کد مطلب: 103340
 
ایران و عربستان اشتراک منافع دارند
 
معاون سابق امور اوپک وزارت نفت معتقد است: اشتراک منافع میان اعضا مانند ایران و عربستان اجازه نمی‌دهد این کشورها مشکلات دوجانبه را به چند جانبه سرایت دهند و این افزایش قیمت به نفع تمام اعضا است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۲
معاون سابق امور اوپک وزارت نفت معتقد است: اشتراک منافع میان اعضا مانند ایران و عربستان اجازه نمی‌دهد این کشورها مشکلات دوجانبه را به چند جانبه سرایت دهند و این افزایش قیمت به نفع تمام اعضا است.

رضا مدیر ( معاون سابق امور اوپک وزارت نفت) در گفت‌وگو با ایلنا در مورد تاثیر توافق اوپک بر قیمت نفت گفت: یکی از دستاوردهای مهم و موفق اوپک جلب نظر کشورهای غیر عضو در راس آن روسیه برای کاهش عرضه بود که باعث افزایش قیمت نفت در بازرار جهانی شد به طوری که اوپک و غیر اوپک امیدوارند این توافق در سال آینده نیز ادامه داشته باشد.

وی ادامه داد: پیش بینی قیمت نفت برای سال 2018 تقریبا 80 دلار در هر بشکه بود که به طور متوسط 65 تا 70 دلار در نظر می گرفتند و بخش دیگر را به مسایل ژئوپلیتیک از جمله بازگشت تحریم ها، اختصاص می‌دادند.

این کارشناس انرژی اضافه کرد: از سویی ناامیدی در عرضه نفت شیل باعث شد تا به قول بورس بازان شرایط گاوی ( روند صعودی قیمت) بر شرایط خرسی ( روند کاهشی قیمت) غلبه کند، البته افزایش قیمت نفت از 80 دلار به مسایل بزرگ ژئوپلیتیکی بستگی دارد.

مدیر با اشاره به اختلافات سیاسی اعضای اوپک گفت: این سازمان سال‌های سختی مانند جنگ ایران و عراق را پشت سر گذاشته است، اما اشتراک منافع میان اعضا مانند ایران و عربستان اجازه نمی‌دهد این کشورها مشکلات دوجانبه را به چند جانبه سرایت دهند و این افزایش قیمت به نفع تمام اعضا است.

وی در مورد متنفع شدن عربستان و امریکا از افزایش قمیت گفت: در مورد عربستان این اجماع وجود دارد که عربستان در حال تبدیل شدن از کبوتر به عقاب و طرفدار قیمت‌های بالای نفت است تا هم سهام شرکت ارامکو را افزایش دهد و هم کسری بودجه ناشی از جاه‌طلبی‌های اقتصادی را پوشش دهند.

وی ادامه داد: در مورد آمریکا هم نیروهایی مانند شرکت‌های نفتی در تگزاس وجود دارند که خواستار افزایش قیمت نفت هستند و در مقابل آن نیروهایی هستند که به دلیل وارد کننده بودن امریکا و ترس از تاثیر منفی بر اقتصاد مردم، طرفدار قیمت پایین هستد و در این میان دولت امریکا نقش فعالی در برقراری تعادل بین این دو گروه را دارد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵