کد مطلب: 92954
 
تشریح اهمیت خط لوله صلح برای پاکستان
 
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان، اجرای خط لوله انتقال گاز ایران - پاکستان موسوم به ' خط لوله صلح ' را عامل موثر تحقق نیاز انرژی ' کریدور اقتصادی چین -پاکستان (CPEC) عنوان کرد.
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۷
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان، اجرای خط لوله انتقال گاز ایران - پاکستان موسوم به ' خط لوله صلح ' را عامل موثر تحقق نیاز انرژی ' کریدور اقتصادی چین -پاکستان (CPEC) عنوان کرد.
به گزارش ایرنا 'مهدی هنردوست'در سخنرانی در 'موسسه مطالعات سیاسی ' اسلام آباد پاکستان، تاکید کرد:ایران با داشتن یکی از بزرگترین ذخایر گازی جهان، به عنوان یکی از ضرورت های تحقق طرح بزرگ 'کریدور اقتصادی چین - پاکستان' مطرح است.
وی اضافه کرد:جمهوری اسلامی ایران منابع گازی فراوان دارد و پاکستان همچنان به عنوان یکی از مقاصد عمده ایران برای فروش گاز این کشور مطرح است.
هنردوست همچنین در خصوص طرح بزرگ ' کریدور اقتصادی چین - پاکستان (CPEC) گفت:ابتکار چین در این موضوع نه تنها باید به عنوان تجارت و کسب و کار، بلکه به عنوان عامل ' تغییر دهنده سرنوشت و آینده' کل منطقه دیده شود.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان با تاکید بر لزوم اجرای کامل طرح انتقال گاز ایران به پاکستان اضافه کرد:ایران در حال حاضر سهم خود را در اجرای خط لوله گاز به پاکستان را انجام داده و منتظر طرف پاکستانی است که سهم خود را در سریع ترین زمان انجام دهد تا این طرح به نتیجه مطلوب مورد نظر برسد.
این مقام رسمی جمهوری اسلامی ایران همچنین با تشریح مشترکات دو کشور و ملت تصریح کرد:ایران و پاکستان از لحاظ تاریخی و فرهنگی، یک ملت بوده اند و نگرانی و منافع مشترک فراوان دارند.
سفیر ایران در پاکستان در بخش پایانی سخنانش بر لزوم توسعه همکاری دوجانبه در زمینه های تجارت، انرژی، گسترش صلح منطقه ای تاکید کرد و گفت:این همکاری، برای دو کشور منافع مشترک به همراه دارد.
در ادامه این نشست، 'خالد محمود' رئیس موسسه مطالعات استراتژیک اسلام آباد(ISSI) که خود در یک بازه زمانی سفیر پاکستان در ایران بود نیز، گفت:به عنوان نماینده پاکستان در جمهوری اسلامی ایران خدمت کرده ام و پاکستان و ایران در دوران های سخت، در کنار همدیگر بوده اند.
وی تصریح کرد:اگرچه فراز و نشیب هایی در روابط دو کشور بوده است، ارتباط و تعامل دو کشور در دوران های مختلف، پایدار و دست نخورده باقی مانده است.
خالد محمود تاکید کرد:گسترش همکاری پاکستان با ایران نظیر گسترش با چین، فرصت مناسبی برای طرفین است.
جمهوری اسلامی ایران، آمادگی خود را برای پیوستن به کریدور اقتصادی چین- پاکستان موسوم به 'سیپک' اعلام کرده است.
حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز سال گذشته در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در دیدار با نخست‌وزیر پاکستان از تمایل ایران برای پیوستن به سیپک خبر داد.
چین از این پیشنهاد ایران حمایت کرده و پاکستان نیز این پیشنهاد ایران را گام مهم قلمداد کرده است.
پروژه گازرسانی از ایران به پاکستان موسوم به خط گاز صلح سال‌هاست آغاز شده اما دخالت کشورهای مختلف اجرای آن را در پاکستان به تأخیر انداخته است.
میزان مصرف گاز در پاکستان طی ۲۰ سال گذشته بیش از ۸۰ درصد افزایش داشته است. جمعیت پاکستان به‌سرعت در حال رشد است و تعداد انشعابات گاز از ۴ میلیون به ۸.۴ میلیون انشعاب افزایش یافته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵