۱
 
کد مطلب: 87059
 
از پیش‌گویی سلطان حفاری آمریکا تا واقع‌بینی بلومبرگ
چگونه «عیاشی» صنعت شیل به «قتل بازار نفت» منجر شد؟
 
هارولد هام، سلطان حفاری آمریکا، که به واسطه فعالیت در صنعت شیل میلیارد شده بود، اوایل سال جاری میلادی گفته بود که «عیاشی افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت شیل» ممکن است به «قتل بازار نفت» منجر شود. بلومبرگ دیروز مطلبی با این مضمون منتشر کرد که شرکت‌های حفاری صنعت شیل ممکن است در حال «کندن گور خود» باشند. شواهد دیگر نیز به نوعی صحت گفته‌های هارولد هام را تأیید می‌کند.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۰
هارولد هام، سلطان حفاری آمریکا، که به واسطه فعالیت در صنعت شیل میلیارد شده بود، اوایل سال جاری میلادی گفته بود که «عیاشی افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت شیل» ممکن است به «قتل بازار نفت» منجر شود. بلومبرگ دیروز مطلبی با این مضمون منتشر کرد که شرکت‌های حفاری صنعت شیل ممکن است در حال «کندن گور خود» باشند. شواهد دیگر نیز به نوعی صحت گفته‌های هارولد هام را تأیید می‌کند.
به گزارش نکونیوز، اوپک در آخرین گزارش خود اذعان کرده که روند رسیدن بازار نفت به توازن با سرعت آهسته‌تری دنبال می‌شود. آژانس بین‌المللی انرژی صراحتاً گفته است که بازار نفت تا آخر سال ۲۰۱۷ به توازن نمی‌رسد.
در تب و تاب روند نزولی قیمت نفت، انگشت اتهام به سمت صنعت شیل آمریکا دراز شده است. همزمان با اجرایی شدن طرح کاهش تولید نفت اوپک و غیراوپک از اول ژانویه ۲۰۱۷، تولید نفت آمریکا نیز رو به فزونی گذاشته است. شاید کسی فکرش را نمی‌کرد که افزایش تولید نفت آمریکا آن‌چنان ابعاد بزرگی به خود بگیرد که توافق نفتی را تا حد زیادی بی‌اثر سازد. اما این امر حالا پیش چشمان ماست و واقعیت پیدا کرده است.
تولید نفت آمریکا هم‌اکنون بیش از ۹.۳ میلیون بشکه در روز است. آژانس بین‌المللی انرژی دیروز پیش‌بینی کرد که تولید نفت آمریکا در انتهای سال ۲۰۱۷ نسبت به آغاز آن، ۹۲۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد.
شرکت‌های فعال در صنعت نفت شیل آمریکا از اواخر سال گذشته تحت تأثیر افزایش نسبی قیمت نفت سرمایه‌گذاری‌های خود را افزایش دادند. آن‌ها انتظار داشتند به واسطه طرح کاهش تولید نفت اوپک، قیمت نفت بالا برود. چنین چیزی واقعاً به وقوع پیوست؛ اما این شرکت‌ها فراموش کرده بودند که با افزایش سرمایه‌گذاری آن‌ها و افزایش تولید نفت، قیمت‌ها مجدداً سقوط می‌کند.
شرکت نفتی آناکدارکو سرمایه‌گذاری خود را در صنعت شیل در سال جاری نسبت به سال ۲۰۱۶، ۷۰ درصد افزایش می‌دهد. شرکت یی او جی ریسورسز نیز میزان هزینه‌کرد خود را ۴۴ درصد افزایش می‌دهد. اکسان موبیل نیز در سال ۲۰۱۷، یک‌سوم بودجه حفاری خود را در صنعت شیل صرف می‌کند. این تصمیمات همگی حدود پنج ماه و نیم پیش گرفته شد. در لحظه فعلی تبعات این تصمیمات هنوز به طور کامل آشکار نشده است؛ اما رفته رفته عده بیشتری به این موضوع پی می‌برند که با حرص و ولع فعلی صنعت شیل، قیمت نفت ممکن است سقوط بیشتری را تجربه کند.
هارولد هامِ میلیاردر، که مشاور غیررسمی ترامپ در حوزه انرژی است، در همان ابتدای سال جاری میلادی، چنین روندی را مشاهده کرده بود. وی هشدار داده بود که «عیاشی» اندیشیده نشده ناشی از افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت شیل ممکن است از طریق کاهش جدی قیمت نفت به «قتل بازار نفت» منجر شود. هام گفته بود تولید نفت آمریکا می‌تواند افزایش زیادی داشته باشد، اما این کار باید به صورت حساب‌شده انجام شود و در غیر این‌صورت، «ما بازار نفت را خواهیم کُشت».
پیش‌گویی سلطان حفاری آمریکا حالا خود را در قالب واقع‌بینی بلومبرگ نشان می‌دهد: آن‌جا که بلومبرگ اذعان می‌کند که شرکت‌های فعال در صنعت شیل، در حال کندن گور خود هستند.
بسیاری از شرکت‌های فعال در صنعت شیل برای توجیه اقتصادی فعالیت‌هایشان به قیمت‌های بالاتر از ۴۵ دلار به ازای هر بشکه نیاز دارند. همزمان با کاهش قیمت‌ها و حرکت قیمت‌های نفت به سمت ۴۰ دلار، بسیاری از این شرکت‌ها با زیان اقتصادی روبرو خواهند شد. به نظر می‌رسد دود آتش افروخته شده توسط شرکت‌های فعال در صنعت شیل، به چشم خود این شرکت‌ها خواهد رفت.
تعداد زیادی از شرکت‌های کوچک و متوسط فعال در صنعت شیل ظرف ماه‌های آتی باید منتظر افزایش بدهی‌ها و ورشکستگی باشند. در سال ۲۰۱۶، بدهی شرکت‌های آمریکایی فعال در صنعت نفت و گاز که اعلام ورشکستی کردند به ۳۹ میلیارد دلار رسید. این در حالی است که بنا به آمارهای موسسه فیچ، بدهی شرکت‌های نفت و گازِ ورشکسته آمریکایی در سال ۲۰۱۵ کمتر از نصف این میزان، یعنی ۱۵ میلیارد دلار، بود.
آیا باید منتظر افزایش حجم بدهی چنین شرکت‌هایی باشیم؟ به احتمال بسیار زیاد جواب مثبت خواهد بود. چرا که در سال ۲۰۱۶ قیمت نفت در مجموع افزایش یافته بود اما در سال ۲۰۱۷ قیمت نفت تا این‌جای کار نسبت به ابتدای سال، کاهش یافته و از سوی دیگر سرمایه‌گذاری‌های با ریسک بالایِ این شرکت‌ها نیز افزایش یافته است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۱۴:۵۳:۱۵
ببینید از بعد جنگ دو م جهانی هیمشه مازاد نفت بوده. الان اوپک و تولیدکنندگان سنتی مازاد نفت دارند. اگر نفت را با 10 دلار تولید و 50 دلار میفرشند (چهار برابر سود!) به خاطر سیستم سهمیه بندی است. اگر اوپکی ها می خواستند ماننند سایر تولیدکنندگان جهان رقابت کنند الان نفت 15 دلار بود. شیلی ها هم آخر سر بعد گرفتن سهمی از بازار با اوپک و بقیه دست به کارتل میزنند. من مطئنم زیاد طول نمی کشد. وقتی میوشد اندکی تولید ثروت هنگفت بدست اورد چرا ارزان فروشی کنند. انها به دبنال گرفتن سهم از باز هستند. شاید این در ده سال اینده سهم با افزایش تقاضا بدست باید.
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵