۳
 
کد مطلب: 37503
 
بازخوانی فرصتهایی که از دست رفت...
دو نکته قابل تامل در پاسخ شعری مقدم به جوان منتقد
 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران به نامه یک جوان منتقد که از همکاران این شرکت هم محسوب می شود پاسخ داده است، پاسخی که دو نکته قابل تامل در آن وجود دارد که نشاندهنده فرصتهایی است که در دومقطع زمانی از دست رفته است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۶
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران به نامه یک جوان منتقد که از همکاران این شرکت هم محسوب می شود پاسخ داده است، پاسخی که دو نکته قابل تامل در آن وجود دارد که نشاندهنده فرصتهایی است که در دومقطع زمانی از دست رفته است. به گزارش نکونیوز، نامه این جوان منتقد همکار به مهندس شعری مقدم با این مضمون نگاشته شده بود که چرا از نیروهای جوان و زبده در هیات مدیره شرکتهای مختلف پتروشیمی استفاده نمی شود و مگر افرادی همچون مهندس شعری مقدم در سنین جوانی مناصب مدیریتی را تجربه نکرده اند که حالا اجازه نمی دهند جوانان در این حوزه فعالتر باشند. پاسخ مهندس شعری مقدم به این نامه از این جهت حایز اهمیت است که او خود یکی از
عدم استفاده از مدیران جوان مجربی که در کشور بسیار هم زیاد هستند در دولت قبلی، موجب شد نوعی نگرش منفی نسبت به استفده از مدیران جوان ایجاد شود و بار دیگر مدیران قدیمی و بعضا بازنشسته به راس امور بازگردند. این حاصل عملکرد دولت احمدی نژاد در بدبین کردن مردم به مدیران جوان بود
مدیرانی محسوب می شود که از نظر منتقدان، به دلیل رسیدن به سن بازنشستگی نباید مدیریت شرکت ملی صنایع پتروشیمی را می پذیرفت و برخی اعتقاد دارند بعید به نظر می رسد تا پایان دولت یازدهم در راس شرکت ملی صنایع پتروشیمی باقی بماند. او خود در این نامه نشان داده که چاره ای جز پذیرش این مسوولیت نبوده است. اما صرفنظر از این موضوع، دو نکته قابل تامل در پاسخ مهندس شعری مقدم به این نامه وجود دارد که نشاندهنده فرصتهایی است که در دو مقطع زمانی برای کشورمان از دست رفته است. نکته اول، مربوط به پیامدهای حضور مدیران بی تجربه در راس امور در زمان دولت قبلی بود که همگان به آن واقفند. پیش از روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد، بسیاری از منتقدان اعتقاد داشتند باید از نسلهای جدیدتر برای اداره امور کشور استفاده کرد و به همین دلیل وقتی محمود احمدی نژاد روی کار آمد که خود هم از نسل نیروهای اصلی نبود که انقلاب را به پیروزی رسانده بودند، تعدادی از مدیران کم تجربه تر در راس امور قرار گرفتند. این فرصت خوبی بود تا نسیمی از جوانی و تحرک بر فضای مدیریتی و مسوولیتی کشور بوزد اما عدم بهره گیری از مدیران متخصص، این فرصت را به هدر داد تا پس از مشکلاتی که در دوران هشت ساله مدیریت این دولت حاصل شد، همگان خواستار بازگشت مدیران باتجربه به راس امور شوند که البته بهترین راهکار برون رفت از بحران به نظر می رسید. در حقیقت عدم استفاده از مدیران جوان مجربی که در کشور بسیار هم زیاد هستند در دولت قبلی، موجب شد نوعی نگرش منفی نسبت به استفده از مدیران جوان ایجاد شود و بار دیگر مدیران قدیمی و بعضا بازنشسته به راس امور بازگردند. این حاصل عملکرد دولت احمدی نژاد در بدبین کردن مردم به مدیران جوان بود و بدنی ترتیب فرصت مناسبی که برای تغییر نسل مدیریتی در کشور ایجاد شده بود به راحتی از دست رفت. نکته دوم پاسخ مهندس شعری مقدم به این نامه، در انتقاد از برخی برخوردهای احساسی اوایل انقلاب با مدیران رژیم قبل متبلور می شود. شعری
این سخن شعری مقدم انتقادی روشن به عملکرد احساسی برخی افراد پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که به گونه ای سلیقه ای برخی مدیران مجرب را که هیچ تمایلی به رژیم پهلوی نداشتند و صرفا در حوزه مدیریتی تخصصی خود مشغول فعالیت بودند کنار گذاشتند
مقدم در پاسخ به نامه این جوان همکار در باب اینکه مگر خودش در چه سنی به مدیریت رسیده است نوشته : من هیچوقت از این که در آستانه ٤٠ سالگی ، بدون آمادگی کافی و دیدن دوره های لازم در جایگاه عضویت هیئت ‏مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی قرار گرفتم احساس رضایت نداشتم و بر این باور بودم که چنانچه تعدادی از مدیران مجرب، لایق و وطندوستی که قبل از انقلاب، مدیریت امور پتروشیمی را در دست داشتند، به اشتباه کنار گذارده نمی‏ شدند و ما جوانتر ها می‏ توانستیم قبل از گمارده شدن به چنین مناصبی از آنها کسب تجربه کنیم ، مسلماً امروز صنعت پتروشیمی کشور وضع بهتری می‏ داشت. این سخن شعری مقدم انتقادی روشن به عملکرد احساسی برخی افراد پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که به گونه ای سلیقه ای برخی مدیران مجرب را که هیچ تمایلی به رژیم پهلوی نداشتند و صرفا در حوزه مدیریتی تخصصی خود مشغول فعالیت بودند کنار گذاشتند و برخی حوزه های تخصصی همچون نفت از مدیران مجربی که می توانستند به پیشبرد امور کمک کنند خالی شدند. این سخن مهندس شعری مقدم از این جنبه بسیار حایز اهمیت است که تاکید دارد پس از انقلاب نباید کشور از مدیران مجرب رژیم گذشته در حوزه های کاملا تخصصی و غیر سیاسی خالی می شد و امثال او که آن زمان نیروهایی جوان بودند نباید این مسوولیتهای بزرگ را بدون حضور نیروهای مجرب بر عهده می گرفتند. البته این اشتباه انجام شد و به خاطر خلا ایجاد شده فرصتهایی از دست رفت. این دو نکته قابل تامل در پاسخ مهندس شعری مقدم نشاندهنده فرصتهایی است که از دست رفته و قابل جبران هم نیست. تنها می توان امیدوار بود مدیران باتجربه دولت فعلی پس از رساندن وضعیت امور به ثبات نسبی، فضا را برای حضور مدیران جوان در عرصه های مختلف مدیریتی باز کنند تا بار دیگر شاهد از دست رفتن فرصتی دیگر نباشیم. حمیدرضا شکوهی
Share/Save/Bookmark


محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۸-۰۴ ۱۵:۲۲:۰۸
با سلام و عرض ادب و احترام خدمت جناب آقاي مهندس شعري مقدم
در پاسخ به اظهار نظر حضرتعالي ، اين سوال وجود دارد كه آيا همگي بر ناكارآمدي مديران دولت گذشته اتفاق نظر دارند يا اين فقط اظهار نظر ايشان است ؟ آيا الان همه مجموعه صنعت پتروشيمي با نظر ايشان در ناكارآمدي مديران گذشته موافق هستند ؟
ثانيا از كجا معلوم است كه ناكارآمدي مديران جوان گذشته صرفا بخاطر كم تجربگي ايشان بوده است . شايد آن مديران جوان سابق ، به علل ديگري به غير از كم تجربگي و جوان بودن ، ناكارآمد بوده اند و باعث ايجاد نارضايتي شده اند . با توجه به چه معيارهايي ، ناكارآمدي ايشان را مرتبط با كم تجرگي ميدانند ؟
ثالثا آيا مي توان عملكرده عده اي مدير جوان را به تمام تحصيلكرده هاي جوان تعميم داد تا جايي كه بكلي از جوانان استفاده نكرد ؟
رابعا با مراجعه به سوابق موجود آيا اشتباهات و ناكارآمدي در مديران باتجربه در طي دوران پس از انقلاب به مراتب بيشتر نبوده است ؟
از جنابعالي خواهشمندم به اين موارد پاسخ دهيد و اينجانب را راهنمايي فرمائيد .
 
صمد رهنمائی
۱۳۹۳-۰۸-۰۴ ۱۵:۴۲:۱۷
در ابتدا به این همکار جوان بادآوری مینمایم که مهمترین علت پایداری صنعت نفت و پیروشیمی کشور , استفاده از کارکنانی که از ابتدا در صنعت بوده و بعد از گذراندن دوره های مختلف به سطح مدبریتی و حتی به مدبر عاملی و وزارت نیز میرسیدند بوده است.طبق فرمایشات جناب آقای مهندس شعری مقدم اسبفاده از مدیران کم تجربه و میتوان گفت بی تجربه مشکلات جبران ناپذیری را به این صنعت وارد نموده است. در این برهه جبران صدمات گذشته بجا بود که از بهترین گزینه مدیریتی اسبفاده شود که وزیر محترم نفت عالی ترین مدیر را انتخاب فرمودند که از ابتدا در این صنعت فعالیت نموده اند و ما صنعت نفتیها باید آنچه در توان داریم باین مدیر لایق و شایسته و متبحر همکاری نمائیم .با احترام .
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۸-۰۴ ۲۰:۳۱:۰۳
جناب رهنمائی عزیز سلام
اصلا بحث بنده راجع به جناب مهندس شعری مقدم نبود و بنده هم لیاقت و شایستگی ایشان را زیر سوال نبردم که شما در مقام دفاع برآمدید . ثانیا هیچ یک از دلایلی که جناب مهندس شعری مقدم ذکر کرده اند ، با فرض صحت ، دلیلی بر عدم استفاده از مدیران و متخصصان جوان در بدنه صنعت پتروشیمی نمی باشد . هیچ کس را به صرف جوان بودن و کم تجربگی نمی توان از دستیابی به سمت های بالاتر محروم کرد . شما فراموش کرده اید که سن فرمانده کل سپاه پس از انقلاب و در زمان جنگ چقدر بوده است ؟ یا اینکه سن مدیران پس از انقلاب در سطوح عالی چقدر بوده است ؟ آیا در سال های ابتدایی پس از انقلاب همه مدیران با تجربه و بازنشسته بودند ؟
الان هم هنوز متاسفانه همان مدیران در سمت های کلیدی هستند و با فراموشکاری مدعی استفاده از تجربه می شوند . اگر هم الان بپذیریم که جوانان امروز لیاقت و شایستگی مدیریت ندارند ، باز هم به دلیل بی کفایتی همان مدیران باتجربه هست که نتوانسته اند مدیر پرورش دهند .
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵