داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 88859
 
درآمد نفت کفاف توسعه را نمی دهد
 
بحث جایگزینی درآمدهای مالیاتی با درآمد حاصل از فروش نفت سال هاست که مطرح می باشد ،درآمدهای نفت به عنوان یک ثروت ملی نباید در مصارف جاری مورد استفاده قرار گیرد و باید در مسیر سرمایه گذاری های مولد و بلند مدت مصرف شود .
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۴
بحث جایگزینی درآمدهای مالیاتی با درآمد حاصل از فروش نفت سال هاست که مطرح می باشد ،درآمدهای نفت به عنوان یک ثروت ملی نباید در مصارف جاری مورد استفاده قرار گیرد و باید در مسیر سرمایه گذاری های مولد و بلند مدت مصرف شود .

حمیدرضا برادران شرکا ،در گفت گو با آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی"نفت ما" با بیان مطلب فوق افزود:با توجه به اینکه کشور ما در حال توسعه است بنابراین درآمدهای نفتی کفاف برنامه های توسعه ای کشور را نخواهد داد و باید به فکر جایگزینی برای آن بود ، در سیاست های کلی نظام آمده است که به صورت تدریجی سالی مثلا ۱۰درصد از وابستگی بودجه کشور به نفت کاسته شود و به امور زیر بنایی و تولیدی اختصاص پیدا کند ، اما متاسفانه این موضوع دنبال نشد و همچنان بخش اعظمی از بودجه کشور به نفت وابسته می باشد و باید در یک زمان بندی معقول و صحیح این اتفاق بیافتد .

این کارشناس اقتصادی در ادامه افزود:تمام کشورهایی که از نفت برخوردار نیستند از درآمدهای مالیاتی کشور را اداره می کنند ، قاعده کلی این است که درآمد دولت از محل مالیات ها تامین شود ، در این بین نیز باید سازو کارهایی مناسب در جهت جلوگیری از فرار مالیاتی ، توسعه پایه های مالیاتی ، نرخ های مناسب مالیاتی در طول زمان در نظر گرفته شود.

برادران شرکا تصریح کرد:به هر روی اینکه باید کشور بر اساس درآمدهای مالیاتی اداره شود امری اجتناب ناپذیر است، باید کشور متکی به درآمدهای مالیاتی باشد ، درآمد نفتی درآمدی بین نسلی است که نسل آینده نیز باید از آن بهره مند شود .

سازکارهای مطرح شده را باید دولت ایجاد کند ، در کشورهای مختلف دنیا کدی به عنوان کد مالیاتی که شبیه به کد ملی ما است تعرف شده و هر نوع معامله و اطلاعات مالی که اشخاص انجام می دهند به راحتی برای سازمان مالیاتی قابل شناسایی است .

در آمریکا قانون به سازمان مالیاتی این اجازه را داده که درآمدهای مالیاتی را به عنوان دیون درجه ۱ تلقی کنند ، به عنوان مثال اگر شرکتی با چندین بدهی مواجه باشد بدهی او به سازمان مالیات در اولویت قرار دارد و در صورت فروش اموال در ابتدا باید بدهی مالیاتی خود را تسویه و بعد بدهی طلبکاران را بدهد .

وی اهمیت دریافت درآمد مالیاتی و نقش آن در دولت در کشورهای توسعه یافته بسیار پر رنگ دانست و تاکید کرد:همانطور که می بینید دولت ها در مقابل مردم پاسخگو هستند و اگر در ایران قانون گذار از قوانین سازمان مالیاتی حمایت کند قطعا توسعه و پیشرفت را در کشور شاهد خواهیم بود.

آنطور که آمار ها می گوید در سال گذشته درآمد های مالیاتی افرایش پیدا کرده است و این نشان دهنده اقدامات مثبتی است که در سازمان امور مالیاتی اتفاق افتاده است .

نباید این نکته را فراموش کرد که مردم در قبال پرداخت مالیات توقعاتی نیز از دولت دارند و خواهان این هستند که ثمرات پرداخت مالیات را در رفاه و آسایش زندگی خود ببینند .

وی در پایان گفت:در دو سال اخیر مالیات توانسته نقش سازنده ای در توسعه شهری داشته باشد و در اکثر شهرهای کشور پرداختی خوبی از محل عوارض ارزش افزوده به شهرداری ها و دهیاری ها داشته است که باید از این اقدام خوب دولت و سازمان مالیاتی کشور تقدیر شایسته ای صورت گیرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵