کد مطلب: 106409
 
مذاکره، راهی برای تنش زدایی تجاری
 
برای اولین بار پس از شروع جنگ تجاری چین و آمریکا، دو کشور قرار است وارد گفت و گویی شوند که بتواند آنها را از تشدید رویارویی اقتصادی باز دارد و زمینه های تنش زدایی اقتصادی و تجاری دو کشور را فراهم نماید.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۷
برای اولین بار پس از شروع جنگ تجاری چین و آمریکا، دو کشور قرار است وارد گفت و گویی شوند که بتواند آنها را از تشدید رویارویی اقتصادی باز دارد و زمینه های تنش زدایی اقتصادی و تجاری دو کشور را فراهم نماید.

به گزارش ایرنا موافقت طرفین برای این مذاکرات در حالی است که از آغاز افزایش تعرفه بر محصولات فولاد و آلومینیوم وارداتی، سیاست‌های تجاری یکجانبه‎ گرایانه آمریکا باعث افزایش نگرانی شرکای تجاری این کشور شده است.
گفت و گوی بزرگترین اقتصادهای جهان در عین اینکه می تواند شعله های آتش جنگ تجاری را کاهش دهد، ممکن است به دلیل به توافق نرسیدن، باعث شود تا طرفین کالاهای بیشتری را تعرفه بندی کنند.
به نظر می رسد چین این بار دستپاچه تر از قبل حاضر به گفت و گو با آمریکا شده است زیرا این کشور تنها چند روز قبل اعلام کرده بود به دلیل قلدرمآبی و زیاده خواهی آمریکا و تعرفه های وضع شده، با واشنگتن گفت و گو نمی کند.
طبیعتا چین بیش از آمریکا نیاز به این گفت و گو را احساس می کند زیرا ارزش کالاهای صادراتی چین به آمریکا از مرز 500 میلیارد دلار می گذرد در صورتی که صادرات آمریکا به چین به سختی به 150 تا 200 میلیارد دلار می رسد.
گفت و گوها با این هدف که از فرایند باخت - باخت برای هر دو طرف جلوگیری شود در ماه جاری میلادی و در شرایطی انجام می شود که از دیدگاه دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا، این تعرفه بندی از سوی واشنگتن دو سر باخت نیست بلکه چین بازنده اصلی آن است که بازار این کشور را به تصرف دراورده و اشتغال را در آمریکا به خطر انداخته است.
سطح این گفت و گوها از دوره های قبلی که 'لیو خه' مشاور ارشد رییس جمهوری و معاون نخست وزیر چین آن را انجام می داد پایین تر است ریاست هیات تجاری چین را 'وانگ شوون' معاون وزارت بازرگانی به عهده دارد که قرار است اواخر ماه جاری میلادی راهی آمریکا شود.
وزارت بازرگانی چین در این مورد با انتشار بیانیه ای بار دیگر آمریکا را به یکجانبه گرایی متهم کرد و افزود بهتر است طرفین با مذاکره، اختلافات را حل کنند.
چین یکی از کشورهایی است که در سیاست خارجی خود مماشات زیادی به خرج می دهد و به رغم اینکه از توان بالایی برخوردار است اما با تمرکز بر منافع ملی، سعی کرده است با همه کشورها در هر سطح و قدرتی، اختلافات را با گفت و گو حل کند و اصولا از منازعه و تنش زایی استقبال نمی کند.
با این وصف اعزام هیات به آمریکا بی دلیل هم نیست زیرا واشنگتن روز 23 اوت در نظر دارد 16 میلیارد دلار دیگر از کالاهای چینی را تعرفه بندی کند که با این حساب ارزش کالاهای وارداتی تعرفه بندی شده چین به آمریکا به 50 میلیارد دلار خواهد رسید اما چین هم یک بسته 60 میلیارد دلاری از کالاهای آمریکا تهیه کرده است.
'لیو وی دونگ' از آکادمی علوم اجتماعی چین می گوید که اعزام این هیات در واقع برای این است که مشخص شود دو کشور در آینده می توانند مذاکره کنند.
وی نسبت به اینکه بتوان توافقی بدست آورد ابراز تردید کرد ولی افزود: آمریکا می خواهد تعرفه های بیشتری وضع کند و چین هم تهدید به تلافی جویی کرده و طرفین در منازعه سختی بسر می برند.
'وانگ یی وی' استاد دانشگاه خلق در پکن نیز معتقد است اعزام این هیات ظاهرا تصمیمی از سوی مقام های ارشد چین است.
وی افزود: اعزام این هیات احتمالا برایند تصمیم نشست رهبران کشور در تعطیلات تابستانی در شهر ساحلی بیدایخه در پشت درهای بسته است.
این کارشناس اقتصادی تاکید کرد چین جدی تر از هر زمانی آماده ادامه جنگ تجاری است ولی با اعزام این هیات قصد دارد این موضوع را به واشنگتن گوشزد کند که در این نبرد، عقب نشینی نمی کند.
با این وصف دولت آمریکا نیز از هر زمانی بیشتر برای رویارویی با چین آمادگی نشان می دهد و اعزام هیات در شرایطی صورت می گیرد که اولا آمریکا کالاهای چینی را از ماه گذشته میلادی تعرفه بندی کرده است.
این کشور در عرصه سیاسی نیز چین را تحت فشار مضاعف قرار داده است و مسایل حقوق بشر و موضوعات حق حاکمیتی را وارد دعوی دو کشور کرده است.
افزون بر این، آمریکا توانسته است فعلا با اروپا برای توقف تعرفه ها به توافق برسد که این موضوع نیز چین را در موضع ضعیف تری قرار می دهد و احتمال دارد از سوی اروپایی ها هم تحت فشار قرار گیرد.
آمریکا بتازگی با امضای ترامپ قانونی را تصویب کرد که به این کشور امکان می دهد روابط نظامی قوی با تایوان داشته باشد و این هم از حربه های دیگر واشنگتن برای اعمال نفوذ در تصمیم گیری های دولت چین است.
با این حال و به دنبال کاهش سطح تجارت چین و آمریکا، طبق آمار منتشر شده از وزارت خزانه‌داری آمریکا، در ماه ژوئن (خرداد) سال جاری، بدهی آمریکا به چین مبلغ 4 میلیارد و 400 میلیون دلار کاهش یافت ولی چین همچنان بزرگترین قرض دهنده در جهان به آمریکا است.
بر اساس آمار منتشر شده مبلغ بدهی ملی آمریکا به چین به یک هزار و 178 میلیارد دلار کاهش یافته است که پایین ترین رقمی در چهار ماه گذشته است.
چین و آمریکا بشدت به بازارهای یکدیگر وابسته اند اما این بار ترامپ با توجه به اینکه قصد دارد از منافع آمریکایی ها حفاظت کند، پکن را درگیر یک نبرد تجاری کرده که در روابط دو کشور بی سابقه بوده است و چینی ها در این شرایط در کنار تلافی جویی، طبیعتا چشمی هم به برگزاری گفت و گوهایی دارند که آنها را از گرداب تعرفه ها نجات دهد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵