کد مطلب: 73350
 
نکات مهم گزارش آژانس بین‌المللی انرژی
کاهش بی‌سابقه سرمایه‌گذاری‌ها در بخش بالادستی نفت و گاز
چین جای آمریکا را گرفت
 
تازه‌ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی حاکی از این است که سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی نفت و گاز در سال جاری میلادی، ۲۴ درصد کاهش می‌یابد و سال آینده نیز احتمالاً سرمایه‌گذاری در این بخش کاهش بیشتری را تجربه خواهد کرد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۳
تازه‌ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی حاکی از این است که سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی نفت و گاز در سال جاری میلادی، ۲۴ درصد کاهش می‌یابد و سال آینده نیز احتمالاً سرمایه‌گذاری در این بخش کاهش بیشتری را تجربه خواهد کرد.
به گزارش نکونیوز، میزان کاهش سرمایه‌گذاری‌ها در بخش بالادستی صنعت نفت و گاز در دو سال گذشته، طی ۴۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.
گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در خصوص کاهش مخارج سرمایه‌ای در بخش بالادستی نفت و گاز حاوی نکات بسیار مهمی است که خبرنگار بین‌الملل نکونیوز این نکات را استخراج کرده است.
کاهش سرمایه‌گذاری‌ها در بخش بالادستی نفت و گاز، که به دلیل کاهش قیمت نفت در دو سال گذشته رخ داده، احتمالاً تولیدکنندگان فعال در میادین پرهزینه را نهایتاً مجبور خواهد کرد تا سطح تولید خود را تا حد قابل توجهی کاهش دهند. این امر می‌تواند شرایط را برای توازن بین عرضه و تقاضا آماده کند.
نکات مهم گزارش آژانس بین‌المللی انرژی به این شرح است:
 
آژانس بین‌المللی انرژی که در ماه فوریه پیش‌بینی کرده بود سرمایه‌گذاری‌ها در بخش بالادستی نفت و گاز در سال جاری، ۱۷ درصد کاهش می‌یابد، اکنون پیش‌بینی کرده که میزان کاهش سرمایه‌گذاری‌ها ۲۴ درصد خواهد بود. این امر خوش‌بینی گزارشات قبلی آژانس بین‌المللی انرژی را نشان می‌دهد.
در سال گذشته نیز سرمایه‌گذاری‌ها در اکتشاف و تولید نفت ۲۵ درصد کاهش یافته بود. در دو سال گذشته بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار از حجم سرمایه‌گذاری‌ها در بخش بالادستی نفت و گاز کاسته شده است.
بیشترین میزان کاهش سرمایه‌گذاری‌ها در آمریکای شمالی رخ داده است. چین در حال حاضر بیشترین سرمایه‌گذاری را در بخش انرژی انجام می‌دهد. این در حالی است که در سالیان گذشته، این جایگاه به آمریکا اختصاص داشت.
آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرده که مشکل مازاد عرضه نفت، حداقل در شش ماه نخست سال ۲۰۱۷ نیز ادامه خواهد داشت.
آژانس بین‌المللی انرژی گفته هیچ نشانه‌ای مبنی بر این که شرکت‌ها قصد داشته باشند سرمایه‌گذاری خود را در سال ۲۰۱۷ افزایش دهند، وجود ندارد.
سرمایه‌گذاری‌ها در بخش اکتشاف نفت سال گذشته ۳۰ درصد کاهش یافته بود و به ۹۰ میلیارد دلار رسیده بود. اکنون پیش‌بینی‌ می‌شود که در سال جاری میلادی، سرمایه‌گذاری در بخش اکتشاف نفت باز هم کاهش یابد و به ۶۵ میلیارد دلار برسد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵