داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 76041
 
مهم‌ترین انتخابات ایالات متحده پس از جنگ جهانی دوم
دروازه ورود به وادی ناشناخته
به چالش کشیدن «عقل سلیم»
 
تجارت آزاد، «عقل سلیم» تمامی نامزدهای انتخاباتی در آمریکای پس از جنگ بوده است. این دوره همان دوره‌ای است که در آن جهانی شدن یا گلوبالیزاسیون شکل گرفت. اما در این انتخابات یکی از کاندیداها «عقل سلیم» را به چالش کشیده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۲
به جرأت می‌توان گفت این دوره از انتخابات آمریکا، یکی از حساس‌ترین انتخابات این کشور در بیش از ۵۰ سال گذشته است. اما اهمیت این انتخابات چیست؟
به گزارش نکونیوز، این یک ایده پذیرفته شده در دوران پس از جنگ جهانی بوده است که «تجارت آزاد، رونق و پیشرفت به همراه می‌آورد.» این ایده در تمام انتخابات آمریکا پس از جنگ جهانی، مورد پذیرش تمامی کاندیداها بوده و به عنوان اصلی بدیهی درنظر گرفته می‌شده است.
تجارت آزاد، «عقل سلیم» تمامی نامزدهای انتخاباتی در آمریکای پس از جنگ بوده است. این دوره همان دوره‌ای است که در آن جهانی شدن یا گلوبالیزاسیون شکل گرفت. اما در این انتخابات یکی از کاندیداها «عقل سلیم» را به چالش کشیده است.
ترامپ واضحاً «منطقِ» تجارت آزاد را نفی می‌کند. او معتقد است که علت افول بخش صنعتی در آمریکا، معاهدات تجاری بدی است که توسط بروکرات‌های ناشایست تدوین شده‌اند. ترامپ حتی تهدید کرده که بر واردات کالاهای چینی، تعرفه ۴۵ درصدی وضع می‌کند.
او تا آن‌جا پیش می‌رود که خروج آمریکا از سازمان تجارت جهانی را یک گزینه مناسب پیش روی اقتصاد آمریکا می‌داند. ترامپ موافقت‌نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) را مردود می‌شمرد و تهدید می‌کند که این موافقت‌نامه را ملغی خواهد کرد.
دشمنی ترامپ با تجارت آزاد، دشمنی یک فرد عادی نیست. او با همین شعارها تمام رقبای سرسخت را به راحتی در انتخابات درون‌حزبی کنار زد و توانست با اقتدار نامزد حزب جمهوری‌خواه شود. مردم بسیاری در آمریکا هستند که فکر می‌کنند تجارت آزاد باعث از دست رفتن مشاغل آن‌ها یا کاهش دستمزدهایشان می‌شود.
در آلمان، قوی‌ترین اقتصاد آمریکا، کمتر از دو پنجم جمعیت، طرفدار معاهده تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و آمریکا است. ترامپ نماینده و نشان‌گر فروپاشی ایمان به تجارات آزاد است. برخی می‌گویند اگر وی به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شود، جهانی‌سازی در سراشیب سقوط قرار می‌گیرد.
انتخاب احتمالی ترامپ برای بانک‌های بزرگ سرمایه‌گذاری، شرکت‌های فعال در بازار سرمایه و فعالان بازار بورس، به معنای ورود به وادی ناشناخته است. به همین علت است که ارزش شاخص سهام استاندارد اند پورز در ۹ روز کاری گذشته، به‌طور مداوم کاهش یافته است. در ۳۶ سال گذشته، چنین دوره متوالی‌ای از کاهش ارزشِ این شاخص، بی‌سابقه بوده است.
در انتخابات آمریکا، کلینتون نماینده «منطق پذیرفته‌شده» اقتصادی است؛ منطقی که افراد بسیاری اعتقاد خود به آن را از دست داده‌اند. کلینتون اگر هم پیروز انتخابات شود با افراد بسیاری روبرو خواهد بود که به سیاست‌های اقتصادی مسلط و پارادایم موجود باور ندارند. آنان این سیاست‌ها را علت رشد پایین اقتصادی، افزایش بیکاری و کاهش دستمزدها می‌دانند.
انتخابات آمریکا در به اصطلاح بدیهی‌ترین مسائل نیز دوقطبی ایجاد کرده است و از این حیث این دوره با دوره‌های پیش از این تفاوت دارد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵