کد مطلب: 104438
 
تولید نفت عربستان به رکورد تاریخی‌اش نزدیک شد
بشکه‌های نفتی که عربستان برای بیرون راندن ایران راهی بازار می کند
 
عربستان با درخواست دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، توافق نفتی را زیر پا گذاشت و در ماه گذشته (ماه ژوئن) تولید نفت خود را با بالاترین میزان آن در طول تاریخ این کشور نزدیک کرد. عربستان به همراه کویت و امارات از ماه گذشته هجوم به بازارهای نفت را نیز آغاز کرده‌اند و صدها هزار بشکه در روز به میزان صادرات نفت خود افزوده‌اند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۱
عربستان با درخواست دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، توافق نفتی را زیر پا گذاشت و در ماه گذشته (ماه ژوئن) تولید نفت خود را با بالاترین میزان آن در طول تاریخ این کشور نزدیک کرد. عربستان به همراه کویت و امارات از ماه گذشته هجوم به بازارهای نفت را نیز آغاز کرده‌اند و صدها هزار بشکه در روز به میزان صادرات نفت خود افزوده‌اند.
به گزارش نکونیوز، بررسی رویترز نشان می‌دهد که عربستان سعودی تولید نفت خود را در ماه گذشته به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز رسانده است. رکورد تولید نفت خام عربستان، ۱۰ میلیون و ۷۲۰ هزار بشکه در روز بوده و این کشور در ماه گذشته میلادی تنها ۲۰ هزار بشکه در روز کمتر از این رکورد، نفت خام تولید کرده است.
سهمیه عربستان طبق توافق نفتی که اجرای آن از ژانویه سال ۲۰۱۷ آغاز شده و تا آخر 2018 اعتبار دارد، ۱۰ میلیون و ۵۸ هزار بشکه در روز است. عربستان سعودی همچون سایر اعضای اوپک در آخرین نشست اوپک که 22 ژوئن در وین برگزار شد متعد شد که تا آخر سال ۲۰۱۸ به توافق نفتی پایبند بماند. اما بررسی رویترز نشان می‌دهد، که این کشور در ماه گذشته میلادی حدود ۶۵۰ هزار بشکه در روز بیش از سهمیه‌اش نفت خام خود تولید کرده است. در واقع، تولید نفت عربستان پیش از برگزاری نشست اوپک، افزایش یافته و این کشور با فریب‌کاری در نشست اوپک حاضر شده است.
افزایش تولید نفت عربستان نشان می‌دهد که این کشور در واقعیت امر، هیچ وجاهتی برای سازمان اوپک قائل نبوده و حتی پیش از رایزنی با سایر اعضای اوپک، تولید نفت خود را افزایش داده است. عربستان در کنار افزایش تولید نفت خام، صادرات نفت خام خود را نیز در ماه گذشته میلادی افزایش
سهمیه عربستان طبق توافق نفتی که اجرای آن از ژانویه سال ۲۰۱۷ آغاز شده و تا آخر ۲۰۱۸ اعتبار دارد، ۱۰ میلیون و ۵۸ هزار بشکه در روز است. عربستان سعودی همچون سایر اعضای اوپک در آخرین نشست اوپک که ۲۲ ژوئن در وین برگزار شد متعد شد که تا آخر سال ۲۰۱۸ به توافق نفتی پایبند بماند. اما بررسی رویترز نشان می‌دهد، که این کشور در ماه گذشته میلادی حدود ۶۵۰ هزار بشکه در روز بیش از سهمیه‌اش نفت خام خود تولید کرده است
داده است. عربستان در ماه ژوئن صادرات نفت خام خود را ۵۵۰ هزار بشکه در روز افزایش داده و آن را به ۷ میلیون و ۵۴۰ هزار بشکه در روز رسانده است. امارات متحده عربی، دیگر هم‌پیمان عربستان در سازمان اوپک نیز صادرات نفت خام خود را در ماه گذشته میلادی ۴۱۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است؛ کویت نیز صادرات نفت خام خود را ۱۲۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است. با این حال، امارات متحده عربی و کویت، در ماه گذشته تولید نفت خود را افزایش نداده‌اند و حداقل پیش از برگزاری نشست اوپک به توافق نفتی وفادار بوده‌اند. انتظار می‌رود که در ماه‌های پیش رو این دو کشور نیز به تأسی از عربستان تولید نفت خام خود را افزایش داده و نقض توافق نفتی اوپک و غیراوپک را آغاز کنند!
عربستان تولید نفت خود را با هدف تحت فشار قرار دادن ایران و بنا به درخواست دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بالا برده است. ترامپ در هفته جاری در صفحه توئیتری خود نوشته بود که طی تماس تلفنی از ملک سلمان پادشاه عربستان خواسته تا به دلیل تحریم‌های ایران و کاهش تولید نفت ونزوئلا، این کشور تولید نفت خود را تا حدود ۲ میلیون بشکه در روز افزایش دهد و ملک سلمان نیز با این درخواست وی موافقت کرده است.
در ماه گذشته نیز رویترز خبر داده بود که یک روز قبل از خروج آمریکا از برجام، یک مقام ارشد دولت آمریکا از دولت سعودی خواسته بود که این کشور تولید نفت خود را افزایش دهد. هدف آمریکا این است که عربستان با افزایش تولید نفت خود، اثرات تحریم‌های نفتی اعمال‌شده علیه ایران را کاهش دهد و مانع از افزایش قیمت نفت شود. ترامپ برای پایین نگه داشتن قیمت فرآورده‌های نفتی، خصوصاً بنزین در آمریکا به دنبال قیمت‌های پایین‌تر نفت خام است. از طرف دیگر وی قصد دارد صادرات نفت ایران را تا آن‌جا که می‌تواند محدود کند و برای دستیابی به این دو هدف، یعنی حذف نفت ایران از بازارها و پایین نگه داشتن قیمت سوخت در آمریکا، دست به دامن عربستان شده است.
خبرگزاری انگلیسی رویترز میزان صادرات نفت خام ایران را در ماه ژوئن ۲ میلیون و ۲۸۰ هزار بشکه در روز اعلام کرده است. بنا بر اطلاعات منتشرشده توسط رویترز صادرات نفت خام ایران در ماه ژوئن نسبت به ماه می تنها 100 هزار بشکه کاهش یافته که با توجه به سطح بالای صادرات ایران در ماه آوریل و می، کاهش چندانی محسوب محسوب نمی‌شود. در واقع، برای ایران هنوز این میزان از صادرات نفت خام بدین معناست که تحریم های آمریکا تأثیر محسوسی بر مجموع فروش نفت توسط ایران نداشته است. البته تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران از اواسط آبان شروع می‌شود و برای دیدن اثرات این تحریم‌ها، باید چند ماهی منتظر ماند. به‌طور خلاصه، اثرات تحریم‌های نفتی هنوز آشکار نشده است با این حال از هم‌اکنون عربستان و متحدان‌اش هجوم به بازارهای نفت برای بیرون راندن ایران از آن و تصاحب سهم تهران را آغاز کرده‌اند.
گزارش رویترز نشان می‌دهد که مجموع تولید نفت خام اوپک همچنان ۴۶۰ هزار بشکه در روز کمتر از میزان معین‌شده توسط توافق نفتی است؛ به این دلیل که چند کشور عضو اوپک نظیر ونزوئلا، لیبی، نیجریه و آنگولا با بحران‌های سیاسی و اقتصادی روبرو هستند و کمتر از سهمیه‌شان نفت تولید می‌کنند. این بدان معناست که شرایط بازار نفت، انقباضی است و آمریکا و عربستان کار راحتی برای بیرون راندن نفت ایران از بازارها ندارند. در کل شرایط بازار نفت، بیش از آن‌که به نفع واشنگتن و ریاض باشد، به نفع تهران است. اما نتیجه قطعی این جدال هنوز مشخص نیست و تنها گذر زمان آن را مشخص خواهد کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵