کد مطلب: 44614
 
دورویی آمریکا در قضیه سوریه
 
هر روز که می‌گذرد دورویی سران آمریکا در قضیه سوریه روشن‌تر می‌شود.به گزارش ایرنا، بحران سوریه که از اسفند ماه سال ۸۹ به هدایت و فرماندهی مستقیم آمریکا و با تجهیز تروریست‌های خارجی و داخلی برای جنگ با حکومت سوریه آغاز شد، هر روز ابعاد تازه ای به خود می‌گیرد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۳
هر روز که می‌گذرد دورویی سران آمریکا در قضیه سوریه روشن‌تر می‌شود.به گزارش ایرنا، بحران سوریه که از اسفند ماه سال ۸۹ به هدایت و فرماندهی مستقیم آمریکا و با تجهیز تروریست‌های خارجی و داخلی برای جنگ با حکومت سوریه آغاز شد، هر روز ابعاد تازه ای به خود می‌گیرد. سران کشورهای غربی - عربی و ترکیه که زمان حداکثری سه ماهه برای شکست حکومت و ارتش سوریه در نظر گرفته بودند، با گذشت چهار سال از بحران این کشور و آوارگی حدود نیمی از جمعیت ۲۳میلیون نفری سوریه و کشته شدن بیش از ۳۰۰هزار سوری بی‌گناه، متوجه شدند که قضیه به همین سادگی‌ها که آنها فکر می‌کردند، نبود. با گذشت حدود ۲۰ ماه از بحران سوریه و اشغال حدود ۷۰ درصد خاک این کشور از سوی گروه‌های تروریستی - تکفیری به یک باره ورق برگشت و مردم، ارتش و حکومت سوریه با تعامل و وحدتی مثال‌زدنی، دفاعی فراگیر را در مقابله با تروریست‌ها آغاز کردند که این امر موجب آزادسازی بسیاری از نقاط اشغال شده از دست تروریست‌ها شد، به حدی که هم‌اکنون فقط حدود ۲۵درصد خاک سوریه در اشغال گروهک‌های تروریستی - تکفیری باقی مانده و آزادسازی مناطق دیگر نیز ادامه دارد. با افشا شدن چهره واقعی تروریست‌های تکفیری و اهداف آنها در سوریه و عراق، سران آمریکا که تا چندی قبل حمایت‌های همه‌جانبه از تروریست‌ها می‌کردند، در چرخشی آشکار درصدد هستند تا خود را «آدم خوب داستان» بحران سوریه و عراق نشان دهند. در چند ماه گذشته و با تقسیم تروریست‌های خوب و بد از سوری غربی‌ها به ویژه آمریکا در بحران سوریه، ایالات متحده، چند کشور غربی - عربی و ترکیه متعهد شدند که به برخی از معارضان صوری سلاح، تجهیزات به همراه آموزش‌های لازم را بدهند تا آنها بتوانند حکومت سوریه را ساقط کنند، کاری که تا پیش از این نیز در حق تمام گروه‌های تروریستی در سوریه انجام می‌دادند، ولی اعلام رسمی نمی‌کردند. در حالی که اقدامات ضدانسانی آمریکایی‌ها در تجهیز و حمایت از گروه‌های تروریستی در سوریه ادامه دارد، (جمعه) رئیس دستگاه جاسوسی ایالات متحده (سیا) اعلام کرد که آمریکا خواستار فروپاشی دولت بشار اسد نیست. جان برنان در اظهاراتی متناقض با اقدامات سران آمریکا در سوریه ادعا کرد که واشنگتن خواستار فروپاشی حکومت سوریه نیست، چرا که (حمایت از تروریست‌ها) می‌تواند راه به قدرت رسیدن گروه‌های تندرو را در این کشور باز کند. رئیس سازمان جاسوسی آمریکا در عین حال مدعی شد که با توجه به ظهور داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در سوریه، واشنگتن دلیل خوبی برای نگرانی در مورد جایگزین احتمالی بشار اسد رئیس جمهوری این کشور در صورت سقوط دولت وی، دارد. وی با بیان اینکه عناصر افراطی از جمله گروه داعش و شبه‌نظامیان کهنه‌کار القاعده اکنون در بخش‌هایی از سوریه برخاسته‌اند، در دروغی آشکار گفت: آخرین چیزی که ما می‌خواهیم انجام دهیم این است که به آنها اجازه ندهیم وارد دمشق شوند. برنان با هم‌ردیف قرار دادن تلاش‌های مسکو در راستای اقدامات آمریکا در سوریه مدعی شد که هیچ کدام از ما یعنی روسیه، آمریکا، ائتلاف و کشورهای منطقه‌ای خواستار فروپاشی دولت و نهادهای سیاسی در سوریه نیستند. این سخنان برنان، به هیچ وجه از سوی تحلیلگران منطقه درست ارزیابی نمی‌شود.
چرا آمریکا به دنبال تغییر رویکرد در سوریه است؟
در ماه‌های اخیر ارتش و نیروهای مردمی سوریه پیروزی‌های چشمگیری کسب کرده و مناطق زیادی را از اشغال تروریست‌های تکفیری آزاد کرده‌اند و ارتش عراق نیز مکمل همین پیروزی‌ها، ضربه‌های سنگینی به گروهک تروریستی داعش وارد کرده است که این امر نگرانی‌های زیادی برای اربابان آمریکایی آنها ایجاد نموده، به حدی که برخی سران گروهک تروریستی داعش اعلام کرده‌اند که با سخت‌تر شدن شرایط در عراق و سوریه راهی نیجریه و لیبی در آفریقا خواهند شد. دفاع ارتش و نیروهای مردمی در سوریه و همچنین ارتش و داوطلبان مردمی در عراق موجب تغییر در نگرش سران آمریکا در این دو کشور شده است. ارتش سوریه و زیربنای اقتصادی این کشور با گذشت چهار سال از بحران دچار آسیب‌های فراوانی شده، امری که سران آمریکا و رژیم صهیونیستی توانستند با پول‌های عربی و اسلام‌گراهای تندرو یا همان تکفیری‌ها بدان دست یابند. هم‌اکنون که ارتش و اقتصاد سوریه به عنوان محور مقاومت اسلامی ضدصهیونیستی آسیب‌های فراوان دیده است، رئیس سیا اعلام می‌کند که آمریکا خواستار فروپاشی دولت اسد نیست؛ ادعایی که هرچند مضحک است، اما می‌توان دلیل مهمی برای آن درنظر گرفت و آن‌هم ترس از بازگشت یا فرار تروریست‌های تکفیری به کشورهای خود از جمله آمریکاست که عواقب خطرناکی را برای کشورهای غربی خواهد داشت. سوال مهم این است که چرا رئیس سیا با گذشت چهار سال از بحران سوریه و فراگیر شدن اقدامات تروریستی داعش در منطقه اعلام کرده که خواستار فروپاشی دولت اسد نیست، آیا احتمال شعله‌ور شدن آتش این بحران به کشورهای منطقه از جمله عربستان و اردن و هدف قرار گرفتن منافع نامشروع آمریکا در منطقه باعث نشده که رئیس سیا این‌گونه اظهار نظر کند؟

منبع: ارمان -مجید جعفری
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵