داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 83331
 
رشد مثبت درآمد ملی کشور
 
برآوردهای مرکز پژوهش های مجلس از رشد درآمد ملی کشور به عنوان مهمترین شاخص رفاه اجتماعی نشان می دهد که این شاخص در سال ۹۵ حدود ۱۰.۱ درصد می شود .
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۶
برآوردهای مرکز پژوهش های مجلس از رشد درآمد ملی کشور به عنوان مهمترین شاخص رفاه اجتماعی نشان می دهد که این شاخص در سال ۹۵ حدود ۱۰.۱ درصد می شود .

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، درآمد ملی از حاصل جمع درآمدهای مربوط به عامل کار و درآمدهای حاصل از مالکیت که در تولید کالاها و خدمات مشارکت داشته اند به دست می آید.
این شاخص اقتصادی در مقایسه با تولید ناخالص داخلی، معیار مناسب تری از وضعیت رفاه اجتماعی است به شکلی که به طور معمول درآمد ملی سرانه به عنوان شاخص رفاه در نظر گرفته می شود.
آمارهای بانک مرکزی بیانگر آن است که درآمد ملی (سال پایه ۹۰) در سال های ۸۹ و ۹۰ بیشترین درآمد ملی با استفاده از فروش نفت به قیمت بالای ۱۰۰ دلار برای هر بشکه و نیز صادرات بیش از ۲ میلیون بشکه نفت در روز، ثبت شده است.
بر اساس این آمار میزان درآمد ملی کشور در حالی که در سال ۸۸ برابر با چهار میلیارد و ۸۷۷ میلیون ۸۶۰ ریال بود، در سال ۸۹ رقم پنج میلیارد و ۳۱۴ میلیون و ۸۵۲ ریال و در سال ۹۰ به پنج میلیارد و ۵۴۱ میلیون و ۸۴۰ ریال رسید.
بر این اساس درآمد ملی کشور، سال ۹۰ به اوج خود رسید، اما با این حال با منفی شدن رشد اقتصادی در سال های ۹۱ به بعد، درآمد ملی نیز کاهش چشمگیری یافت و در پایان سال ۹۳ به حدود ۷۹ درصد درآمد ملی سال ۹۰ رسید.
سال های ۹۲- ۱۳۹۱ اثر تحریم ها بر درآمد ملی کشور آشکار شد و بار دیگر این درآمدها را به محدوده چهار میلیارد ریال بازگرداند.
تداوم تحریم ها بر فروش نفت و افت قیمت نفت به کمتر از ۲۵ دلار که از اواخر سال ۹۳ آغاز شد، در کاهش درآمد ملی در سال های ۹۳ و ۹۴ اثر خود را نشان داد به شکلی که در سال ۹۴ درآمد ملی کشور به چهار میلیارد و ۱۶۶ میلیون و ۵۳۱ ریال افت کرد.
بانک مرکزی تاکنون درآمد ملی مربوط به سال ۹۵ را منتشر نکرده، اما مرکز پژوهش های مجلس رشد درآمد ملی کشور را برای سال ۹۴ حدود منفی ۹.۵ درصد (۹.۵ -)برآورد کرده اند و در مقابل پیش بینی می کنند که این شاخص برای سال ۹۵ مثبت شود.
افزایش صادرات نفت پس از اجرای برجام و تقویت قیمت این ماده در بازارهای جهانی به بالای ۵۰ دلار در هر بشکه پس از توافق فریز نفتی اوپک، رشد درآمد ملی روند خوبی را در سال های ۹۵ و ۹۶ داشته باشد.
کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس نیز معتقدند: کاهش شدید درآمد ملی در سال ۹۴ بیشتر به سبب کاهش قیمت نفت و رشد منفی تولید ناخالص داخلی در این سال است.
ضمن اینکه مهمترین عامل رشد درآمد ملی ۱۰.۱ درصدی در سال ۹۵ رشد بالای تولید ناخالص داخلی در این سال به شمار می رود و با وجود این میزان رشد درآمد ملی برای سال ۹۵ نیز، همچنان فاصله درآمد ملی کشور با درآمد سال ۱۳۹۰ قابل توجه نشان می دهد.
نتایج محاسبات این مرکز نشان می دهد، چنانچه رشد اقتصادی هشت درصدی هدف برنامه ششم در سال های آینده محقق شود و درآمد ملی نیز به همان میزان رشد داشته باشد، سال ۱۳۹۹ درآمد ملی کشور از درآمد ملی سال ۱۳۹۰ بیشتر خواهد شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵