کد مطلب: 90441
 
حل مشکل صادرات پتروشیمی به چین
 
دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان این که صادرات پتروشیمی به ترکیه عادی شده است، گفت: کمیته ای در بانک مرکزی برای حل مشکل صادرات محصولات پتروشیمی به چین و دریافت پول صادرات این محصولات تشکیل شده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۵
دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان این که صادرات پتروشیمی به ترکیه عادی شده است، گفت: کمیته ای در بانک مرکزی برای حل مشکل صادرات محصولات پتروشیمی به چین و دریافت پول صادرات این محصولات تشکیل شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «احمد مهدوی ابهری» امروز (سه شنبه) در نشست خبری با تشریح جزییات صادرات پتروشیمی بیان داشت: با توجه به هجمه دشمنان به عرصه ا قتصاد، موضوع اقتصاد مقاومتی باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.
دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: صادرات به چین از طریق مسیر مستقیم بانکی انجام نمی شود، لازم است که با توجه به رفع تحریم ها، ارتباط مستقیم بانکی برقرار شود.
مهدوی ابهری افزود: به مسوولان چینی یادآور شده ایم که با توجه به رفع تحریم ها، باید به صورت مستقیم برای شرکت های ایرانی، ال.سی باز کنند تا صادرات به این کشور دچار مشکل نشود.
وی به اقدامات انجام شده برای رفع مشکل صادرات پتروشیمی به چین و دریافت پول حاصل از صادرات این محصولات اشاره کرد و بیان داشت: با وزیر امور اقتصادی و دارایی جلسه هایی برگزار کردیم که به تشکیل کمیته ای در بانک مرکزی برای حل این مشکل، منجر شد.
دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی اضافه کرد: در این راستا، وزیر امور اقتصادی و دارایی به چین سفر کرده و با مسوولان این کشور مذاکراتی را انجام داد.
وی ادامه داد: مسوولان چینی اعلام کرده اند به علت اتصال سیستم بانکی به گمرک این مشکلات رخ داده و تنها به تجارت با ایران اختصاص ندارد و مربوط به همه کشورهاست.
مهدوی ابهری گفت: بانک مرکزی باید شرایط را برای ارتباط بانکی ایران با چین را فراهم کند تا با این مشکل مواجه نشویم.
وی با بیان این که بانک های بزرگ چینی، برای ما حساب باز نمی کنند، افزود: پس از رفع تحریم ها، بانک های چینی، محدودیتی در بازگشایی حساب بانکی برای ما ندارند، اما از اجرای آن خودداری می کنند.
دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی اضافه کرد: ما پیشنهاد داده ایم که بانک های مرکزی ایران و چین با حضور نمایندگان بانک ها و شرکت های پتروشیمی، جلسه ای را برگزار کرده و امکان برقراری ارتباط مستقیم بانکی را فراهم کنند.
مهدوی ابهری به کارشکنی عربستان و آمریکا در صادرات به چین اشاره کرد و گفت: فشارهایی غیررسمی از سوی آمریکا و عربستان به چین وارد می شود تا محصولات پتروشیمی ایران را خریداری نکنند، همچنین به آنها قول داده اند که نیاز چین به پتروشیمی را رفع کنند.
وی با بیان این که هدف دشمنان از فشار به ایران، ضربه به اقتصاد است، افزود: پتروشیمی از منابع اصلی درآمد ارزی ایران است که می خواهند جلوی آن را بگیرند.
دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه 40 درصد پتروشیمی ایران به چین صادر می شود، افزود: کمیته ای برای حل مشکلات صادرات پتروشیمی به چین در بانک مرکزی تشکیل شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵