کد مطلب: 75051
 
درس‌هایی برای نیاموختن؟
انتقال فناوری، محک تحریم‌ها و «سازمان‌های دکوری»
 
توسعه فناوری و نوآوری در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی یکی از چالش‌های اساسی پیش‌رو در این صنعت است. برای دست‌یابی به این مهم تلاش‌های بسیاری شده و سازمان‌ها و مجموعه‌های زیادی تشکیل شده است که متاسفانه پس از مدتی به روزمرگی دچار شده و از ماموریت اصلی خود دور افتاده‌اند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۸
توسعه فناوری و نوآوری در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی یکی از چالش‌های اساسی پیش‌رو در این صنعت است. برای دست‌یابی به این مهم تلاش‌های بسیاری شده و سازمان‌ها و مجموعه‌های زیادی تشکیل شده است که متاسفانه پس از مدتی به روزمرگی دچار شده و از ماموریت اصلی خود دور افتاده‌اند.
به گزارش نکونیوز، یکی از ابهامات اساسی این است که سازمان‌ها و مجموعه‌ها شکل‌گرفته، به صورت کاملا دقیق، شفاف و محاسبه شده چه نقشی در کاهش وابستگی‌های فناورانه این صنعت ایفا می‌کنند؟
محک تحریم‌ها‌، آزمایشی اساسی در سنجش عیار توانمندی‌های فناورانه و مدیریت خطرپذیر کشور بود. تحریم‌ها بهتر از هر پژوهشی علمی به طور کاملا عملیاتی و عینی ضعف‌های این صنعت را به رخ کشاند. شاید سخن گفتن از ضعف‌های فناورانه و مدیریت خطرپذیر کشور قبل از تحریم‌ها سخت بود چراکه برخی از مسئولین عمق این مشکلات را باور نکرده و با وعده‌هایی خیالی و دستاوردهایی توهمی تلاش داشتند اینطور وانمود کنند که همه چیز در مسیر صحیح خود رو به پیشرفت است.
سازمان‌های عریض و طویل، با هزینه‌های گزاف برای بیت‌المال، باید کارنامه خود
سازمان‌های عریض و طویل، با هزینه‌های گزاف برای بیت‌المال، باید کارنامه خود را در دوران تحریم دریافت کنند تا نشان داده شود که چند مرده حلاج بوده‌اند. بنظر می‌رسد برخی از سازمان‌های جنبه دکور داشته و قرار نیست باری اساسی از دوش کشور بردارند!
را در دوران تحریم دریافت کنند تا نشان داده شود که چند مرده حلاج بوده‌اند. بنظر می‌رسد برخی از سازمان‌های جنبه دکور داشته و قرار نیست باری اساسی از دوش کشور بردارند! بدیهی است که کیفیت عملکرد هر یک از نهادهای شکل گرفته از قبیل پژوهشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و سایر مجموعه‌های مسئول دولتی در دوران تحریم‌ها یکسان نبوده و برخی بهتر و برخی ضعیف‌تر بوده‌اند. آیا روا نیست که مجموعه‌هایی که تلاش بیشتری کرده‌ و اثربخشی بالاتری داشته‌اند مورد تشویق و مجموعه‌هایی که ضعف عملکردی داشته و بواسطه ضعف آنها بارهای سنگینی بر دوش بیت المال و مردم تحمیل شده، تنبیه شده و در برخورد با آنها بازنگری گردد.
مساله ساختاری‌تر و مهمتر نبود سازوکارهای ساختاریافته برای پایش و ارزیابی زیرمجموعه‌ها در ساختار وزارت نفت است که گزارش‌های ادواری در اختیار عموم صاحب نظران این حوزه قرار دهد.
حال که برخی از تحریم‌ها لغو شده و شرایط مناسب‌تری نسبت به گذشته ایجاد شده تا بتوان با مشکلات کمتری به فناوری‌های مورد نیاز کشور دسترسی پیدا کرد، مساله اصلی این است که به چه میزان از آسیب‌ها و مشکلات تحریم‌ها درس آموخته‌ایم؟ تجربه‌ای که با هزینه‌های بسیار گزاف ایجاد شد و به اذعان مسئولین کشور علی رغم همه ناملایمات آن، نکات مثبتی داشته که از مهمترین نکات مثبت آنها شناخت ضعف‌ها و گلوگاه‌های اساسی صنعت کشور است. حال که از این مشکلات برای چند صباحی گذر کرده‌ایم چشم‌انداز آینده کشور برای عدم رویارویی با این مشکلات و تکرار اشتباهات گذشته چیست؟
ممکن است مسئولین مربوطه شناخت جامع و کاملی از این مشکلات و تنگاها پیدا کرده و برنامه‌هایی برای آنها تدارک دیده باشند که در این‌صورت لازم است گزارشات کارشناسی و معتبر خود را در اختیار فعالین و متخصیصن این حوزه قرار دهند تا آنها هم در شناخت این مشکلات و تدوین راهکارهای مناسب همفکری کرده و بر اساس خرد جمعی احتمال موفقیت را افزایش دهند. بدیهی است بدون ایجاد جریان عمومی و ایجاد هم‌افزایی بین متخصصان این صنعت، راهکارها کم اثر شده و احتمال موفقیت کاهش خواهد یافت.
در فرهنگ کهن خود داریم "آدم عاقل دوبار از یک سوراخ گزیده نمی شود" و امیدواریم که مسئولین ما جزء آدم‌های عاقل باشند!

نویسنده: مهدی صدقیانی
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵