. بازار بورس در کشورهای آسیایی با رشد مواجه شد. با بازگشایی بازارهای بورس در اروپا و در ادامه در آمریکا، امروز شاخص سهام در این بازارها قطعاً افزایش خواهد یافت.
ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا گفته است که فرانسوی‌ها به آینده اروپا رأی داده‌اند. ترامپ نیز که قبلاً لوپن را کامل‌ترین نامزد در انتخابات فرانسه توصیف کرده بود، پیروزی ماکرون را به وی تبریک گفته است.
ماکرون، طرفدار اتحادیه اروپا است و خواهان اصلاحاتی به منظور بهبود فضای کسب و کار در فرانسه است. از جمله او گفته است که برای بهبود فضای کسب و کار، قانون کار در فرانسه را اصلاح می‌کند.
رمز پیروزی ماکرون در انتخابات فرانسه، جذب آرای چپ میانه و راست میانه بود. محبوبیت فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه به شدت افت کرده بود و به ۴ درصد رسیده بود. به همین دلیل اولاند که فهمید قطعاً رأی نمی‌آورد نامزد انتخابات ریاست جمهوری نشد. اولاند و حزب سوسیالیست فرانسه، چپ میانه را در این کشور نمایندگی می‌کنند. نامزد حزب سوسیالیست در دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه تنها ۶ درصد رأی آورد.
در واقع، عملکرد بد حزب سوسیالیست در چهار سال گذشته باعث شد تا ماکرون بتواند به راحتی بخشی از آرای آن‌ها را جذب خود کند.
از سوی دیگر «فیون» نامزد راست میانه نیز درگیر رسوایی‌های مالی بود و ماکرون به راحتی پایگاه رأی وی را نیز جذب خود کرد و به دور دوم راه یافت.
در دور دوم نیز با وجود لوپن، عمده احزاب و شخصیت‌های سیاسی فرانسه، انتخابات را به صحنه تقابل بین خیر و شر تبدیل کردند و ماکرون جوان به راحتی لوپن را شکست داد. با این حال، لوپن در این انتخابات حدود ۱۱ میلیون رأی آورد و از طرف دیگر حدود یک‌سوم واجدین شرایط نیز در این انتخابات شرکت نکردند.
ماکرون گفته است که فرانسه را متحد می‌کند و کاری می‌کند که دیگر مردم فرانسه دلیلی برای رأی دادن به راست افراطی نداشته باشند. اما با اقتصادِ در رکودِ فرانسه و نرخ بیکاری بالا وی کار ساده‌ای ندارد.
کار ماکرون از کار اولاند در سال ۲۰۱۳ دشوارتر است و ممکن است در نهایت او نیز خیلی زود به سرنوشت فرانسوا اولاند دچار شود. ماکرون باید در انتخابات پارلمانی فرانسه که ماه آینده برگزار می‌شود، اکثریت را به دست آورد که با وجود نداشتن یک پایگاه حزبی قوی، چنین چیزی دشوار به نظر می‌رسد. در صورتی که ماکرون نتواند اکثریت پارلمان را به دست آورد، کار دشواری در پیاده‌سازی ایده‌هایش خواهد داشت.

رئیس جمهور جدیدفرانسه کیست؟
امانوئل ماکرون کاندیدای ۳۹ ساله جنبش موسوم به «به پیش» (En Marche) در یک خانواده مرفه به دنیا آمد. پدر و مادرش پزشک هستند. وی فارغ التحصیل دانشگاه علوم سیاسی پاریس و دانشسرای ملی علوم اداری فرانسه است. کارش را با اداره نظارت و بارزسی بر دارایی آغاز کرد و پس از مدتی به رده مدیریتی بانک بریتانیایی روچیلد رسید.
وی در سال ۲۰۰۶ به حزب سوسیالست فرانسه وارد شد و پس از پیروزی فرانسوا اولاند در انتخابات سال ۲۰۱۲، ماکرون ۳۴ ساله به عنوان معاون دبیرکل امور ریاست جمهوری وارد کاخ الیزه شد. در سال ۲۰۱۴ و همزمان با ترمیم کابینه آقای اولاند، این عضو جوان حزب، وزیر اقتصاد فرانسه شد. در دوره دو ساله وزارتش لایحه‌ای را برای رونق کسب و کار به مجلس فرستاد که با مخالفت تقریبا تمامی احزاب و حتی شماری از نمایندگان حزب سوسیالست مواجه شد. این لایحه که به «قانون ماکرون» معروف شد، سرانجام و با استفاده از بند ۳ ماده ۴۹ قانون اساسی فرانسه- که بنا به تعریف جنبه استثنایی دارد و دست دولت را برای دور زدن پارلمان باز می گذارد- لازم الاجرا شد. میلیون‌ها فرانسوی علیه «قانون ماکرون» به خیابان‌ها ریختند. عضو جوان کابینه مانوئل والس در اوت ۲۰۱۶ از مقام خود کناره گرفت اما پیش از استعفا جنبش سیاسی جدید خود با عنوان «به پیش» را به راه انداخته بود.
سیاستمدار جوان فرانسه خود را کاندیدای ریاست جمهوری کرد. وی با رد شرکت در انتخابات مقدماتی چپ و راست سنتی فرانسه، علنا اعلام کرد که خط مشی وی و جنبش او «نه چپ، نه راست» است.
در دور اول انتخابات و در حالی که جامعه فرانسه بیش از همیشه چند قطبی شده بود، ماکرون با کسب بیش از ۲۴ درصد آرا، در جایگاه نخست قرار گرفت. اختلاف او با مارین لوپن کاندیدای راست افراطی فرانسه از جبهه ملی کمتر از یک میلیون رای بود. پس از حمایت گسترده احزاب و جریان‌های سیاسی گوناگون از ماکرون، حالا کم و بیش سناریوی سال ۲۰۰۲ در در دور دوم انتخابات فرانسه محقق شده است: اتحاد اکثریت علیه راست افراطی.
در حالی که جامعه چندپاره فرانسه در دور نخست دست رد به سینه احزاب سنتی و از جمله حزب سوسیالست زد، امانوئل ماکرون برای تشکیل دولت و کسب رای اعتماد مجلس نیاز به یک اکثریت پارلمانی دارد. وی پشتر حمایت جریان میانه رو و سنتی جنبش دموکراتیک به رهبری فرانسوا بایرو را به دست آورده است. انتخابات پارلمانی، نخستین سنگ محک برای امانوئل ماکرون در کسوت ریاست جمهوری خواهد بود.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵