کد مطلب: 69779
 
"نکونیوز" بررسی می کند:
تاثیر تک نرخی شدن ارز بر صنعت پتروشیمی
 
با توجه به وعده تک نرخی شدن ارز تا یک ماه آینده، پیش بینی می شود تک نرخی شدن ارز بر صنعت پتروشیمی برخلاف صنعت پالایشی اثرات مثبتی نداشته و در جهت عکس صنایع پالایشی باشد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۵۸
با توجه به وعده تک نرخی شدن ارز تا یک ماه آینده، پیش بینی می شود تک نرخی شدن ارز بر صنعت پتروشیمی برخلاف صنعت پالایشی اثرات مثبتی نداشته و در جهت عکس صنایع پالایشی باشد.
به گزارش نکونیوز، در صنعت پتروشیمی قیمت گذاری خوراک به صورت ریالی بر اساس قیمت ارز دولتی صورت می گیرد. حال تک نرخی شدن ارز سبب رشد بهای خرید خوراک توسط شرکت های پتروشیمی خواهد شد به خصوص اینکه در سرفصل فروش نیز به دلیل فروش با قیمت آزاد محصولات جای رشد قیمت و افزایش نرخ نیز نخواهیم داشت و در نهایت تک نرخی شدن ارز سبب رشد بهای تمام شده در شرکت های پتروشیمی و کاهش حاشیه سود این شرکت ها خواهد شد. این اثرات در شرکت هایی که دارای حاشیه سود بالایی هستند به خصوص شرکت های خوراک گازی، کمتر است و در شرکت های خوراک مایع اثرات بالاتری خواهد داشت.
این اثرات منفی بر شرکت های شیمایی که مصرف کننده محصولات فرعی پالایشگاه ها نیز هستند وجود خواهد داشت اما در شرکت های خوراک گازی به دلیل تاثیر کمتر نرخ خوراک بر بهای تمام شده و عدم تغییرات نرخ خوراک گاز با رشد قیمت محصولات، این اثرات یا کم بوده یا با رشد قیمت محصولات خنثی خواهد شد. اما در شرکت های پتروشیمی مایع به دلیل هم راستا بودن قیمت محصولات با قیمت مواد اولیه این اثرات یا کمتر کاهش یافته یا کاهشی نخواهد یافت.
برای مثال در شرکت پتروشیمی شازند اراک مواد اولیه حدود ۷۰ درصد از بهای تمام شده شرکت را شامل می شود که با توجه به حاشیه سود ۲۰ درصدی این شرکت رشد تنها ۵ درصد بهای مواد اولیه می تواند حدود ۲۰ درصد از سود شرکت را با کاهش همراه سازد. اما در شرکت های پتروشیمی خوراک گازی این اثرات به مراتب بسیار کمتر است به خصوص اگر نرخ خوراک ۸ سنتی برای سال جاری ابلاغ و عملی شود این اثرات کمتر نیز خواهد شد.
در چنین شرایطی شرکت های پتروشیمی به خصوص پتروشیمی خوراک مایع می توانند خوشبین به رشد قیمت محصولاتشان برای کاهش اثرات تک نرخی شدن ارز باشند به خصوص اینکه بودجه اکثر این شرکتها برای سال ۹۵ در زمینه خرید خوراک با دلار۳۰۰۰ تومانی بسته شده و افزایش هر چه بیشتر نرخ ارز می تواند اثرات منفی تری بر شرکت های صنعت پتروشیمی داشته باشد.
در یک جمع بندی کلی تک نرخی شدن ارز بر صنعت پالایشگاه ها اثرات مثبت و بر صنعت پتروشیمی به خصوص شرکت های پتروشیمی خوراک مایع اثرات سو و منفی خواهد داشت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵