کد مطلب: 36929
 
افزایش شکاف میان اعضای اوپک
 
با اقدامهای متفاوت تولیدکنندگان عضو اوپک همزمان با کاهش قیمتهای نفت، شکاف میان اعضای این گروه در اواخر هفته گذشته افزایش یافت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۰۶
با اقدامهای متفاوت تولیدکنندگان عضو اوپک همزمان با کاهش قیمتهای نفت، شکاف میان اعضای این گروه در اواخر هفته گذشته افزایش یافت.
به گزارش پایگاه خبری مارکت واچ، ونزوئلا که یکی از صادقترین طرفداران کاهش تولید اوپک بوده است، اواخر هفته گذشته خواستار برگزاری نشست اضطراری این سازمان برای پاسخگویی به افت قیمتها شد اما کویت روز یکشنبه اعلام کرد که کاهش سقف تولید اوپک دور از انتظار است.

در همین حال به نظر می رسد که عربستان سعودی با راضی کردن مشتریان اروپایی و به ضرر دیگر اعضای اوپک، اقدام اخیر خود را برای حفظ سهم خود در بازار گسترش داده است.

معامله گران اعلام کردند که عربستان سعودی هم اکنون خواستار تعهدات بیشتر از سوی برخی مشتریان خود در اروپاست، اقدامی که می تواند این مشتریان از جمله آنهایی که از کاهش اخیر قیمتها بهره می برند را در مخمصه گرفتار کند.

بر اساس این گزارش، شرکت دولتی بازاریابی نفت عراق نیز روز یکشنبه بهای نفت سبک بصره را برای تحویل در ماه نوامبر برای مشتریان آسیایی و اروپایی ٦٠ سنت کاهش داد که در مقایسه با شاخص بازار عمان و دوبی نشاندهنده سه دلار و ١٥ سنت تخفیف برای مشتریان آسیایی و پنج دلار و ٤٠ سنت برای مشتریان اروپایی است.

این آخرین اقدامها و اقدامهای متقابل در زمان اختلاف در اوپک به شمار می آید. اوپک با هدف استفاده بهینه از تولید مشترک اعضای این سازمان برای تأثیر گذاشتن بر قیمتهای جهانی تأسیس شد. عربستان سعودی، بزرگترین تولیدکننده و فرمانده غیر رسمی اوپک، در زمان کاهش قیمتهای اخیر در نظر داشت که به توافق جمعی دست یابد.

بنا بر این گزارش، حتی همکاری اندک میان بسیاری از اعضای اوپک از میان رفته و عربستان سعودی نیز اقدامات یکجانبه انجام داده است. هنگامی که عربستان اوایل فصل تابستان تولید خود را کاهش داد، دیگر اعضای این سازمان با این کشور همراهی نکردند. از آن زمان عربستان سعودی قیمتهای خود را کاهش داده است.

رافائل رامیرز، وزیر امور خارجه ونزوئلا جمعه گذشته خواستار برگزاری نشست اضطراری برای مقابله با کاهش قیمتها شد.

وزیران نفت اوپک ٢٧ نوامبر امسال ( پنجشنبه ٦ آذر) به منظور بررسی سیاست های تولید این سازمان در نیمه نخست در سال ٢٠١٥، برای دومین بار و آخرین بار در سال ٢٠١٤ میلادی در مقر دائمی اوپک در وین اتریش گردهم می آیند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵