کد مطلب: 103178
 
کنیا هم صادرکننده نفت شد
 
کنیا این هفته اولین تانکرهای حامل نفت خام را از منطقه شمالی محصور در خشکی تورکانا به بندر مومباسا ارسال کرد که اولین صادرات نفت کنیا محسوب می شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۵
کنیا این هفته اولین تانکرهای حامل نفت خام را از منطقه شمالی محصور در خشکی تورکانا به بندر مومباسا ارسال کرد که اولین صادرات نفت کنیا محسوب می شود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری اویل پرایس، کنیا این هفته اولین تانکرهای حامل نفت خام را از منطقه شمالی محصور در خشکی تورکانا به بندر مومباسا ارسال کرد که اولین صادرات نفت کنیا محسوب می شود.

تا اواسط ماه می، کنیا 70 هزار بشکه نفت در منطقه تورکانا ذخیره کرده بود که در انتظار انتقال به بندر مومباسا برای صادرات به بازارهای جهانی بود، اما مذاکرات در مورد تقسیم درآمد صادرات نفت هنوز به نتیجه نرسیده بود.

یک هفته بعد، دولت کنیا و قانونگذاران محلی از منطقه تورکانا به توافقی بر سر توزیع درآمدها دست یافتند. بر اساس لایحه تقسیم درآمدهای نفتی، 75 درصد از درآمدهای تولید و صادرات نفت این منطقه عاید دولت خواهد شد و 20 درصد نیز به جیب دولت محلی خواهد رفت. 5 درصد مابقی هم به جوامع محلی خواهد رسید.

نفت قابل استحصال و صادرات در کنیا در سال 2012 در شمال این کشور کشف شد. شرکت تولوف اویل که این منابع را کشف کرده، همچنان به اکتشاف و حفاری در کنیا ادامه می دهد.

در پایان اکتبر 2017، دولت کنیا یک موافقتنامه مطالعه توسعه مشترک با شرکت های تولوف اویل، افریکا اویل، و مرسک اویل جهت احداث خط لوله انتقال نفت بین منطقه تورکانا و بندر لامو منعقد کرد.

اما تا زمان تکمیل این خط لوله، کنیا نفت خود را توسط کامیون های نفتکش به بندر مومباسا انتقال می دهد. بر اساس بیانیه ریاست جمهوری کنیا، روزانه 200 بشکه نفت از طریق جاده ای صادر خواهد شد.

اوهورو کنیاتا، رئیس جمهور کنیا گفت، کشورش قصد دارد از «نفرین منابع (انرژی)» بسیاری دیگر از کشورهای آفریقایی اجتناب کند و امیدوار است نفت بتواند به یک عامل موثر در تقویت اقتصاد این کشور تبدیل شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵