کد مطلب: 44767
 
آیا مذاکرات هسته ای تا لحظه تحویل سال به سرانجام می رسد؟
شمارش معکوس برای نفت در لوزان
 
مذاکرات هسته ای ایران و غرب به روزهای حساس و سرنوشت ساز خود رسیده است و دو طرف امیدوارند تا پیش از سال نو ایرانی به توافق دست یابند. در این میان صنعت نفت ایران بیش از هر حوزه دیگری در انتظار توافق هسته ای است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۴۷
مذاکرات هسته ای ایران و غرب به روزهای حساس و سرنوشت ساز خود رسیده است و دو طرف امیدوارند تا پیش از سال نو ایرانی به توافق دست یابند. در این میان صنعت نفت ایران بیش از هر حوزه دیگری در انتظار توافق هسته ای است.
به گزارش نکونیوز، هرچند رسانه های ایرانی و خارجی حاضر در محل مذاکرات در لوزان سوییس امکان حضور در جلسات را ندارند و خبرهایی که از آنجا مخابره می شود بیشتر در حد گمانه زنی است اما به نظر می رسد با توجه به مخالفتهایی که از سوی برخی دلواپسان در ایران و آمریکا صورت می گیرد، دو طرف مذاکره کننده عزم جدی دارند تا مذاکرات را به سرانجام برسانند. آخرین مقطع مشخص شده برای طرفین در این مذاکرات، تیرماه است اما با توجه به تاکید بر توافق یک مرحله ای، مسیر برای توافق نهایی هموارتر به نظر می رسد. در این میان، صنعت نفت ایران بیش از هر حوزه دیگری در انتظار توافق هسته ای در لوزان است. هرچند در مراسم افتتاح فاز ۱۲ میدان گازی پارس جنوبی اعلام شد که افتتاح این فاز نشاندهنده عدم تاثیرگذاری تحریمها بر توسعه صنعت نفت است اما طبیعی است که در صورت لغو تحریمها و بازگشت سرمایه گذاران غربی – و نه لزوما آمریکایی – به ایران، رونق بیشتری به صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران که بیش از هر زمان دیگری تشنه سرمایه گذاری است باز خواهد گشت. لغو یا کاهش تحریمها، نه تنها سرمایه گذاری را در صنعت نفت و گاز ایران افزایش می دهد بلکه موجبات بازگشت فناوری های پیشرفته غربی را به کشور فراهم ساخت که از کنار این نکته نمی توان به سادگی عبور کرد. به همین دلیل چندان عجیب نیست اگر بگوییم صنعت نفت ایران بیش از هر بخش دیگر از اقتصاد کشورمان در انتظار لغو تحریمها و به نتیجه رسیدن مذاکرات ایران و آمریکا در لوزان سوییس است؛ مذاکراتی که شاید همزمان با لحظه تحویل سال نو ایرانی به پایان برسد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵