کد مطلب: 92197
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
از دوراهی لایه نفتی پارس جنوبی تا مذاکره با برزیل
 
هفته ای که گذشت، دو خبر بیش از سایر خبرهای حوزه نفت برجسته شد. یکی سفر وزیر معادن و انرژی برزیل به ایران بود و دیگری بازتاب خرید سهام بخش نفتی مرسک توسط توتال بر وضعیت توسعه لایه نفتی پارس جنوبی.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۲
هفته ای که گذشت، دو خبر بیش از سایر خبرهای حوزه نفت برجسته شد. یکی سفر وزیر معادن و انرژی برزیل به ایران بود و دیگری بازتاب خرید سهام بخش نفتی مرسک توسط توتال بر وضعیت توسعه لایه نفتی پارس جنوبی. به گزارش نکونیوز، دوشنبه شب فرناندو کولهو فیلهو، وزیر معادن و انرژی برزیل به تهران آمد و با بیژن زنگنه وزیر نفت مذاکره کرد. آنگونه که زنگنه اعلام کرد نخستین محور گفت‌وگوی هیأت‌های ایرانی و برزیلی، دعوت ایران از شرکت دولتی نفت برزیل (پتروبراس) برای حضور در پروژه‌های نفت و گاز کشور بود. به گفته زنگنه، "پیش‌تر قرار بود گروهی از ایران به برزیل بروند؛ اما گفتیم سفر گروه مدیران شرکت پتروبراس به ایران برای مذاکرات درباره طرح توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی و همچنین مشارکت آن‌ها در حوزه نفتی خزر در اولویت قرار گیرد." وزیر نفت با بیان این‌که همکاری شرکت‌های برزیلی در زمینه ساخت تجهیزات نفت در ایران برای استفاده در بازار داخلی و صدور به بازارهای منطقه، محور دوم گفت‌وگوی وزیران دو کشور بود، با اشاره به نظر مثبت طرف برزیلی در زمینه ساخت تجهیزات نفتی در ایران، گفت: طرف برزیلی قول داد که گروهی از پتروبراس به ایران سفر کنند و در چند ماه آینده مجموعه‌ای از صنعتگران برزیلی به ایران خواهند آمد که ما هم از این موضوع استقبال و زمینه را آماده می‌کنیم. زنگنه با اشاره به ابراز تمایل برزیل برای تأمین نفت یک پروژه پالایشگاهی در این کشور توسط ایران، گفت: قرار شد یک مشاور بین‌المللی را استخدام کنیم که این موضوع را از منظر نگرانی و خواست‌هایی که ما داریم، بررسی کند و در این‌باره نظر دهد. در پروژه پالایشی یادشده با ظرفیت ۶۰۰ هزار بشکه در روز، یک طرف چینی هم حضور دارد که در ساخت و تأمین مالی این پروژه مشارکت خواهد کرد.
در حاشیه دیدار با مقام برزیلی، زنگنه درباره مذاکرات مربوط به طرح توسعه لایه‌های نفتی میدان مشترک پارس جنوبی هم اظهارنظر کرد و گفت: خرید سهام بخش نفتی شرکت دانمارکی مرسک از سوی توتال فرانسه تا حدی ما را نگران کرده است. زیرا در این شرایط این شرکت فرانسوی مجری طرح سمت قطری لایه نفتی پارس جنوبی هم خواهد بود و این موضوع نگران کننده است. وی در پاسخ به این پرسش که جایگزین مرسک در طرح توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی چه شرکتی خواهد بود؟، گفت: ما گفته‌ایم از تعدادی شرکت‌ها مانند شرکت دولتی نفت برزیل (پتروبراس)، انی ایتالیا، شرکت انگلیسی - هلندی شل و پتروناس مالزی برای مذاکره در این باره دعوت کنند، با این حال می‌توان گفت مرسک در این زمینه تجربه خوبی داشت. ما ظرف سه تا چهار ماه آینده، با شرکت‌های نفتی مذاکرات فشرده بازرگانی خواهیم داشت.
نکونیوز در گزارشی به بررسی نقش احتمالی قطر در خرید شاخه نفتی مرسک توسط توتال پرداخته که می توانید در لینک ذیل بخوانید: 
تمام ابهامات توسعه لایه نفتی پارس جنوبی

روایتی از پرونده فروش نفت توسط نیروی انتظامی
در نخستین روز هفته، توضیحات وزیر کشور درباره پرونده فروش نفت توسط نیروی انتظامی در زمان ریاستش بر کرسی دیوان محاسبات منتشر شد. عبدالرضا رحمانی فضلی درباره تخلفات نفتی احمدی نژاد طی سال های ٨٧ تا ٩١ که همزمان با ریاست وی در دیوان محاسبات بوده است، گفت : بنده حضور ذهن ندارم که از سوی شخص آقای احمدی‌نژاد تخلفاتی صورت گرفته است یا خیر و اگر تخلفاتی بوده گزارش آن درقالب تفریغ بودجه به مجلس ارائه شده است. متن سخنان رحمانی فضلی را در این زمینه در لینک ذیل بخوانید:
ابهام در واریز درآمد فروش به خزانه است نه اخذ مجوز

زمان تکمیل فاز دوم لوله اتیلن غرب
روز دوشنبه هفته گذشته اعلام شد خط لوله اتیلن غرب که طرح اولیه آن در سال ۱۳۸۱ کلید خورد، در سه فاز در حال اجرا است که فاز اولیه آن در سال ۱۳۹۱ مورد بهره‌برداری قرار گرفت و فاز دوم آن که در سال ۱۳۹۵ در سرویس قرار گرفته و در سال جاری تکمیل خواهد شد. طرح خط لوله اتیلن غرب کشور در سه فاز در حال اجرا است. طول این خط ۲۷۰۰ کیلومتر (از عسلویه تا تبریز) است که فاز اول آن (از عسلویه تا کرمانشاه) در سال ۱۳۹۱ مورد بهره‌برداری قرار گرفت و فاز دوم آن از کرمانشاه تا مهاباد و انشعاب لرستان در سال ۱۳۹۵ در سرویس قرار گرفته و در سال جاری تکمیل خواهد شد. آنگونه که ایسنا گزارش داده تا ابتدای تیر ۹۶، با دریافت اتیلن از خط لوله اتیلن غرب، شرکت‌های پلیمر کرمانشاه، پتروشیمی لرستان، پتروشیمی مهاباد و پتروشیمی کردستان در حال تولید بوده و سایر طرح‌های در دست اجرای دریافت کننده اتیلن این خط شامل ۳ طرح در استان‌های غربی و ۴ طرح در منطقه دنا است. اجرای این خط لوله و همچنین طرحهای وابسته به آن با ایجاد اشتغال در دوران ساخت و بهره‌برداری از این طرح‌ها و همچنین با تامین خوراک صنایع پایین‌دستی موجود، توسعه صنایع پایین‌دستی و صادرات محصولات، موجب رونق اقتصادی این مناطق شده است. 

جزییات تولید در پالایشگاه ستاره خلیج فارس
پالایشگاه ستاره خلیج فارس که چه در زمان دولت قبل و چه در زمان دولت فعلی با حاشیه های فراوانی مواجه شده و احداث آن نیز تاخیرهای زیادی داشت، هنوز هم بسیار پرحاشیه است. از چگونگی افتتاح آن گرفته تا میزان تولید و حتی نوسان تولید آن، همواره مورد توجه رسانه ها قرار داشته است. در همین راستا مرتضی امامی مدیرعامل پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس که چندی پیش به این سمت منصوب شده در نشستی خبری به جزییات تولید در این پالایشگاه پرداخت و با بیان اینکه پالایشگاه ستاره خلیج فارس توانایی تولید بنزین یورو ۵ را دارد، درمورد علت نوسان تولید بنزین در این پالایشگاه توضیح داد: از آنجایی که خوراک پالایشگاه از پارس جنوبی تامین می‌شود و خوراک پارس‌جنوبی در حال حاضر مشتری زیادی دارد، گاهی خوراک مورد نیاز پالایشگاه تامین نمی‌شد. متن سخنان مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس را در لینک ذیل بخوانید:
جزییات تولید در ستاره خلیج فارس

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵