کد مطلب: 66961
 
اقبال برای بازار نفت
 
قیمت نفت طی دومین هفته پیاپی توانسته رشدی را تجربه کند که با تمرکز بر حفظ ایجاد تعادل در بازار نفت با کاهش برنامه‌ریزی نشده مازاد تولید در هفته گذشته، به دست آمده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۲
قیمت نفت طی دومین هفته پیاپی توانسته رشدی را تجربه کند که با تمرکز بر حفظ ایجاد تعادل در بازار نفت با کاهش برنامه‌ریزی نشده مازاد تولید در هفته گذشته، به دست آمده است.

به گزارش ایسنا، اگرچه روز جمعه بازار نفت شاهد کاهش قیمت بوده است اما آمارها نشان می‌دهد که طی دومین هفته پیاپی به طور متوسط در هفته گذشته قیمت نفت روندی افزایشی داشته است.

نفت برنت با کاهشی 11 سنتی معادل 48.70 دلار به فروش رفت که این قیمت از رشدی که طی 6 ماهه گذشته کرده و قیمت را به 49.85 سنت رسانده بود، کمتر است.

نفت خام تگزاس غربی نیز در معاملات روز جمعه 47.75 دلار قیمت‌گذاری شد که این میزان معادل 41 سنت کاهش یافته است و از قیمت متوسط هفت ماهه یعنی 48.09 دلار نیز کمتر است.

همچنین تعداد دکل‌های نفتی آمریکا نیز در هفته‌ای که گذشت نسبت به هفته پیش از آن بدون تغییر یعنی در حد 318 دکل باقی مانده است.

با این وجود نفت دومین هفته افزایش قیمت را در پی اختلالاتی که در تولید در کشورهای نیجریه، کانادا و لیبی رخ داده و باعث کاهش تولید شد، تجربه کرد.

دومینیک چیرچلا از موسسه مدیریت انرژی می‌گوید که به طور کلی تلاطمات بازار نفت تمایل به رشد قیمت دارد که این موضوع در اثر اعتقاد فعالان بازار به این است که بازار نفت در حال تنظیم کردن خود است و روند کاهش تولید ناخواسته در برخی کشورها پروسه تنظیم بازار را سرعت می‌بخشد.

در نیجریه فعالیت‌های نظامی تولید نفت را به کمترین سطح در بیش از 22 سال اخیر یعنی 1.4 میلیون بشکه در روز کاسته است.

در کانادا نیز آتش‌سوزی در یکی از شهرهای نفت‌خیز تولیدکنندگان را به کاهش یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت خام این کشور ناچار کرد اگرچه در روزهای گذشته روند تولید این کشور در حال احیاست.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵