داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 103303
 
رشد سرمایه گذاری خارجی در ایران
 
کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) اعلام کرد، سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشورمان در سال 2017 با 50 درصد افزایش نسبت به سال پیش از آن به پنج میلیارد و 19 میلیون دلار رسیده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۳
کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) اعلام کرد، سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشورمان در سال 2017 با 50 درصد افزایش نسبت به سال پیش از آن به پنج میلیارد و 19 میلیون دلار رسیده است.
به گزارش روز شنبه ایرنا، آنکتاد در گزارش «سرمایه گذاری جهان 2018» که به تازگی منتشر شده است، عامل افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران را لغو تحریم های هسته ای عنوان کرد و افزود: به دنبال لغو تحریم ها در سال 2015 جذب سرمایه گذاری خارجی ایران در اکتشاف و تولید نفت و گاز افزایش یافت.
آنکتاد در این رابطه به سرمایه گذاری مشترک شرکت های توتال فرانسه، «سی ان بی سی» چین و شرکت ملی نفت ایران برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی، سرمایه گذاری مشترک هفت میلیارد دلاری شرکت های «یونیت اینترنشنال» ترکیه، «زاروبژنفت» روسیه و شرکت سرمایه گذاری هلدینگ «الغدیر» ایران برای توسعه سه میدان نفت و گاز در کشورمان و سرمایه گذاری شرکت یونیت اینترنشنال ترکیه در ساخت هفت نیروگاه برق در ایران اشاره کرد.
کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل اضافه کرد، با این حال، تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) چشم انداز این توافق ها را به خطر انداخته است.

** کاهش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جنوب آسیا
براساس گزارش یاد شده، افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران در حالی اتفاق افتاد که اندازه این شاخص برای منطقه جنوب آسیا که ایران نیز در این منطقه قرار دارد، کاهش یافته است. آنکتاد دلیل این کاهش را افت سرمایه گذاری مستقیم خارجی در هند اعلام کرد.
سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جنوب آسیا در سال 2017 با چهار درصد کاهش نسبت به سال پیش از آن به 52 میلیارددلار رسید. سرمایه گذاری مستقیم خارجی در هند از 44 میلیارد دلار در سال 2016 به 40 میلیارد دبار در سال 2017 کاهش یافته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵