کد مطلب: 77149
 
پایبندی ایران به توافق اوپک
 
وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران امروز (سه شنبه) هنگام ورود به وین اعلام کرد جمهوری اسلامی تولید نفت خود را در سطح توافق شده در نشست الجزایر اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) ثابت نگه می دارد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۱
وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران امروز (سه شنبه) هنگام ورود به وین اعلام کرد جمهوری اسلامی تولید نفت خود را در سطح توافق شده در نشست الجزایر اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) ثابت نگه می دارد.
به گزارش وزارت نفت از خبرگزاری انگلیسی «رویترز»، بیژن نامدار زنگنه در آستانه برگزاری یکصدو هفتادویکمین نشست رسمی اوپک اعلام کرد ایران آمادگی دارد تولید نفت خود را در سطحی که در ماه سپتامبر (هفتم مهرماه) در نشست فوق‎العاده اعضای سازمان تعیین شد، ثابت نگه دارد.
زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره آمادگی ایران برای همراهی با برنامه کاهش تولید اوپک به خبرنگاران گفت: ما سطح تولیدی را که در الجزایر درباره آن تصمیم گرفتیم، تغییر نمی‎دهیم.
به گزاش ایرنا، اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) فردا (چهارشنبه) در وین برای برگزاری یکصدو هفتادویکمین نشست رسمی این سازمان گردهم می آیند.
بحث درباره اجرای طرح فریز نفتی (تثبیت تولید) که از مهم ترین موضوع های کنونی بازار جهانی انرژی به شمار می رود، در دستور نشست چهارشنبه قرار دارد.
هر تصمیمی که اعضای اوپک شامل الجزایر، آنگولا، اکوادور، گابن، اندونزی، ایران، عراق، کویت، لیبی، قطر، عربستان، امارات، ونزوئلا و نیجریه بگیرند، بر بازار جهانی نفت تاثیر می گذارد و مسیر حرکت را صعودی یا نزولی می کند.
یکصد و هفتاد و یکمین نشست اوپک در شرایطی برگزار می شود که اعضای این سازمان در نشست اواخر سپتامبر 2016 (هفتم مهرماه) در الجزیره برای کاهش تولید نفت تا سقف ٣٢ میلیون و 500 تا ٣٣ میلیون بشکه در روز به توافق رسیدند.
در نشست الجزایر به تصمیم گیری کلی اکتفا شد و تعیین جزییات به نشست های کارشناسی فنی و نشست دهم آذرماه در وین موکول شد.
با توجه به اینکه تاکنون هیچ توافقی در نشست های فنی و کارشناسی درباره جزییات اجرای طرح فریز و میزان تولید هر کشور اتخاذ نشده، همه نگاه ها به نشست چهارشنبه وزیران نفت دوخته شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵