کد مطلب: 70949
 
تعلل تا به چند؟
آینده صنعت پتروشیمی و طرح‌های ناتمام
 
پروژه‌های بسیاری در صنعت پتروشیمی تعریف و تصویب شده که براساس برنامه‌های اولیه و منتشره شده می‌باسیت تا سال‌های 94 و 95 به بهره‌برداری برسد. اما مشکلات بسیاری سبب شده که عمده این طرح‌ها پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای نداشته که می‌توان گفت بطور میانگین در حدود 5 درصد هستند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۰
پروژه‌های
در واقع، برخی از شرکت‌های خصوصی یا شبه‌دولتی که مالک برخی از این طرح‌ها هستند طرح را معطل اقدامات خود گذاشته‌اند و شرکت‌های دیگری که در زمینه‌های مشابه مایل به سرمایه‌گذاری و کار هستند نمی‌توانند گام مهمی در این راستا بردارند. آن‌ها نه طرح‌ها را تکمیل می‌کنند و نه آن را به شرکت‌های علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این حوزه واگذار می‌نمایند.
بسیاری در صنعت پتروشیمی تعریف و تصویب شده که براساس برنامه‌های اولیه و منتشره شده می‌باسیت تا سال‌های 94 و 95 به بهره‌برداری برسد. اما مشکلات بسیاری سبب شده که عمده این طرح‌ها پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای نداشته که می‌توان گفت بطور میانگین در حدود 5 درصد هستند. به گزارش نکونیوز، برخی از این پروژه‌ها دارای ظرفیت‌ اقتصادی بالا و جذابیت مالی قابل توجهی هستند که ضرورت دارد هر چه سریع‌تر تعیین تکلیف شوند. در صورتی که این پروژه‌ها مشکل تامین مالی داشته باشند می‌توان برای آنها سرمایه‌گذارانی از بخش خصوصی پیدا کرد. از آنجایی که برخی از این پروژه‌ها متعلق به بخش خصوصی بوده، لازم است شرکت ملی صنایع پتروشیمی به درستی نقش واسطه‌گری و تسهیل‌گری را ایفا کرده و شرایط را به گونه‌ای مدیریت کند تا در صورتی که مجریان پروژه به هر دلیلی علاقمند به ادامه پروژه نیستند، این پروژه‌ها به سایر شرکت‌های بخش خصوصی منتقل شود. از آن‌جا که سرنوشت توسعه صنعت پتروشیمی به اجرای این پروژه‌ها گره خورده، تعیین تکلیف آن‌ها و ایجاد شرایط لازم برای تکمیل آن‌ها از اهمیت اساسی برخوردار است. وجود این پروژه‌های ناتمام و در عین حال با آینده‌ای مبهم، سبب شده بسیاری از طرح‌های اقتصادی مرتبط و مشابه با آنها دچار وضعیت نامعلوم و مبهم شوند. این طرح‌ها در وجوه مختلفی از قبیل خوراک، زنجیره ارزش، زنجیره تامین و زمان به بهره‌برداری رسیدن، به یکدیگر وابسته بوده و تا زمان تعیین تکلیف شدن طرح‌های در دست اجرا، بخش خصوصی فعال در این حوزه، نمی‌تواند در خصوص طرح‌های
در صورت تعیین تکلیف طرح‌های این حوزه و اتخاذ تصمیم‌های لازم، آنگاه شرایط مناسبی فراهم می‌شود تا فعالین این حوزه بتوانند طرح‌های مشابه و مرتبط خود را در شرایط واقعی ارزیابی و با ریسک کمتر و داشتن چشم‌اندازی مشخص‌تر از آینده، پس از یافتن فرصت‌های مناسب سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مرتبط، اقدامات اجرایی لازم را به‌عمل آورند.
مشابه و مرتبط اقدام قابل توجهی انجام دهد. در واقع، برخی از شرکت‌های خصوصی یا شبه‌دولتی که مالک برخی از این طرح‌ها هستند طرح را معطل اقدامات خود گذاشته‌اند و شرکت‌های دیگری که در زمینه‌های مشابه مایل به سرمایه‌گذاری و کار هستند نمی‌توانند گام مهمی در این راستا بردارند. آن‌ها نه طرح‌ها را تکمیل می‌کنند و نه آن را به شرکت‌های علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این حوزه واگذار می‌نمایند. چنین شرایطی باعث شده است تا برخی از طرح‌های مهم توسعه صنعت پتروشیمی معلق بماند. دست روی دست گذاشتن، اتلاف زمان و صرف منابع مالی مورد نظر برای تکمیل طرح‌ها در جاهای دیگر باید با تمهیدات مناسب متوقف گردد تا امر توسعه صنعت پتروشیمی به دلیل سوء‌مدیریت‌ها یا سوءاستفاده‌ها معطل نماند. در صورت تعیین تکلیف طرح‌های این حوزه و اتخاذ تصمیم‌های لازم، آنگاه شرایط مناسبی فراهم می‌شود تا فعالین این حوزه بتوانند طرح‌های مشابه و مرتبط خود را در شرایط واقعی ارزیابی و با ریسک کمتر و داشتن چشم‌اندازی مشخص‌تر از آینده، پس از یافتن فرصت‌های مناسب سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مرتبط، اقدامات اجرایی لازم را به‌عمل آورند. مهدی صدقیانی
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵