کد مطلب: 106102
 
انتظار اکتشافات عظیم در دریای خزر
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۶
پایگاه خبری اکسپرس انگلیس نوشت، پس از تحریم های ترامپ، ایران و روسیه با سه کشور دیگر اتحاد جماهیر شوروی سابق در مورد اینکه چگونه منابع نفت و گاز دریای خزر تقسیم شود به توافق رسیدند که این امر راه را برای اکتشافات بیشتر منابع انرژی در منطقه هموار می کند.

به گزارش ایرنا، این پایگاه خبری در تحلیلی با اشاره به امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر که دیروز در قزاقستان به امضای رئیسان جمهور پنج کشور ساحلی این دریا رسید، نوشت: منطقه دریای خزر بزرگ ترین اکوسیستم بسته آبی جهان است و پنج کشور روسیه، ایران، قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان تقریبا 30 سال است که در مورد تقسیم آن با یکدیگر اختلاف نظر دارند.
برخی اختلاف نظرها در مورد تحدید حدود بستر دریا نیازمند مذاکرات بیشتری است.
این توافق پس از اعلام تصمیم آمریکا برای تحریم مجدد صنعت انرژی ایران صورت می گیرد.
اختلاف نظر بر سر دریای خزر پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی آغاز شد؛ پیش از آن، مرز دو کشور (ایران و شوروی) تعریف دقیقی داشت.
در مذاکره با کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق، تهران بر تقسیم دریا به طور مساوی یا توسعه منابع آن به صورت مشترک پافشاری کرده است.
هیچیک از همسایه ها با این پیشنهادها موافقت نکردند و سه تای آنها یعنی روسیه، قزاقستان و آذربایجان تلاش می کنند پروژه هایی را در دریا توسعه دهند و با توسل به کشتی های جنگی سعی می کنند پیمانکاران استخدام شده توسط سایر کشورها را بترسانند.
با این حال، توافق یاد شده می تواند به تقویت پروژه های بسیاری در دریای خزر منجر شود.
یکی از این پروژه ها، پروژه خط لوله گاز از طریق دریای خزر است که می تواند گاز طبیعی را از ترکمنستان به آذربایجان و سپس به اروپا منتقل کند.
این مسیر، آذربایجان و ترکمنستان را قادر به رقابت با روسیه در بازار انرژی غرب می سازد.
این کشورها همچنین در مورد برخی میدان های نفت و گاز نیز با یکدیگر اختلاف نظر دارند که همین امر موجب به تاخیر افتادن بسیاری از پروژه ها می شود.
آذربایجان همچنان نیازمند توافق در این زمینه است که چطور میدان های نفت و گاز مشترک با ایران و ترکمنستان مانند «کاپاز» و «سردار» که حاوی حدود 620 میلیون بشکه نفت هستند، تقسیم شوند.
«اشلی شرمن» تحلیلگر مسائل دریای خزر در شرکت مشاوره انرژی «وود مکنزی» گفت: این توافق، راه را برای اجرای پروژه های جدید باز می کند.
وی افزود: پروژه های اکتشافی متوقف شده و میدان های متروک ممکن است دوباره در دستورهای کار قرار گیرند.
شرمن معتقد است: این نقطه عطف بی سابقه ممکن است در کوتاه مدت روی تولید انرژی تاثیر محدود گذارد، اما افزایش تمایل به انجام پروژه های مشترک، به طور حتم در بلندمدت موجب افزایش تولید انرژی خواهد شد.
پس از خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرد، راه دسترسی به بازار آمریکا برای همه کسانی که با ایران معاملات می کنند، مسدود می شود؛ کشورهایی مانند روسیه و چین این تهدیدها را رد کردند.
به گزارش ایرنا، پس از 22 سال بحث و گفت وگو در قالب 52 نشست گروه کاری سرانجام در پنجمین نشست سران کشورهای حاشیه دریای خزر، کنوانسیون حقوقی این دریا امضا شد تا این پهنه آبی با ماهیت منحصر بفردش به دریای صلح و دوستی تبدیل شود.
حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در نشست مشترک خبری با روسای جمهور کشورهای ساحلی دریای خزر پس از امضای این کنوانسیون تاکید کرد: بر اساس کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر هیچ نیروی خارجی و شناور نظامی نمی‌تواند در دریای خزر رفت و آمد کند و امنیت این دریا منحصراً در اختیار پنج کشور ساحلی است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵