کد مطلب: 41689
 
کاهش مصرف سوخت مازوت
 
وزیر نیرو از کاهش ٣٣ درصدی مصرف مازوت در کشور خبر داد و آن را اقدامی موثر در کاهش آلودگی هوای کلانشهرها دانست.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۵۱

وزیر نیرو از کاهش ٣٣ درصدی مصرف مازوت در کشور خبر داد و آن را اقدامی موثر در کاهش آلودگی هوای کلانشهرها دانست.
به گزارش خبرنگار شانا، وزیر نیرو امروز (یکشنبه-٢٨ دیماه) در «همایش دوباره آسمان آبی» که به مناسبت ٢٩ دیماه روز ملی هوای پاک برگزار شد، گفت: سال گذشته ١٢,٣ میلیارد لیتر مازوت در کشور مصرف شد که امسال این مقدار به ٨.٢ میلیارد لیتر کاهش یافت که نشان دهنده کاهش ٣٣ درصدی مصرف سوخت مازوت در کشور است.

حمید چیت چیان افزود: مصرف گازوئیل از ٩,٣ میلیارد لیتر در سال گذشته به ٧.٤ میلیارد لیتر در سال جاری رسیده است، که کاهش ٢٠ درصدی را نشان می‌دهد.

افزایش ٣٣ درصدی مصرف گاز در کشور

وی تصریح کرد: از اول فروردین امسال تا پایان ٢٧ دیماه (روز گذشته) میزان مصرف گاز در کشور ٤١,٤ میلیارد مترمکعب بود در حالی که سال گذشته این رقم ٣١.٢ میلیارد مترمکعب را نشان می‎دهد، در واقع مصرف گاز ٣٣ درصد افزایش یافته است.


وزیر نیرو عنوان کرد: بخش برق و به طور کلی انرژی یکی از اثرگذارترین بخشها در کیفیت هواست، با توجه به این که صنعت برق، تولیدکننده انرژی است، اما بزرگ ترین مصرف کننده انرژی نیر محسوب می‌شود.

چیت چیان افزود: بیش از یک سوم کل گاز طبیعی تولیدشده در کشور برای تولید برق در نیروگاهها مصرف می‌شود.

وی گفت: از کل برق تولیدی کشور که حدود ٢٦٠ میلیارد کیلووات ساعت است، بین ٩٠ تا ٩٢ درصد از سوختهای فسیلی استفاده می‌شود، این در حالی است که مصرف سوخت فسیلی موجب انتشار گازهای آلوده کننده، گلخانه‌ای، ذرات معلق، نیتروژن و هیدروکربنهای نسوخته می‌شود.

وزیر نیرو با اشاره به این که مصرف برق در کشور حدود ٢١٧ میلیارد کیلووات در ساعت است، عنوان کرد: گازهای آلاینده عمدتا بخشهای محلی، منطقه‌ای و بین‌المللی تاثیر می‌گذارند که گرم شدن زمین، پدیده گلخانه‌ای، ذوب شدن یخچالها، بالا آمدن سطح آب دریاها و به زیر آب رفتن برخی شهرها و جزایر، پیامد آن در بعد جهانی است.

وی به عوامل انتشار گازها آلاینده در بخش برق اشاره کرد و گفت: سهم بالای سوختهای فسیلی برای تولید برق یکی از این عوامل است.

چیت چیان به ماموریت وزارت نیرو در زمینه کاهش آلودگی هوا اشاره کرد و افزود: وزارت نیرو برنامه‌های خود را براساس توسعه فناوریهای نوین سازگار با محیط زیست، رشد پایدار و ایجاد تعادل بین منابع و مصرف و همگام با اقتصاد مقاومتی ترسیم کرد که احداث نیروگاههای بزرگ، دور از شهرها و مراکز جمعیتی، تبدیل نیروگاههای گازی به سیکل ترکیبی و کاهش مصرف سوختهای مایع و افزایش سهم گاز طبیعی برخی از این برنامه‌ها است.

وزیر نیرو با بیان این که در صورت تبدیل نیروگاههای گازی به سیکل ترکیبی بازده آنها ١,٥ برابر افزایش خواهد یافت، گفت: قراردادی با مالکان نیروگاههای خصوصی امضا کردیم تا سیکل سوخت خود را به ترکیبی تبدیل کنند.

وی ادامه داد: در سال ٩٣ و ٩٤، ١٦ هزار مگاوات از نیروگاههای گازی و ٨ هزار مگاوات بخش بخار به نیروگاه سیکل ترکیبی تبدیل می‌شوند.

ظرفیت نیروگاههای تجدیدپذیر دو برابر می‌شود

چیت چیان به افزایش سهم منابع تجدیدپذیر در تولید برق اشاره و تصریح کرد: تا پایان سال مقدار ظرفیت نیروگاههای تجدیدپذیر به غیر از نیروگاه آبی دو برابر خواهد شد.

چیت چیان عنوان کرد: همچنین قرار است با اقدامات انجام شده کاهش تلفات شبکه انتقال توزیع به زیر ١٠ درصد برسد در حالی که این تلفات امروز، حدود ١٥ درصد است و امیدواریم تا مهرماه سال آینده شاهد کاهش این میزان تلفات باشیم.

افزایش ٣١ درصدی راندمان نیروگاههای گازی

وی با تاکید بر این که تلاش می‌کنیم با هوشمند کردن منطقی شبکه‌های توزیع، میزان تلفات را به زیر ٥ درصد کاهش دهیم، گفت: استفاده از فناوریهای جدید در توربینها نیز راندمان نیروگاههای گازی را تا ٣١ درصد افزایش می‌دهد.

وزیر نیرو عنوان کرد: از رده خارج کردن نیروگاههای قدیمی و بالا بردن راندمان نیروگاهها از دیگر برنامه‌های وزارت نیرو برای مقابله با آلودگی هواست.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵