داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 103709
 
سه سناریو پیش روی ایران
 
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: «دور زدن تحریم ها»، «شدیدتر شدن تحریم ها» و «مذاکره» را سه سناریوی پیش رو در دوران تحریم جدید برشمرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۵
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: «دور زدن تحریم ها»، «شدیدتر شدن تحریم ها» و «مذاکره» را سه سناریوی پیش رو در دوران تحریم جدید برشمرد.
به گزارش روز سه شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، «مسعود خوانساری» در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به خروج آمریکا از برجام افزود: برای هر کدام از این سناریوها، باید از اکنون راه حل داشته باشیم زیرا علاوه بر ساختار معیوب اقتصاد داخلی، بحث تحریم ها هم مزید بر علت شده و اقتصاد را دچار مشکل کرده است.
رئیس اتاق تهران گفت: البته باید قبول کرد که آمریکا بیش از 30 درصد اقتصاد دنیا را هدایت می کند و کشورها ترجیح می دهند که اگر قرار باشد بین ما و آمریکا انتخاب کنند، به دلیل منافع ملی خود آمریکا را انتخاب کنند.
وی افزود: اینکه ما فکر کنیم اروپا مشکل گشای ما است، ساده اندیشی است زیرا خود آنها نیز با آمریکا در این رابطه دچار مشکل هستند و هر روز آمریکا برای کالاهای آنها تعرفه هایی وضع می کند.
خوانساری اظهار داشت: در این شرایط، کشورهایی مثل چین، ترکیه، روسیه و کره که در سالهای تحریم به ما کمک می کردند، امروز زودتر از مهلت مقرر، پیش دستی می کنند که روابط را با ایران محدود کنند یا به دنبال افزایش نرخ ها باشند.
وی افزود: به هر حال تحریم این بار مشکل تر خواهد بود و اگر بخواهیم مقابله کرده و تصمیم بگیریم، باید قبل از اینکه به جایی برسیم که از عهده آن بربیاییم، سناریویی ترسیم کرده که در مقابل آن تصمیم گیری کنیم.
خوانساری در مورد سه سناریوی پیش رو گفت: اینکه مجدد تحریم ها را دور بزنیم، این بار مشکل تر خواهد بود ضمن آنکه سناریوی دوم مشکل شدن خرید نفت ایران و اجرای نفت در برابر غذا است.
وی تاکید کرد: برای این سناریوها باید از اکنون فکر کنیم؛ در این صورت است که کار را بهتر مدیریت خواهیم کرد.
رئیس اتاق تهران گفت: قبل از همه اینها، اتحاد درون کشور و وحدت اهمیت دارد؛ نباید هر روز شاهد این باشیم که صفحه های روزنامه ها وحدت ملی را دچار مشکل کند. اجرای هر یک از این سناریوها نیازمند وحدت ملی است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به نرخ رشد اقتصادی اشاره کرد و گفت: رشد سرمایه گذاری از سال 90 (بجز یک فصل) منفی بوده و این در حالیست که رقم سرمایه گذاری در سال گذشته 300 هزار میلیارد تومان بوده است که 19.7 درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد.
خوانساری ادامه داد: این رقم در مقایسه با کشورهای در حال توسعه که 32.5 درصد است، رقم بسیار پایینی به شمار می‌رود.
وی با اشاره به مسایل ارزی نیز اظهار داشت: دولت با تصمیم خود هیجان های ارزی را کنترل کرد اما اقتصاد ایران کماکان با معضل ارز درگیر است.
رئیس اتاق تهران با بیان اینکه این در ماههای گذشته، تقاضا برای تمدید و صدور کارتهای بازرگانی بیشتر شده است، گفت: این روند در شرایط اقتصادی نامناسب کنونی، جای سوال دارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به مساله نقدینگی پرداخت و اظهار داشت: نقدینگی همچون بهمنی است که هر روز روانه یکی از بازارهای ارز، سکه، خودرو و ساختمان می‌شود.
خوانساری گفت: روزانه حدود یک هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می شود که اگر این رقم مهار نشود، این بهمن، بخش های مختلف را تحت تاثیر قرار داده و اقتصاد را به شکل دیگری دچار مشکل می کند.
رئیس اتاق تهران اضافه کرد: دولت برای اینکه بتواند از هیجان های ارزی جلوگیری کند، در ظرف کمتر از یک ماه بالغ بر هفت میلیون قطعه سکه یعنی 60 تن طلا را به قیمت ١٠ هزار میلیارد تومان، پیش فروش کرده است.
وی اظهار داشت: این رقم ، سهم حدود ١٠ روز از نقدینگی کشور است و از این طریق می توان ملاحظه کرد که در 350 روز سال حجم نقدینگی چقدر است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵