کد مطلب: 71759
 
دستاوردهای نفت در پساتحریم
صادرات نفت به روزهای اوج بازگشت
آمار صادرات نفت به کره و هند
 
دستاوردهای صنعت نفت کشور در دوران پساتحریم رفته رفته روشن‌تر می‌شود. امروز وزارت تجارت کره اعلام کرد که واردات نفت خام کره جنوبی از ایران در سه ماهه دوم سال جاری میلادی نسبت به همین دوره در سال قبل، بیش از دو برابر شده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۴
دستاوردهای صنعت نفت کشور در دوران پساتحریم رفته رفته روشن‌تر می‌شود. امروز وزارت تجارت کره اعلام کرد که واردات نفت خام کره جنوبی از ایران در سه ماهه دوم سال جاری میلادی نسبت به همین دوره در سال قبل، بیش از دو برابر شده است.
به گزارش نکونیوز، وزارت تجارت، صنعت و انرژی کره امروز اعلام کرد که واردات نفت خام کره جنوبی از ایران در ماه‌های آوریل تا ژوئن 2016، نسبت به همین دوره در سال گذشته، 123.3 درصد افزایش یافته است.
کره جنوبی در این دوره سه ماهه جمعاً 25.35 میلیون بشکه نفت خام از ایران وارد کرده است، در حالی که این کشور در دوره سه ماهه دوم سال 2015، 11.35 میلیون بشکه نفت خام از ایران وارد کرده بود.
تحریم‌ها باعث شده بود تا صادرات نفت ایران به کره کاهش یابد. با این حال، با لغو تحریم‌ها صادرات نفت ایران به کره به‌طرز خیره‌کننده‌ای افزایش یافته است. کره در سال 2011 معادل 9.36 میلیارد دلار از ایران نفت خام خریده بود، با این حال خرید نفت خام این کشور از این تنها به 2.27 میلیارد دلار در سال 2015 رسید. اکنون دوباره صادرات نفت ایران به کره اوج گرفته و انتظار می‌رود معادل دلاری آن نیز افزایش یابد؛ گرچه به دلیل قیمت‌های پایین نفت، رسیدن به درآمدهای سالیان پیش از تحریم‌ها که قیمت نفت بیش از 100 دلار به ازای هر بشکه بود، امکان‌پذیر نیست.
پیش از این نیز، آمارها حاکی از افزایش واردات نفت خام هند از ایران بودند. در هفت ماه نخست سال جاری میلادی هند به طور متوسط روزانه 359 هزار بشکه نفت از ایران وارد کرد که 67 درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد داشته است. انتظار می‌رود که هند واردات نفت خود از ایران را به‌طور متوسط به 400 هزار بشکه در روز برساند.
دو پالایشگاه بزرگ هند که با اعمال تحریم‌های یکجانبه و چندجانبه آمریکا و اتحادیه اروپا، خرید نفت خام از ایران را متوقف کرده بودند، اکنون مجددا واردات نفت از ایران را از سر گرفته‌اند. شرکت هندوستان پترولیوم و بهارات پترولیوم، دومین و سومین پالایشگاه بزرگ هند هستند که برخلاف رویه خود در دوره تحریم‌ها، اقدام به واردات نفت ایران کرده‌اند.
بهارات پترولیوم خرید نفت از ایران را از نوامبر 2011 متوقف کرده بود. شرکت هندوستان پترولیوم نیز پس از ماه مه 2013 اولین بار است که اقدام به واردات نفت از ایران می‌کند.
افزایش صادرات نفت خام ایران در حالی صورت می‌گیرد که مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب اعلام کرده که ایران به وعده خود عمل کرده و توانسته افزایش تولید یک میلیون بشکه‌ای نفت خام را محقق کند.
سرعت ایران در افزایش تولید و صادرات نفت خام خود حیرت بسیاری از کارشناسان خارجی را برانگیخته است. بسیاری از کارشناسان خارجی بر این گمان بودند که ایران به دلیل کمبود سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های نفتی نمی‌تواند طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تولید نفت خود را به سرعت پس از لغو تحریم‌ها افزایش دهد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵