کد مطلب: 107318
 
آیا اروپا در دور زدن تحریم ایران موفق می شود؟
خاویر سولانا: کاش می شد بگویم بله
وقتی توتال از ایران رفت خودتان بازیگرهای کوچکتر را تصور کنید
 
خاویر سولانا مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اظهاراتی درباره تحریم ایران گفته که اتحادیه اروپا چاره‌ای جز همراهی با تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا ندارد. او خروج توتال از ایران را به عنوان اثبات ادعای خود ذکر کرده است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۱
خاویر سولانا مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اظهاراتی درباره تحریم ایران گفته که اتحادیه اروپا چاره‌ای جز همراهی با تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا ندارد. او خروج توتال از ایران را به عنوان اثبات ادعای خود ذکر کرده است.
به گزارش نکونیوز، طی بیش از یک ماهی که از آغاز مرحله اول تحریم آمریکا علیه ایران آغاز شده، نه تنها میزان صادرات نفت و میعانات گازی ایران کاهش یافته، بلکه جذب سرمایه گذاری خارجی در صنعت نفت تقریبا به صفر رسیده و پیشبینی می شود شرایط دشوارتری از آبان ماه و با آغاز مرحله دوم تحریم علیه ایران در پیش باشد. در همین حال آنگونه که دیروز بلومبرگ گزارش داد خاویر سولانا، مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در گفت‌وگویی در مادرید اعلام کرده که نفوذ و قدرت مالی بین‌المللی آمریکا به معنای آن است که تمام تلاش‌های اتحادیه اروپا برای دور زدن تحریم‌های آمریکا محکوم به شکست هستند.
سولانا در پاسخ به این سوال که آیا اقدامات اروپایی‌ها برای دور زدن تحریم‌ها می‌تواند به موفقیت برسد؟ پاسخ داد : کاش می‌توانستم بگویم بله. وی در این باره توضیح داد : توانایی خزانه‌داری آمریکا برای تحریم کردن تمام تراکنش‌هایی که با دلار انجام می‌گیرد، باعث می‌شود تمام طرح‌ها و نقشه‌ها از بین بروند.
مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه صحبت‌هایش بیان کرد که قدرت امروز آمریکا در دلارش نهفته است و نه در نیروی نظامی‌اش و اشاره کرد که آمریکا به همین خاطر می‌تواند بقیه را تحت فشار قرار دهد.
خاویر سولانا برای اشاره به توانایی آمریکا، خروج غول نفتی توتال از میدان گازی پارس جنوبی را مثال زد و اعلام کرد که این شرکت نفت و گاز فرانسوی پس از برداشته شدن تحریم‌ها تمام تلاش خود را کرده بود تا در ایران باقی بماند.
وی در این باره افزود : اگر توتال مجبور به ترک (ایران ) شده، خودتان دیگر بازیکن‌های کوچک‌تر را تصور کنید.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵