کد مطلب: 79921
 
ریزش شدید نیرو در شانا
شانا در وضعیت «شبه‌تعطیل»
 
شانا معروف‌ترین سایت خبری حوزه انرژی کشور که در رسانه‌های بین‌المللی نیز شناخته شده بود و خبرگزاری‌های خارجی نظیر رویترز از آن خبر نقل می‌کردند، فعالیت‌های خود را به شدت کاهش داده است و احتمالاً از یک بازیگر فعال در حوزه رسانه‌ای به یک وب‌سایت معمولیِ روابط عمومی تبدیل شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۰
شانا معروف‌ترین سایت خبری حوزه انرژی کشور که در رسانه‌های بین‌المللی نیز شناخته شده بود و خبرگزاری‌های خارجی نظیر رویترز از آن خبر نقل می‌کردند، فعالیت‌های خود را به شدت کاهش داده است و احتمالاً از یک بازیگر فعال در حوزه رسانه‌ای به یک وب‌سایت معمولیِ روابط عمومی تبدیل شود.
به گزارش نکونیوز، از روز چهارشنبه هفته پیش تا لحظه تنظیم این خبر، تنها یک خبر در اخبار سطح یکِ شانا منتشر شده است و فعالیت‌های این رسانه مهم تا سطح قابل توجهی کاهش یافته است.
پیگیری‌های خبرنگار نکونیوز حاکی از این است که شانا پس از تغییر مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت، ریزش نیروی زیادی را تجربه کرده است. در شانا سابق بر این ۳۵ خبرنگار مشغول به کار بودند اما در حال حاضر این پایگاه خبری تنها با ۹ خبرنگار کار می‌کند.
بخش بین‌الملل شانا در حال حاضر تنها با یک خبرنگار به‌روز رسانی می‌شود. علاوه بر این، شانا در حال حاضر عکاسی ندارد و عکاسان پیشین این پایگاه خبری تحت عنوان گروه عکس در روابط عمومی وزرات نفت سازماندهی شده‌اند. شانا در حال حاضر برای استفاده از عکاس، باید از روابط عمومی وزارت نفت درخواست عکاس نماید!
شانا علاوه بر فضای رسانه‌ای ایران، در سطح بین‌المللی نیز رسانه شناخته‌شده‌ای است. با یک جستجوی ساده در خبرگزاری رویترز می‌توان فهمید که این خبرگزاری در ۳۲۲ مورد، خبر از شانا نقل کرده است. این بدان معناست که شانا یک بازیگر مهم در عرصه رسانه‌ای بوده که می‌توانسته منافع وزارت نفت را در عرصه بین‌المللی به پیش ببرد.
فضای روانی و رسانه‌ای در بازار نفت، نوسان قیمت‌ها در بازار جهانی، نگاه سرمایه‌گذاران به حوزه انرژی کشور و غیره اهمیت اساسی دارد و رسانه خود یک بازیگر مهم در دیپلماسی انرژی است. با توجه به این واقعیت، اصلاً مشخص نیست طبق چه منطقی روابط عمومی وزارت نفت تصمیم گرفته که شانا را عملاً به حالت «شبه‌تعطیل» نزدیک کند.
روابط عمومی بسیاری از شرکت‌ها یا وزارتخانه‌ها دارای وب‌سایت‌هایی است که نه تنها بازیگری در حوزه رسانه‌ای نیستند، بلکه حتی از به‌روزرسانی‌شان نیز مدت‌ها می‌گذرد. مشخص نیست در صورت تداوم این روند، آیا شانا نیز به یکی از این سایت‌های متعدد تبدیل می‌شود یا خیر.
گذشته از این، خبرنگاران و عکاسان شاغل در شانا در دوران تحریم و پساتحریم نقشی اساسی در انعکاس تحولات و ایجاد جلوه رسانه‌ای مثبت از وزرات نفت داشته‌اند و در هرگونه موفقیت احتمالی این وزراتخانه شریکند. دور کردن این فعالان رسانه‌ای زحمت‌کش از حیطه اصلی و معمولِ رسانه‌ای‌شان، اقدامی منطقی به نظر نمی‌رسد و نیازمند توضیح است.
کسری نوری مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت، خود یک چهره شناخته‌شده رسانه‌ای است که سال‌ها در مطبوعات مختلف کشور فعالیت داشته و حتی سردبیری «مشعل»، نشریه تخصصی وزارت نفت را نیز بر عهده داشته است.
با توجه به این سابقه،باید امیدوار بود که مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت، شانا را به وضعیت قبل بازگرداند و حتی آن را به یک رسانه‌ قوی‌تر و پویاتر تبدیل نماید.
شانا نام مخفف شبکه اطلاع‌رسانی نفت و انرژی است از سال ۱۳۸۱ که توسط اداره کل روابط عمومی وزارت نفت تاسیس شد. شانا به عنوان خبرگزاری رسمی وزارت نفت شناخته می‌شود که وظیفه اطلاع‌رسانی و پوشش خبری کلیه مطالب حوزه نفت، گاز و پتروشیمی را بر عهده دارد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵