۲
 
کد مطلب: 76519
 
تصویب یک فوریت طرح الزام دولت به حفظ کارت هوشمند سوخت
اصرار برای ماندن کارت سوخت؛ چرا؟
 
یک فوریت طرح اصلاح ماده یک قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت با موافقت نمایندگان مجلس به تصویب رسید تا زمینه برای حفظ کارت هوشمند بنزین فراهم شود. این درحالیست که پیش از این، مجلس با حذف کارت سوخت مخالفت کرده بود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۲
یک فوریت طرح اصلاح ماده یک قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت با موافقت نمایندگان مجلس به تصویب رسید تا زمینه برای حفظ کارت هوشمند بنزین فراهم شود. این درحالیست که پیش از این، مجلس با حذف کارت سوخت مخالفت کرده بود.
به گزارش نکونیوز، در جلسه علنی امروز مجلس یک فوریت طرحی ۱۱۲ رای موافق نمایندگان را کسب کرد که در صورت تصویب نهایی آن دولت ملزم به حفظ کارت سوخت هوشمند خودرو می شود.
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس که به عنوان نماینده طراحان سخن می‌گفت، گفت: تا قبل از سال ۸۶ هیچگونه نظارتی بر مصرف سوخت وجود نداشت، اما با اجرای کارت سوخت نظارت بر نوع مصرف و مقدار مصرف سوخت صورت گرفت و با حفظ آن می توانیم توقف قاچاق سوخت و کاهش مصرف را تداوم ببخشیم. وی افزود: در گذشته برای تشخیص سوخت موجود از روش‌هایی نظیر استفاده از میله اندازه‌گیری استفاده می‌شد اما الان با استفاده از سامانه کارت هوشمند سوخت این کار آسان‌تر انجام می‌شود.
این سخنان در شرایطی مطرح می شود که پیش از این در اصلاحیه لایحه بودجه ۹۵ با حذف کارت سوخت در مجلس موافقت شده بود و از آنجا که کلیت بودجه تصویب شده، برخی نمایندگان معتقدند بررسی مجدد بخشی از ان کلیت، به معنای خدشه در رای قبلی مجلس است.
از سوی دیگر، تک نرخی شدن بنزین، عملا دلیلی برای حفظ کارت سوخت باقی نمی گذارد چراکه اغلب رانندگان، دیگر از کارت سوخت خود استفاده نمی کنند و همه با کارت جایگاه داران بنزین می زنند. به همین دلیل میلیونها کارت هوشمند سوخت، عملا بلااستفاده باقی مانده است.
این استدلال که کارت هوشمند سوخت می تواند مصرف سوخت یا قاچاق بنزین را کنترل کند نیز چندان نمی تواند منطقی باشد. چرا که با افزایش قیمت بنزین طی سالهای گذشته و سپس تک نرخی شدن آن، انگیزه چندانی برای سوء استفاده باقی نمانده است و محاسبه میزان مصرف سوخت با کارت هوشمند نیز نمی تواند موجب صرفه جویی در مصرف سوخت شود. از سوی دیگر آمار دقیقی از میزان تولید و عرضه سوخت به جایگاههای سراسر کشور وجود دارد و میزان فروش نسبی هر جایگاه نیز بر حسب منطقه جغرافیایی کاملا مشخص است و عرضه کارت هوشمند سوخت، نمی تواند در این مورد کمک کند.
نکته مهمتر این است که کارت هوشمند سوخت طراحی شد تا بنزین دونرخی، به صورت پلکانی به قیمت واقعی برسد و تک نرخی شود. حال که بنزین تک نرخی شده، استفاده از کارت هوشمند سوخت، تنها هزینه های نگهداری سامانه را روی دست دولت می گذارد بدون آنکه فایده ای داشته باشد.
در مجموع به نظر می رسد با توجه به رای شکننده مجلس به فوریت این طرح و همچنین رای مجلس به حذف کارت هوشمند سوخت در جریان بررسی کلیات لایحه بودجه، احتمال حفظ کارت سوخت بسیار پایین باشد. اما مشخص نیست با توجه به استدلالات فوق، مخالفان حذف کارت سوخت چرا همچنان بر موضع خود، حتی پس از رد توسط مجلس در تابستان گذشته، اصرار دارند.
Share/Save/Bookmark


Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۰۶:۰۹:۴۶
کارت سوخت یعنی اینکه یک بانک اطلاعاتی الی از مصرف خودرهای ایارن با قبلیت تفکیک. اصلا ربطی ندارد تک نرخی باشد یا چند نرخی سوخت خودرو/ من مشکوکم/ کارت سوخت باید باشد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۰۶:۴۲:۳۷
اخیرا طرح هایی باری حذف کارت سوخت شده است! متاسفانه این طرح خوب که سرمایه گذاری شده را می خواهند به بهانه بیخوید نابود کنند. اشکالات اصلی طرح کارت سوخت همان عرضه سوخت با کارتهای آزادجایگاه سوخت است که این کارت های ازاد باید جمع اوری شود و خودروها فقط و فقط با کارت سوخت خودشان اجازه سوخت گیری داشته باشند. حال مبلغ سوخت می تواند شناور و یا سوبسیدی باشد این بحص جداست. اکنون با عرضه سوخت با کارتهای ازاد دوباره قاچاق بنزین و گازوئیل رونق گرفته است!
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵