کد مطلب: 88200
 
بازی پیچیده اوپک و آمریکا در زمین نفت
دو نشانه متناقض در بازار نفت
تولید نفت اوپک در بالاترین حد سال 2017
 
بازار نفت این روزها تحت فشار نشانه‌های متناقضی قرار دارد؛ این نشانه‌های متناقض باعث شد تا امروز قیمت نفت پس از ۸ روز متوالی افزایش قیمت کاهش یابد. اما کدام نشانه‌های متناقض در بازار نفت پدیدار شده است؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۸
بازار نفت این روزها تحت فشار نشانه‌های متناقضی قرار دارد؛ این نشانه‌های متناقض باعث شد تا امروز قیمت نفت پس از ۸ روز متوالی افزایش قیمت کاهش یابد. اما کدام نشانه‌های متناقض در بازار نفت پدیدار شده است؟
به گزارش نکونیوز، وقتی اوپک سرسختانه تولید نفت خود را در ماه گذشته مستمراً کاهش می‌داد، تولید نفت آمریکا مستمراً افزایش می‌یافت تا بدین ترتیب بخشی از اثرات توافق نفتی اوپک و غیراوپک، خنثی شود. اما حالا که نشانه‌هایی مبنی بر کاهش تولید نفت آمریکا پدیدار شده، تولید نفت اوپک نیز رو به فزونی گذاشته و به بالاترین حد خود در سال ۲۰۱۷ رسیده است.
تولید نفت آمریکا در ماه‌های گذشته فشار زیادی به قیمت نفت وارد کرده بود و به کاهش شدید قیمت‌ها منجر شده بود و حتی قیمت نفت برنت تا زیر ۴۵ دلار به ازای هر بشکه نیز سقوط کرد. اما حالا مشخص شده که مقداری از این کاهش قیمت‌ها ناشی از فضای روانی ایجاد شده افزایش تولید نفت آمریکا بوده و افزایش تولید نفت این کشور، بسیار پایین‌تر از پیش‌بینی‌ها خواهد بود.
تولید نفت آمریکا در ماه آوریل برای نخستین بار در سال جاری میلادی کاهش یافت و این کاهش در حالی به وقوع پیوست که در از ابتدای سال جاری دائماً تعداد دکل‌های حفاری در آمریکا افزایش می‌یافت. روند اضافه شدن دکل‌های فعال نفتی در آمریکا از هفته گذشته معکوس شد و حتی اگر تعداد این دکل‌ها در ماه‌های آتی کاهش نیابد، افزایش آن‌ها نیز با سرعت بسیار کمتری دنبال خواهد شد.
کاهش سرعت اضافه شدن به دکل‌های فعال نفتی در آمریکا، در ماه‌های آتی اثر خود را در کاهش نرخ افزایش تولید نفت آمریکا نشان خواهد داد. نباید فراموش کرد که در میادین شیل آمریکا، نرخ تخلیه چاه‌ها بسیار بالاست و تولید پس از طی یک مدت زمان نسبتاً اندک کاهش می‌یابد و برای جبران این کاهش تولید باید مرتباً حفاری صورت بگیرد. این امر بدان معناست که رفته رفته هزینه‌های تولید در میادین شیل آمریکا، به دلیل بالا رفتن هزینه‌های حفاری، افزایش می‌یابد.
نکته کلیدی این است که افزایش تولید نفت آمریکا، به اندازه سر و صداها و فضای روانی ایجاد شده حول آن نبوده است. این امر دلیل افزایش قیمت نفت در روزهای گذشته بود.
اما از آن سو، تولید نفت اوپک که از ابتدای سال ۲۰۱۷ روند کاهش جدی خود را آغاز کرده بود در ماه گذشته میلادی (ماه ژوئن) افزایش یافته و به بالاترین حد در سال ۲۰۱۷ رسیده است. دلیل افزایش تولید نفت اوپک عمدتاً افزایش تولید نفت دو کشور معاف از اجرای طرح کاهش تولید نفت، یعنی لیبی و نیجریه، بوده است.
آمارهای بلومبرگ و رویترز هر دو حاکی از افزایش تولید نفت اوپک در ماه ژوئن هستند. بررسی‌های بلومبرگ نشان می‌دهد که تولید نفت اوپک در ماه ژوئن ۲۶۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۳۲.۵۵۰ میلیون بشکه در روز رسیده است. رویترز نیز میزان تولید نفت اوپک را در ماه ژوئن ۳۲.۵۷ میلیون بشکه در روز اعلام کرده است.
در حال حاضر هر بشکه نفت خام برنت در قیمت ۴۹ دلار و ۴۹ سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود. نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز در قیمت ۴۶ دلار و ۹۲ سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵