کد مطلب: 90649
 
کاهش مازاد عرضه جهانی نفت
 
مازاد عرضه جهانی نفت که در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۷ معادل ۸۵۰ هزار بشکه نفت در روز بود در سه ماهه دوم امسال به ۳۹۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۸
مازاد عرضه جهانی نفت که در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۷ معادل ۸۵۰ هزار بشکه نفت در روز بود در سه ماهه دوم امسال به ۳۹۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت. 
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در آخرین گزارش ماهانه خود برای ماه اوت (مرداد-شهریور) اعلام کرد، تقاضای جهانی نفت در سه ماهه دوم امسال به ۹۵ میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه در روز رسید که ۶۳ میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه در روز آن توسط غیراوپک و نفت غیرمعمول اوپک تامین شد.
بنا به این گزارش، از آنجا که اوپک در سه ماهه دوم امسال معادل ۳۲ میلیون و ۲۹۰ هزار بشکه در روز نفت تولید کرد، روزانه به طور متوسط ۳۹۰ هزار بشکه نفت در انبارها ذخیره شده است.

**تولید اوپک در ماه ژوییه
بنا به اعلام اوپک، این سازمان در ژوییه گذشته (تیر-مرداد) ۳۲ میلیون و ۸۷۰ هزار بشکه در روز نفت تولید کرد که نسبت به ماه پیش از آن ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داشت.

**پیش بینی تقاضای نفت اوپک در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸
اوپک در گزارش ماه اوت خود، تقاضای نفت این سازمان در سال ۲۰۱۷ را ۳۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز برآورد کرد که ۴۰۰ هزار بشکه در روز از مقدار آن در سال ۲۰۱۶ بیشتر است.
این سازمان، تقاضای نفت خود در سال ۲۰۱۸ را نیز مانند سال ۲۰۱۷ پیش بینی کرد.

**تقاضای جهانی نفت در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸
اوپک همچنین تقاضای جهانی نفت تا پایان سال ۲۰۱۷ را ۹۶ میلیون و ۴۹۰ هزار بشکه در روز پیش بینی کرد که نسبت به سال ۲۰۱۶ معادل ۱.۴ درصد افزایش دارد.
تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۸ نیز با ۱.۳ درصد افزایش نسبت به سال پیش، ۹۷ میلیون و ۷۷۰ هزار بشکه در روز برآورد شد.

**قیمت های نفت
مطابق گزارش ماه اوت اوپک، قیمت سبد نفت این سازمان از بشکه ای ۴۵ دلار و ۲۱ سنت در ماه ژوئن (خرداد-تیر) به ۴۶ دلار و ۹۳ سنت در ماه ژوییه افزایش یافت.
در این گزارش، میانگین بهای سبد نفت اوپک در سال ۲۰۱۷ معادل ۴۹ دلار و ۷۵ سنت در هر بشکه پیش بینی شد.
برآورد این رقم برای نفت برنت معادل ۵۱ دلار و ۲۳ سنت و برای نفت وست تگزاس اینترمدیت معادل ۴۹ دلار و ۴۸ سنت در هر بشکه بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵