کد مطلب: 92189
 
قزاقستان منتظر پیشنهاد چرب‌تر!
 
قزاقستان مایل است غول‌های نفتی که در راس آنها شل و انی قرار دارند، پیشنهاد بهتری ارایه کنند تا اختلاف بر سر تقسیم سود در پروژه گازی کاراچاگاناک پایان پیدا کند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۶
قزاقستان مایل است غول‌های نفتی که در راس آنها شل و انی قرار دارند، پیشنهاد بهتری ارایه کنند تا اختلاف بر سر تقسیم سود در پروژه گازی کاراچاگاناک پایان پیدا کند.

به گزارش ایسنا، کانات بوزومبایف، وزیر انرژی قزاقستان به رویترز گفت: تولید در میدان نفتی بزرگ کاشاگان تحت پروژه توسعه‌ای به ارزش دو میلیارد دلار که نصف هزینه اولیه برآورد شده است، در مدت دو سال ممکن است از ۲۰۰ هزار بشکه در روز به ۴۵۰ هزار بشکه در روز برسد.

یکی از شرکت‌هایی که در توسعه میدان میعانات گازی کاراچاگاناک حضور دارد، اعلام کرد قزاقستان ادعای حقوقی ۱.۶ میلیارد دلاری علیه شرکت‌های خارجی حاضر در این پروژه مطرح کرده است. وزارت انرژی قزاقستان اعلام کرده اختلاف بر سر محاسبات درباره سهم هر یک از طرفین در تولید این میدان است.

یک مدیر شرکت دولتی قزاقستان به رویترز گفت: گروه شرکت‌های خارجی ساخت یک کارخانه فرآوری گاز در قزاقستان در قبال حل این اختلاف را پیشنهاد کرده است.

وزیر انرژی قزاقستان حاضر به افشای جزییات پیشنهاد این کنسرسیوم نشد اما اعلام کرد قزاقستان این پیشنهاد را ناکافی می‌داند.

بر اساس گزارش رویترز، انی و شل هر یک ۲۹.۲۵ درصد سهم در پروژه کاراچاگاناک واقع در شمال غربی قزاقستان دارند و سهم شرکت قازمونای گاز ۱۰ درصد، شورون ۱۸ درصد و لوک اویل ۱۳.۵ درصد است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵