کد مطلب: 69644
 
نکاتی درباره حادثه پتروشیمی بوعلی
حمیدرضا شکوهی
 
حادثه آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی در ماهشهر، حادثه ای بود که از هر منظری به آن بنگریم نمی توانیم با بی تفاوتی از کنار آن عبور کنیم. چرا که حادثه ای رخ داده که از بیسابقه ترین حوادث صنعت پتروشیمی بوده و اگرچه بر خلاف برخی حوادث سالهای گذشته تلفات جانی نداشت، اما خسارات مالی فراوانی در پی داشت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۰
حادثه آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی در ماهشهر، حادثه ای بود که از هر منظری به آن بنگریم نمی توانیم با بی تفاوتی از کنار آن عبور کنیم. چرا که حادثه ای رخ داده که از بیسابقه ترین حوادث صنعت پتروشیمی بوده و اگرچه بر خلاف برخی حوادث سالهای گذشته تلفات جانی نداشت، اما خسارات مالی فراوانی در پی داشت. به همین دلیل برای جبران ضعف ها و جلوگیری از تکرار حوادث مشابه آن باید بررسی های دقیقی انجام داد و مانع از بروز مجدد حوادث مشابه شد. اما در عین حال برخی انتقادات نیز در مورد این حادثه در برخی رسانه ها مطرح شد که چندان از صبغه کارشناسی برخوردار نبود. در این زمینه چند نکته قابل ذکر است :
۱- بازنگری
زمینه های عمومی بروز این حادثه و حوادث مشابه را نیز باید مورد بررسی قرار داد؛ زمینه هایی که به طور مستقیم موجب بروز حادثه نشده، اما در بروز آن نقش داشته است. هرچند نمی توان سهم مشخصی برای این زمینه ها در بروز حادثه در نظر گرفت اما واقعیت آن است که بررسی آن می تواند ما را به نتایج هدایت کننده ای رهنمون سازد
در قوانین مربوط به اچ اس ای یا بهداشت، ایمنی و محیط زیست و نظارت بر اجرای دقیق آن، مهمترین راهکاری است که برای جلوگیری از تکرار این حوادث باید آن را در دستور کار قرار داد. بروز این حوادث در صنعت نفت و صنایع وابسته، عادی نیست ولی اجنتاب ناپذیر است و ارتباطی به عملکرد یک دولت ندارد. کمااینکه در زمان دولت قبل نیز چنین حوادثی رخ داده بود و باز هم تکرار شده و به دلیل ماهیت این صنعت، در سالهای آینده هم ممکن است تکرار شود. اما مهم این است که این حوادث را به حداقل رساند و مهمترین راهکار در این زمینه جدی تر گرفتن مقوله ایمنی در صنعت نفت است.
۲- زمینه های عمومی بروز این حادثه و حوادث مشابه را نیز باید مورد بررسی قرار داد؛ زمینه هایی که به طور مستقیم موجب بروز حادثه نشده، اما در بروز آن نقش داشته است. هرچند نمی توان سهم مشخصی برای این زمینه ها در بروز حادثه در نظر گرفت اما واقعیت آن است که بررسی آن می تواند ما را به نتایج هدایت کننده ای رهنمون سازد. به عنوان نمونه، نارضایتی در نیروی انسانی می تواند میزان دقت نظر نیروها را کاهش داده و ضریب خطای انسانی را افزایش دهد که حاصل آن گاه در حوادث کوچک و گاه در حوادث بزرگ تبلور می یابد. از سوی دیگر طرح مباحثی همچون تاثیر خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی در کاهش میزان توجه به مقوله ایمنی، گزاره یا فرضیه ای است که می توان آن را مورد بررسی قرار داد. در این نکته تردیدی نیست که خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی زیانهای جبران ناپذیری به این صنعت در عرصه های مختلف، از زنجیره تامین خوراک در داخل گرفته تا بازاریابی در عرصه بین المللی وارد ساخته، اما اینکه آیا خصوصی سازی، میزان توجه به مقوله ایمنی را هم کاهش داده یا حداقل اینکه از میزان هماهنگی بین نماینده دولت یعنی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بخش خصوصی در این صنعت کاسته، موضوعی است که می توان مورد سنجش و بررسی قرار داد و از خلال آن، به نتیجه ای دقیقتر رسید.
۳-متاسفانه برخی سایتها و خبرگزاری ها از زمان بروز حادثه به جای آنکه در پی بررسی دلایل حادثه یا حداقل، اطلاع رسانی در مورد آن باشند، لحنی تند اتخاذ کردند و خواسته
متاسفانه برخی سایتها و خبرگزاری ها از زمان بروز حادثه به جای آنکه در پی بررسی دلایل حادثه یا حداقل، اطلاع رسانی در مورد آن باشند، لحنی تند اتخاذ کردند و خواسته یا ناخواسته با هشتگی که عربستانی ها برای بزرگنمایی حادثه پتروشیمی بوعلی ایجاد کرده بودند همراه شدند. اگر این لحن تند همراه با تحلیل کارشناسی بود مشکلی نبود اما برخی مسایل که هم در زمان بروز حادثه و هم پس از اطفا حریق در این رسانه های همیشه منتقد مطرح شد در نوع خود جالب توجه بود
یا ناخواسته با هشتگی که عربستانی ها برای بزرگنمایی حادثه پتروشیمی بوعلی ایجاد کرده بودند همراه شدند. اگر این لحن تند همراه با تحلیل کارشناسی بود مشکلی نبود اما برخی مسایل که هم در زمان بروز حادثه و هم پس از اطفا حریق در این رسانه های همیشه منتقد مطرح شد در نوع خود جالب توجه بود. به عنوان نمونه انتقاداتی از عدم حضور وزیر نفت یا مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی هنگام بروز حادثه در ماهشهر صورت گرفت و آنها را متهم کردند که مسافرت به نقاط خوش آب و هوا را به حضور در ماهشهر ترجیح داده اند. اما وقتی وزیر نفت و سپس معاون او در امور پتروشیمی به محل رفتند انتقادات جدیدی مطرح شد. از یک سو این موضوع را مطرح کردند که حضور وزیر نفت نیز نتوانست آتش را اطفا کند و به طعنه و کنایه از عبارت "ناتوانی ژنرال ها" یاد کردند و از سویی دیگر وزیر نفت را متهم کردند که کاری مردانه را – مدیریت شرکت ملی صنایع پتروشیمی – به یک زن واگذار کرده است! گویی قرار است مدیرعامل پتروشیمی کار یدی انجام دهد یا اینکه آتش را به شخصه خاموش کند. جالبتر از اینها دسته ای بودند که پس از طرح انتقاداتی از عدم حضور بیژن زنگنه و مرضیه شاهدایی در ماهشهر، وقتی آنها به محل وقوع حادثه رفتند، این موضوع را به ناتوانی آنان در انتخاب مدیرانی نسبت دادند که توان کنترل آتش را در غیاب آنها ندارند! این ابراز نگرانی ها تا پس از اطفا حریق هم پیش رفت. یکی فیلمی از یک آزمایش در محیطی کنترل شده از اطفای آتش یک مخزن در کشوری خارجی را منتشر کرد که ظرف مدت زمان ۴۰ ثانیه آتش کنترل شده و آن را با حادثه پتروشیمی بوعلی مقایسه کرد بدون آنکه به این نکته توجه کند که آزمایش در محیطی کنترل شده با مخزنی که به همین منظور ساخته شده متفاوت از بروز حادثه در شرایط عادی است. یا یک خبرگزاری، در گزارشی عجیب مدعی شد که ۴۰ نفر در این حادثه ناپدید شده اند بدون آنکه مستنداتی از این ادعای عجیب ارائه دهد و .... البته رسانه هایی که این اتقادات را مطرح می کردند عموما در حوادث مشابه، بویژه حادثه ای که سال ۱۳۸۹ در پتروشیمی بندرامام رخ داد و تلفات جانی هم به همراه داشت هیچ تحلیل انتقادی ارائه نداده و سکوت کرده بودند که در کارنامه آنها ثبت شده است.
به نظر می رسد زمان نگرش غیرتخصصی به موضوعات تخصصی سپری شده است و همه رسانه ها بویژه رسانه های تخصصی، لازم است به دلایل بروز این حادثه و راههای جلوگیری از تکرار آن بپردازند و مسوولان امر نیز بدون توجه به خط و ربط های سیاسی، این راهکارها را مورد توجه قرار دادند. آنچه صنعت نفت را از بروز حوادثی اینچنین مصون می دارد و راه توسعه آن را هموار می سازد، همبستگی فعالان حوزه انرژی فارغ از نگرش های سیاسی برخی رسانه هاست که می تواند نتیجه ای مثبت در پی داشته باشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵