کد مطلب: 92953
 
صنعت نفت در هفته ای که گذاشت
امضای قرارداد ساخت نیروگاه خورشیدی در هفته کم خبر نفت
 
صنعت نفت، هفته ای کم خبر را پشت سر گذاشت؛ هرچند حجم حاشیه ها از خبرها بیشتر بود. حاشیه هایی که در فضای مجازی در پی انتصاب سپهر سپهری به عنوان مدیرعامل جدید ملی حفاری و برگزاری مراسم معارفه او در تهران به جای اهواز بیشتر هم شد. اما اگر از این حاشیه ها بگذریم، صنعت نفت چندان پرخبر نبود.
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۰
صنعت نفت، هفته ای کم خبر را پشت سر گذاشت؛ هرچند حجم حاشیه ها از خبرها بیشتر بود. حاشیه هایی که در فضای مجازی در پی انتصاب سپهر سپهری به عنوان مدیرعامل جدید ملی حفاری و برگزاری مراسم معارفه او در تهران به جای اهواز بیشتر هم شد. اما اگر از این حاشیه ها بگذریم، صنعت نفت چندان پرخبر نبود.
به گزارش نکونیوز، در این هفته کم خبر، همزمان با سخنان تند دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا علیه ایران در سازمان ملل، قرارداد ساخت ششمین نیروگاه بزرگ خورشیدی جهان در ایران، بین ایران و انگلستان امضا شد تا مسیر امضای قراردادهای سرمایه گذاری در ایران هموارتر از قبل شود. مسیری که پیش از این در حوزه انرژی با انعقاد قرارداد ایران و توتال برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی، وارد فاز اجرایی شده بود.
شرکت سرمایه‌گذاری "کوئرکاس" که متخصص در انرژی تجدیدپذیر است، بیش از نیم میلیارد یورو در پروژه نیروی خورشیدی در ایران سرمایه‌گذاری خواهد کرد. نیروگاه ۶۰۰ مگاواتی برنامه ریزی شده در مرکز ایران واقع خواهد بود و ششمین پروژه خورشیدی بزرگ جهان خواهد بود که پس از پروژه‌های حداکثر ۱.۵ گیگاواتی در چین و هند قرار می‌گیرد. شرکت "کوئرکاس" که در سال ۲۰۱۰ تاسیس شد، حدود ۴۰ نیروگاه انرژی تجدیدپذیر در سراسر اروپا دارد. پروژه ایران، نخستین سرمایه گذاری این شرکت در خارج از اروپا بوده و در واکنش به تقاضای مشتری انجام گرفته است. تحت شرایط این توافق که از سوی "کوئرکاس" و وزارت نیروی ایران به امضا رسیده است، این شرکت مسئول ساخت، توسعه و اداره این نیروگاه خواهد بود. ساخت این نیروگاه سه سال زمان خواهد برد و هر لات ۱۰۰ مگاواتی، هر شش ماه عملیاتی شده و به شبکه نیرو متصل می‌شود تا هر گونه ریسکی برای سرمایه گذاران خنثی شود. "کوئرکاس" به جای سرمایه گذاری از طریق یک ساختار صندوق، یک شرکت پروژه تاسیس خواهد کرد و سرمایه گذاران در آن سهم خواهند شد. این پروژه علاقه سرمایه گذاران موسسه ای و خصوصی شامل صندوق‌های سرمایه گذاری دولتی را جلب کرده است. تفاهم‌نامه اولیه این موافقت‌نامه در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۵ با سفر وزیر نیروی وقت به انگلستان به امضا رسید و پس از برگزاری جلسات متعدد با شرکت انگلیسی (کورکف) این تفاهمنامه منجر به امضای توافقنامه در مردادماه امسال شد.
آیین رونمایی از تفاهم‌نامه ساخت نیروگاه ۶۰۰ مگاواتی خورشیدی روز چهارشنبه با حضور حمید بعیدی‌نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران و الکس چی شولم، وزیر تجارت انرژی و راهبردی صنعتی انگلیس در لندن برگزار شد. سفیر ایران در انگلیس در این زمینه نوشت "رونمایی از این قرارداد بزرگ که یکی از بالاترین حجم قراردادهای سرمایه‌گذاری شرکت‌های انگلیسی در ایران را دارد، تنها یک روز پس از اظهارات تنفرآمیز ترامپ در نیویورک، نشان‌دهنده بی‌اعتباری این‌گونه مواضع نزد کشورهای اروپایی است."
توضیحات قائم‌مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل را در این زمینه در لینک ذیل بخوانید: 
نیروگاه ۶۰۰ مگاواتی خورشیدی ایران

ساخت اولین جکت فاز ۱۱ پارس جنوبی توسط ایرانی‌ها
هفته گذشته تحرکی هم در پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی ایجاد شد. روز سه شنبه رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت از ساخت اولین جکت فاز ۱۱ پارس جنوبی توسط شرکت‌های ایرانی خبر داد و گفت: توتال به صورت مستقل اقدام به بررسی وضعیت شرکت‌های ایرانی کرده و شرکت مناسب برای ساخت اولین جکت را انتخاب کرده است که نام این شرکت در آینده‌ای نزدیک اعلام خواهد شد. رضا خیامیان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی متشکل از سه جکت است، اظهار کرد: برای ساخت جکت اول، توتال به صورت مستقل عمل کرده و شرکت ایرانی مناسب را پیدا خواهد کرد. در حال حاضر اکثر جلسه‌ها برای ساخت جکت سوم برگزار می‌شود. وی با اشاره به جلسه توتال با سازندگان و پیمانکاران ایرانی گفت: در جلسه‌ای که توتال با سازندگان و پیمانکاران ایرانی برگزار کرد، معیارهای پذیرش شرکت‌های ایرانی را مشخص و نحوه ارزیابی این شرکت‌ها را اعلام کرد. رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت افزود: در این راستا روز دوشنبه جلسه ای با انجمن‌های نفتی در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد که در این جلسه راهکارهای افزایش میزا ن مشارکت شرکت های ایرانی در قراردادهای IPC مورد بررسی قرار گرفت.

توضیحات محسنی اژه ای درباره دو پرونده نفتی
سخنگوی قوه قضاییه در یکصد و هجدهمین نشست خبری خود در روز یکشنبه ، توضیحات جدیدی درباره دو پرونده مربوط به دکل گمشده نفتی و بابک زنجانی ارائه داد. این توضیحات زمانی ارائه شد که هنوز جلسه جنجالی دادگاه بابک زنجانی برگزار نشده بود. جلسه ای که با بحث بین وکیل شرکت ملی نفت و بابک زنجانی، به اخراج زنجانی از جلسه دادگاه منجر شد. سخنان محسنی اژه درباره این دو پرونده نفتی را در لینک ذیل بخوانید:
توضیحات جدید درباره پرونده های دکل گمشده و بابک زنجانی
آنچه در جلسه اخیر دادگاه بابک زنجانی گذشت در لینک ذیل بخوانید: 
زنجانی: آخرش برای من اعدام است

شمارش معکوس برای نمایشگاه ایران پلاست
مرضیه شاهدایی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، در کنفرانسی خبری در روز یکشنبه که به بهانه برگزاری نمایشگاه ایران پلاست برگزار شد از تعیین تکلیف سرمایه‌ گذاری شرکت‌های خارجی در صنعت پتروشیمی طی سه ماه آینده خبر داد و گفت: نتیجه مطالعات و بررسی‌های اقتصادی برخی از این شرکت‌ها در نیمه دوم امسال مشخص می‌شود. توتال و شل از مهم ترین این شرکت‌ها هستند. البته چند شرکت بزرگ دیگر نیز وجود دارند که تاکید کردند نام آنها رسانه‌ای نشود.
وی با بیان این که ایران پس از انقلاب حدود سه میلیون تن تولید محصولات پتروشیمی داشته است، اظهار کرد: با جهشی که صورت گرفت اکنون ظرفیت بیش از ۲۰ برابر شده و به بیش از ۶۰ میلیون تن رسیده است. چشم انداز ما رسیدن به جایگاه اول منطقه از نظر ارزش محصولات پتروشیمی است.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه در مورد ظرفیت جهانی تولید پلیمر، توضیح داد: ظرفیت جهانی تولید پلیمر ۳۹۰ میلیون تن در سال است و سهم پلی اتیلن‌ها ۱۰۷ میلیون تن و سهم پلی پروپیلن‌ها ۷۵ میلیون تن اعلام شده است. براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته ایران درصدد افزایش تولید پلی پروپیلن است. در حال حاضر ۱۰ درصد از ۳۰۴ میلیون تن محصولات پلیمری مربوط به خاورمیانه و دو درصد از این سهم مربوط به ایران است. شاهدایی با بیان این که ایران در سال ۱۳۹۵، شش میلیون و ۱۳۳ هزار تن پلیمر تولید کرده، گفت: با بالا بردن راندمان درصدد افزایش یک میلیون تن تولید پلیمر هستیم. در سال ۱۳۹۵، سه میلیون و ۱۲۴ هزار تن به ارزش سه میلیارد و ۴۱۳ میلیون دلار صادرات محصولات پتروشیمی صورت گرفته است و تلاش می‌کنیم صادرات و فروش داخل را افزایش داده و میزان صادرات را به چهار میلیون تن برسانیم. برنامه ریزی شده تا طی ۹ سال آینده و تا سال ۱۴۰۴ تولید پلیمرها به ۲۱ میلیون تن و سهم آن در جهان به چهار درصد برسد. معاون وزیر نفت در ادامه با تاکید بر این که در حال حاضر ۲۱ واحد پلیمری در دست اجرا است، اظهار کرد: همچنین واحدهایی برای تکمیل زنجیره ارزش طراحی شده است. همچنین مجوزهای جدید پتروشیمی براساس تکمیل زنجیره صادر شده است.
وی همچنین با بیان اینکه ایران پلاست فرصت‌های زیادی را برای فعالان پلیمر کشور ایجاد می‌کند، گفت: هدف اصلی این نمایشگاه انتقال فناوری‌های پیشرفته، جذب بازار، توسعه صادرات و افزایش سهم اشتغالزایی پتروشیمی با توسعه زنجیره ارزش است.
گزارش نکونیوز درباره نمایشگاه ایران پلاست را در لینک ذیل بخوانید: 
ایران‌پلاست، نمایشگاهی برای صنایع پایین‌دستی پتروشیمی

شایان ذکر است هلدینگ نکو به همراه شرکت‌های زیرمجموعه خود در سالن ۸-۹، غرفه شماره ۵۰ این نمایشگاه شرکت خواهد کرد. نکونیوز، پایگاه خبری تحلیلی نفت، انرژی و اقتصاد، نیز در یازدهمین نمایشگاه ایران‌پلاست حضور خواهد داشت. هلدینگ نکو در قالب شرکت «توسعه کسب‌وکار نکو» از چندین شرکت خصوصی فعال در حوزه‌های اصلی «نفت، گاز، پتروشیمی» و «صنعت ساختمان» تشکیل شده است. این هلدینگ کلیه بخش‌های زنجیره تأمین صنعت پتروشیمی را از ارائه دانش فنی تولید محصولات خاص و تولید آن‌ها تا مدیریت پروژه‌ها، مشاوره سرمایه‌گذاری و تأمین مواد و محصولات این حوزه پوشش می‌دهد. شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ نکو عبارتند از: مدیریت صنعت نکو، نکو پژوهش اروند، دهکده فناوری نکو اروند، تأمین کالا نکو، مشاورین هوتن‌پی.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵