کد مطلب: 74250
 
وعده های تکراری برای صادرات گاز به عراق
گاز ایران چه زمانی به بغداد می رسد؟
 
هفته گذشته بار دیگر مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران وعده صادرات گاز به عراق را مطرح کرد. اما این چندمین بار است و چنین وعده ای مطرح می شود و هنوز خبری از آغاز صادرات گاز به عراق نیست.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۲
هفته گذشته بار دیگر مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران وعده صادرات گاز به عراق را مطرح کرد. اما این چندمین بار است و چنین وعده ای مطرح می شود و هنوز خبری از آغاز صادرات گاز به عراق نیست.
به گزارش نکونیوز، بحث صادرات گاز ایران به عراق از سال ۱۳۸۸ خورشیدی آغاز شد؛ زمانی که قرار بود گاز ایران به عراق و از آنجا به سوریه صادر شود تا خط لوله جدیدی برای صادرات گاز ایران به اروپا بدون عبور از ترکیه طراحی شود. اما نه فقط تحریمهای ضد ایرانی، بلکه درگیری ها در سوریه که آن زمان اندک اندک آغاز شده بود، این طرح را خیلی زود به حاشیه برد. وزیران نفت ایران، عراق و سوریه در مرداد ماه سال ۱۳۹۱، تفاهمنامه انتقال گاز ایران به اروپا از مسیر عراق، سوریه و لبنان و از آنجا به اروپا را امضا کردند و توافقنامه اصولی سه جانبه این طرح نیز در پایان همان سال به تایید نهایی وزیران نفت ایران و عراق رسید و برای تایید از سوی مقامهای سوریه ارسال شد؛ توافقنامه ای که به واسطه آغاز درگیری ها در سوریه، عملا از دستور کار خارج شده است. با این حال پس از مدتی، با مذاکرات بین ایران و عراق، قرار شد فعلا صادرات گاز به عراق آغاز شود تا در صورت بهبود اوضاع امنیتی در سوریه، خط لوله تا آن کشور ادامه یابد. به همین دلیل احداث خط لوله در خاک ایران آغاز شد و در مدت زمان مورد نظر به پایان رسید. اما هر بار به دلیلی صادرات گاز به عراق عملیاتی نشد.
ابتدا قرار بر آن بود تا از اردیبهشت ۹۴، صادرات گاز به عراق آغاز شود. اما هنوز خط لوله در طرف مقابل آماده بود و این وعده عملی نشد. این تاخیرها تا پایان سال ادامه یافت و همه چیز به سال ۹۵ موکول شد.
اسفند ماه ۹۴، عزیز الله رمضانی معاون امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران از بازدید یک هیئت عراقی از ایستگاه میترینگ نفت شهر خبر داد و گفت: گاز ایران اوایل سال آینده به بغداد می رود. وی گفت که ایران آمادگی صادرات گاز به این کشور را دارد و به محض آماده شدن شرایط در عراق گاز ایران به عراق می رود.
قرار بود در اوایل سال ۹۵، مشعل گاز در نفت شهر ایران در کنار مرز روشن شود تا نشانه آمادگی ایران برای انتقال گاز به عراق باشد اما روز ۱۸ فروردین ماه، یک منبع آگاه با اشاره به آماده بودن خط انتقال گاز صادراتی به عراق گفت: آماده نبودن عراقی‌ها منجر به تعویق مراسم روشن شدن مشعل نفت شهر شد اما از اردیبهشت ماه آماده صادرات گاز هستیم.
وعده بعدی برای آغاز صادرات گاز به عراق، تیرماه امسال بود. قرار بود با اجرای نخستین قرارداد صادرات گاز به عراق، از ابتدای تیرماه سال جاری، ارسال گاز به عراق با حجم روزانه ۴ میلیون مترمکعب آغاز شود و در ادامه تابستان به ۷ میلیون مترمکعب در روز برسد. اما این وعده هم عملی نشد. گویا مهمترین عوامل تعویق انتقال گاز، مشکلات خط لوله در طرف مقابل و همچنین عدم توافق دو طرف در خصوص نحوه انتقال وجه پول خرید گاز از ایران بوده است. اما وعده تیرماه هم عملی نشد و حالا وارد پاییز شده ایم.
این بار مهندس عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز، تاریخ دقیقی ارائه نداده و صرفا به طرح این موضوع اکتفا کرده که صادرات گاز به بغداد به زودی آغاز می شود. قرار است حجم صادرات گاز از ۲۵ میلیون مترمکعب، در سال ۹۷ به ۲۵ میلیون مترمکعب در روز برسد. اما این وعده ها آنقدر تکرار شده که دیگر امید چندانی به عملی شدن آنها در آینده نزدیک نیست.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵