کد مطلب: 39304
 
نگاهی به تاثیر دومین اقتصاد بزرگ جهان بر بازار انرژی
چین در سقوط قیمت نفت چه نقشی دارد؟
 
پس از عدم توافق اعضای اوپک در رسیدن به اجماع برای کاهش سقف تولید و در نتیجه کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی، تمام نگاه‌ها به این سازمان دوخته شده است. با این حال گذشته از تصمیم اوپک برای حفظ سقف تولید خود، یکی از دلایل عمده کاهش قیمت نفت، کاهش تقاضا عنوان شده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۳
پس از عدم توافق اعضای اوپک در رسیدن به اجماع برای کاهش سقف تولید و در نتیجه کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی، تمام نگاه‌ها به این سازمان دوخته شده است. با این حال گذشته از تصمیم اوپک برای حفظ سقف تولید خود، یکی از دلایل عمده کاهش قیمت نفت، کاهش تقاضا عنوان شده است. حال اگر می‌خواهید درک کنید که چرا تقاضا برای نفت کاهش یافته، روندی که احتمالا ادامه پیدا خواهد کرد، به جایی به جز چین ختم نمی شود.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز به نقل از وب‌سایت مارکت واچ (MarketWatch)، اختلاف‌نظر عمیقی میان دولتمردان چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان وجود دارد. اختلاف بر سر این‌که آیا آمارهایی که این روزها اعام می‎شود نشاندهنده کندی دردناک رشد اقتصادی پس از سال‌ها رشد سریع است یا تلاش برای ایجاد توازن اقتصادی. به نظر می‌رسد که تعریف دولتمردان چینی از شرایط امروز
در چند دهه اخیر که چین به اقتصاد جهانی پیوسته، تقاضای جهان برای نفت همواره تحت تاثیر تقاضای این کشور برای نفت بوده است. به‌طوری که باز شدن درهای این کشور به روی اقتصاد جهانی باعث افزایش قیمت جهانی نفت از حدود بشکه‌ای 20 دلار به بشکه‌ای نزدیک به 100 دلار بوده است. این افزایش قیمت با پیوستن چین به سازمان تجارت جهانی در دهه گذشته ارتباط دارد؛ دوره‌ای که این کشور به تنهایی معادل نفت مصرفی ژاپن و انگلیس، نفت مصرف می‌کرد
اقتصادی این کشور با یکدیگر تفاوت اساسی دارد.
با این حال اگر تولید کالاهای صنعتی را به عنوان شاخصی مشخص برای رشد اقتصادی چین در نظر بگیریم نیاز به این شک و تردید نیست: اقتصاد چین وارد شرایط دشواری شده و تفسیرهای خوشبینانه سیاستمداران نیز نمی‌تواند واقعیت‌های موجود را کتمان کند.
اکنون قیمت نفت در بازارهای جهانی در حال سقوط است، جایی که چین نیز دیگر در مناقصه‌ها رقم بالاتری را برای واردات نفت پیشنهاد نمی‌کند. با این حال هنوز تقاضای چین برای نفت در بازارهای جهانی عاملی تعیین‌کننده است. در چند دهه اخیر که چین به اقتصاد جهانی پیوسته، تقاضای جهان برای نفت همواره تحت تاثیر تقاضای این کشور برای نفت بوده است. به‌طوری که باز شدن درهای این کشور به روی اقتصاد جهانی باعث افزایش قیمت جهانی نفت از حدود بشکه‌ای ۲۰ دلار به بشکه‌ای نزدیک به ۱۰۰ دلار بوده است. این افزایش قیمت با پیوستن چین به سازمان تجارت جهانی در دهه گذشته ارتباط دارد؛ دوره‌ای که این کشور به تنهایی معادل نفت مصرفی ژاپن و انگلیس، نفت مصرف می‌کرد.
تاثیر تقاضای چین بر بازارهای انرژی به حدی است که بعید است بازار نفت بتواند کشور یا حتی قاره‌ای را پیدا کند که تا این اندازه بر رشد یا کاهش تقاضای نفت تاثیرگذار باشد. با این حال اخیرا برخی پیش‎بینی‌های بلندمدت حاکی از آن است که چین این هژمونی خود برای بازارهای انرژی را از دست خواهد داد.
تا همین اواخر، اقتصاددان‌های بسیاری پیش‌بینی کرده بودند که چین به‌زودی با پیش‌ گرفتن از ایالات متحده آمریکا، نخستین مصرف‌کننده بزرگ نفت در جهان خواهد شد. اما اکنون دلایلی برای تردید در پیش‌بینی‌های این‌چنینی وجود دارد. به عنوان مثال، چین پس از پیشی گرفتن از آمریکا که بزرگترین بازار خودرو در جهان را در سال ۲۰۱۰ داشت، در سال‌های اخیر با مشکلاتی مانند ترافیک‌های سنگین شهری و آلودگی شدید هوا در شهرهای بزرگ خود روبه رو شده است. این چالش‌ها مقام‌های دولتی را مجبور کرده که با بخشنامه‌ها و اقدامات اداری رشد صنعت خودروسازی، حداقل در داخل کشور را مهار کنند. اقدامی که تاثیر زیادی بر میزان تقاضای این کشور برای وارات نفت داشته است. از نگاه کارشناسان، به دلیل مسائلی از این دست، جای تعجب نیست که توانایی چین برای حفظ تاثیرگذاری خود در بازار انرژی روز به روز کاش می‌یابد.
گرچه نباید فراموش کرد که کاهش قیمت جهانی نفت برای چین منافع کوتاه‌مدت زیادی نیز دارد. گذشته از سودی که خطوط هواپیمایی، کشتیرانی و شرکت‌های مصرف‌کننده محصول از ناحیه کاهش قیمت جهانی نفت عایدشان می‎شود گزارش‌های متعددی نشان می‎دهد که چین با استفاده از شرایط بازار در حال افزایش ذخایر انرژی خود و خرید نفت به نازلترین قیمت از تولیدکنندگانی است که چاره‌ای جز فروش محصول خود در شرایط فعلی ندارند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵