کد مطلب: 91323
 
تحولات بازار نفت
طوفانی که قیمت نفت را بالا می‌برد
 
قیمت نفت که دیروز تحت تأثیر کاهش موجودی انبارهای تجاری نفت در آمریکا، افزایش ۱ درصدی را تجربه کرد ممکن است امروز و فردا افزایش بیشتری را با نزدیک شدن یک طوفان بسیار شدید به مناطق تولید نفت آمریکا تجربه کند.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۱
قیمت نفت که دیروز تحت تأثیر کاهش موجودی انبارهای تجاری نفت در آمریکا، افزایش ۱ درصدی را تجربه کرد ممکن است امروز و فردا افزایش بیشتری را با نزدیک شدن یک طوفان بسیار شدید به مناطق تولید نفت آمریکا تجربه کند.
به گزارش نکونیوز، طوفان هاروی به خلیج مکزیک و ایالت نفت‌خیز تگزاس آمریکا در حال نزدیک شدن است و تولیدکنندگان نفت، بسیاری از سکوهای حفاری را تعطیل و کارگران را مناطق تولید نفت، تخلیه کرده‌اند.
احتمال تبدیل این طوفان گرمسیری به گردباد وجود دارد و در ۳۰ منطقه تگزاس، حالت فوق‌العاده اعلام شده است.
به گفته مسئولان هواشناسی آمریکا، این طوفان ممکن است به یک گردباد رده اول با سرعت حداقل ۱۲۰ کیلومتر در ساعت تبدیل شود و تا پایان هفته به سوی مرکز ایالت تگزاس حرکت کند. حدود ۱۷ درصد تولید نفت خام آمریکا در خلیج مکزیک صورت می‌گیرد و بیش از ۴۵ درصد نفت خام آمریکا در سواحل خلیج مکزیک، پالایش می‌شود. بنابراین، طی روزهای آینده طوفان هاروی قطعاً تأثیراتی بر قیمت نفت خواهد داشت.
دیروز قیمت نفت تحت تأثیر کاهش موجودی انبارهای نفت در آمریکا افزایش حدوداً ۱ درصدی را تجربه کرد. موجودی انبارهای تجاری نفت در آمریکا در هفته گذشته ۳.۳ میلیون بشکه کاهش یافت و به ۴۶۳.۱۷ میلیون بشکه رسید. این هشتمین هفته متوالی است که موجودی انبارهای تجاری نفت در آمریکا کاهش می‌یابد. موجودی انبارهای نفت در آمریکا نسبت به بیشترین میزان آن در ماه مارس سال جاری، ۱۳.۵ درصد کاهش یافته است.
یکی از اهداف توافق اوپک و غیراوپک این بوده که با کاهش تولید کاری کنند که موجودی انبارهای نفت در کشورهای صنعتی به زیر میانگین پنج‌ساله سقوط کند. این انبارهای سرشار از نفت، در سه سال گذشته فشار زیادی را به بازار نفت وارد کرده بودند. موجودی بالای انبارهای تجاری نفت در آمریکا چنان زیاد بوده که برخی از مهم‌ترین تولیدکنندگان اوپک نظیر عربستان سعودی با هدف کاهش موجودی این انبارها، صادرات نفت خود به آمریکا را کاهش داده‌اند. صادرات نفت عربستان سعودی به آمریکا از ماه ژوئیه تاکنون، ۳۲ درصد کاهش یافته است.
گرچه طوفان هاروی ممکن است کاری کند که تولید نفت آمریکا موقتاً و برای چند روز کاهش یابد ما در واقع تولید نفت این کشور افزایش زیادی را در مه‌های گذشته تجربه کرده است. گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا حاکی از این است که تولید نفت آمریکا در هفته گذشته به ۹.۵۳ میلیون بشکه در روز رسیده است. این بالاترین میزان تولید نفت آمریکا از ژوئیه ۲۰۱۵ تاکنون است. تولید نفت آمریکا از اواسط سال ۲۰۱۶ تاکنون حدود ۱۳ درصد افزایش یافته است.
در حال حاضر نفت خام وست تگزاس اینترمدییت در قیمت ۴۸ دلار و ۳۵ سنت به ازای هر بشکه و نفت خام برنت در قیمت ۵۲ دلار و ۶۰ سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود. 

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵